4076. Macskabetegségek: tünetek és kezelésük
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Fertőző gyomor- és bélgyulladás, macskanátha, fertőző hashártyagyulladás - hogy kezeljük, mit tegyünk?
A macska külső élősködőihez tartoznak a bolhák, a vérszívó- és szőrtetvek, a rühatkák, a kullancsok. A belső élősködők a bélben élősködő paraziták.
Cicánk sok olyan helyre be/fel tud mászni, amire legmerészebb álmainkban sem gondolnánk: például bemászik a mosógépbe (a felültöltősbe is), a mikrohullámú sütőbe, a mosogatógépbe, a szárítóba, a kandallóba, a nejlonzacskóba, felugrik az ablakpárkányra, a szekrények tetejére, a gáztűzhelyre stb.
Bárhová megyünk a cicával, lehetőleg mindig vigyük magunkkal a legközelebbi állatorvos nevét és elérhetőségeit. Vészhelyzetben lehet, hogy éppen ez menti meg az állat életét. Elsősegélynyújtáskor fontos, hogy a légutak szabadok, átjárhatóak legyenek
Lehet hogy csak megütötte, a képen sajnos tényleg nem látszik jól. Nem ismerek arrafelé állatorvost.
Egy 14 éves tacskónak már bizony sokféle baja lehet, ami ilyen jellegű tüneteket okoz. Lehet baj a szívével, a gerincével, de más szerveivel is. Ahhoz, hogy ebben tisztán lehessen látni, sokféle vizsgálat elvégzésére van szükség, úgyhogy mindenképpen indokolt az állatorvosi kivizsgálása. Lehet, nem is kellene ezzel sokat várni, hanem minél előbb el kellene vinni!
Azt, hogy az anyának elegendő teje van e, és a kölyköknek ebből elég jut e, a viselkedésükből lehet meglátni. Ha a szoptatások szünetében nyugodtan alszanak, pocakjuk gömbölyű, akkor jut nekik . Ha sokat sírnak, nyugtalanok, egyfolytában mászkálnak, akkor ki kell egészíteni. Állatorvosoknál, állatpatikákban illetve egyes állateledelt forgalmazó boltokban kapható kifejezetten kutyák számára előállított tejpótló por, amit utasítás szerint vízzel higítva megfelelő cumisüveggel kiegészíthető az anya teje. A szukának ilyenkor kell igazán megemelni a takarmányát. Jó minőségű, energiában és vitaminban gazdag tápból kapjon bőségesen.
6- 8 hetes, tehát választási korú malacoknál csak a szülők biztos ismerete segíthet fajtatiszta malac kiválasztásában. Javaslom olyan helyről vásárolni, ahol a törzsállomány is megtekinthető.
Ha a malacka élősködőktől fertőződött a vakarózáson túl tapasztalható szőrhullás, és az állat bőrén jellemzően előfordulnak szőrhiányos, sebes, korpás területek. Ha ilyesmit nem észlel, akkor valószínűleg nincs nagy baj, a gyakoribb vakarózást okozhatja esetleg porosabb forgács vagy széna is. Megelőzés és az aggódó gazdilélek megnyugtatása érdekében a malackát esetleg meg lehet fürdetni Nisoral samponnal. Ám ha a fenti tünetek bármelyike jelentkezik, keresse fel az állatorvost! A megfázás kísérő tünete általában a szem váladékozása, a levertség és az étvágytalanság. De amint olvasom, ezekkel nincs baj. Javaslom, hogy minden héten a hét egy kiszemelt napján mérlegelje kedvencét (mindig etetés előtt vagy etetés után kiszűrve a táplálékfelvételből származó testsúlyingadozást). Ha a malacka testsúlya 8-10%-nál többet csökken egyik hétről a másikra, akkor lehet gyanakodni esetlegesen valamilyen megbetegedésre. A megfázást megelőzendő, tehet egy-két csepp Béres cseppet és/vagy C-vitamin készítményt a malac ivóvizébe. Ami még a nyugtalanságot illeti, nem tudom, hogy a tengerimalac milyen nemű, de vemhes nőstényeknél megfigyelhető, hogy érzékenyebben reagálnak, elhúzódnak, ha a gazdi ölbe szeretné venni őket.