4076. Macskabetegségek: tünetek és kezelésük
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Fertőző gyomor- és bélgyulladás, macskanátha, fertőző hashártyagyulladás - hogy kezeljük, mit tegyünk?
A macska külső élősködőihez tartoznak a bolhák, a vérszívó- és szőrtetvek, a rühatkák, a kullancsok. A belső élősködők a bélben élősködő paraziták.
Cicánk sok olyan helyre be/fel tud mászni, amire legmerészebb álmainkban sem gondolnánk: például bemászik a mosógépbe (a felültöltősbe is), a mikrohullámú sütőbe, a mosogatógépbe, a szárítóba, a kandallóba, a nejlonzacskóba, felugrik az ablakpárkányra, a szekrények tetejére, a gáztűzhelyre stb.
Bárhová megyünk a cicával, lehetőleg mindig vigyük magunkkal a legközelebbi állatorvos nevét és elérhetőségeit. Vészhelyzetben lehet, hogy éppen ez menti meg az állat életét. Elsősegélynyújtáskor fontos, hogy a légutak szabadok, átjárhatóak legyenek
A leírt jelenség valóba ijesztő tud lenni, de valójában nincs jelentősége. Ez olyasmi, mint a csuklás, ez is a légzőizmok hirtelen keletkezett görcse miatt van. Bármilyen furcsán is hangzik, a megoldás ilyenkor az, hogy a kutya orrát-száj be kell fogni pár másodpercre úgy, hogy egyáltalán ne kapjon levegőt. Ettől mindig kizökken ebből a görcsös hullámból. (Az én saját kutyámmal is előfordul, én is ezt teszem mindig.)
A FIP jelenlegi ismereteink és tudásunk szerint gyógyíthatatlan betegség, a fertőzött állatokon előbb-utóbb kialakulnak a jellemző tünetek, majd egy idő után elpusztulnak. A tünetek kialakulásának lassítása, a már meglévők hatásának tompítása bizonyítottan megvalósítható a szervezet általános védekező rendszereinek erősítésével. A Vetri DMG éppen erre való, én nem hallottam, nem olvastam arról, hogy FIP-ben káros lenne. Úgyhogy, ha engem kérdez, én javasolnám az adását!
Olvasd el a Kannibál kisállatok c. cikkünket!
A szelén és E-vitamin kiegészítés valóban hasznos lehet a szaporodásbiolóiai folyamatok elősegítésére. A gyári készítmények általában a megfelelő formában és arányban tartalmazzák ezeket a hatóanyagokat. Lehet próbálkozni más készítményekkel, de szakember állítsa be a tabletták adagolását, nem minden hasonló nevű gyógyszer fejt ki megfelelő hatást.
Hullámosnak, vagy éppen nimfapapagájnak megfelel a jó minőségű műanyag edény is, de az erősebb csőrű madarak ezt már megrágják. A rozsdaálló kerek alapú edények előnye, hogy erősebbek, és könnyebb a tisztántartásuk. A nimfapapagáj könnyen szelídíthető, ha egészen fiatal, pár hónapos madarat vesz. Természetesen kevésbé kell a madárka bizalmáért, szeretetéért megküzdeni, ha eleve szelíd, netán kézzelnevelt, de a magam részéről inkább a szülők által nevelt fiatal példányt választanám. A leírt kalit méret semmiképp sem megfelelő. Ha biztosított a papagáj rendszeres szobai reptetése (miután már megszokta az új helyét és valamelyest megszelídült), akkor egy legalább 40 x 60 x 70 cm-es kalit kell ahhoz, hogy kényelmesen tudjon benne mozogni, a farok- és szárnytollai ne töredezzenek.