4076. Macskabetegségek: tünetek és kezelésük
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Fertőző gyomor- és bélgyulladás, macskanátha, fertőző hashártyagyulladás - hogy kezeljük, mit tegyünk?
A macska külső élősködőihez tartoznak a bolhák, a vérszívó- és szőrtetvek, a rühatkák, a kullancsok. A belső élősködők a bélben élősködő paraziták.
Cicánk sok olyan helyre be/fel tud mászni, amire legmerészebb álmainkban sem gondolnánk: például bemászik a mosógépbe (a felültöltősbe is), a mikrohullámú sütőbe, a mosogatógépbe, a szárítóba, a kandallóba, a nejlonzacskóba, felugrik az ablakpárkányra, a szekrények tetejére, a gáztűzhelyre stb.
Bárhová megyünk a cicával, lehetőleg mindig vigyük magunkkal a legközelebbi állatorvos nevét és elérhetőségeit. Vészhelyzetben lehet, hogy éppen ez menti meg az állat életét. Elsősegélynyújtáskor fontos, hogy a légutak szabadok, átjárhatóak legyenek
Az étvágytalanság hátterében az alacsony hőmérséklet mellett más tényezők is szerepelhetnek. A kedvezőtlen tartási körülmények mellett számtalan betegség egyetlen otthon észrevehető tünete az étvágytalanság. Lehet a hűvösebb időjárás miatt csökken a teknős étvágya, de az is lehet, hogy csak válogatós. Állatorvosi vizsgálat javasolt a betegségek kizárása érdekében.
Nem véletlen, hogy sok helyen találni a szobatisztaság leírását és nem a ´kerttisztaság´ leírását, mert a mai civilizált társállattartás esetében az előbbire van tömeges igény. Szerencsére egyre kevesebb az udvaron, kertben tartott kutya és egyre kevesebb azoknak a kutyáknak a száma is amelyeket nem visznek ki a kertből, közös aktivitásra, játékra, sétára, szocializálásra, nevelésre - ami közben a kutya természetes közegben elvégezheti a szükségleteit. (Tehát a kutyának azzal teszel jót, ha sétálni viszed. Így jó eséllyel nem a kertben fogja a dolgát végzeni. - a szerkesztőség) A kutya ürülékének illatanyagával kell preparálni a kert azon részét, amelyik a ´kutya WC´ szerepét volna hívatott betölteni, - de a szilárd ürüléket innen is rendszeresen el kell takarítani, mert ellenkező esetben a kutya azért nem fogja azt használni. A szoktatási technika többi része megegyezik a szobatisztaságra neveléssel.
A tünetek alapján lehet allergia vagy akár rovarcsípés is. Ha nem javulna a dolog, akkor keressen fel egy állatorvost, mert ebből komolyabb szembetegség is kialakulhat. Dr Fekete Richard
A kiscicáknak legalább 4-5 hetes korukig az anyatej legyen a kizárólagos tápláléka, ez után lehet elkezdeni nekik más ennivalókat is adni. Persze ezt csak szépen fokozatosan növekvő mennyiségben szabad adni. Ma már széles választéka van az egészen fiatal kölyköknek való tápoknak is, de házilag is lehet nekik ennivalót készíteni. Javaslom vásárolják meg egy könyvesboltban Dr. Fodor Kinga "Mit egyen a macskám" című nemrégiben megjelent könyvét, ebben minden kérdésükre választ találhatnak.
Szerintem ivaréretté vált a cica (bár nem említette mennyi idősek a kölykök). De ha bizonytalan a kérdésben, akkor keressen fel egy állatorvost ez ügyben. Dr Fekete Richard