4076. Macskabetegségek: tünetek és kezelésük
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Fertőző gyomor- és bélgyulladás, macskanátha, fertőző hashártyagyulladás - hogy kezeljük, mit tegyünk?
A macska külső élősködőihez tartoznak a bolhák, a vérszívó- és szőrtetvek, a rühatkák, a kullancsok. A belső élősködők a bélben élősködő paraziták.
Cicánk sok olyan helyre be/fel tud mászni, amire legmerészebb álmainkban sem gondolnánk: például bemászik a mosógépbe (a felültöltősbe is), a mikrohullámú sütőbe, a mosogatógépbe, a szárítóba, a kandallóba, a nejlonzacskóba, felugrik az ablakpárkányra, a szekrények tetejére, a gáztűzhelyre stb.
Bárhová megyünk a cicával, lehetőleg mindig vigyük magunkkal a legközelebbi állatorvos nevét és elérhetőségeit. Vészhelyzetben lehet, hogy éppen ez menti meg az állat életét. Elsősegélynyújtáskor fontos, hogy a légutak szabadok, átjárhatóak legyenek
Mivel a kisrágcsálóknak nagyon sok fertőző (vírusos, baktériumos) és nem fertőző (pl. táplálék eredetű mérgezés, stb.) betegségük van, ami sajnos sokszor elhullást okozhat, ezért nehéz lenne pontosan megmondani miért pusztulhattak el a hörcsögök. Azt javasolnám, hogy furcsa tünetek vagy viselkedések jelentkezésekor érdemes lenne állatorvoshoz vinni az állatkákat. Az esti aktivitás ("nem aludt rendesen, fel volt pörögve és rohangált mindig") azonban normálisnak tekinthető, hiszen a hörcsögök éjszakai állatok, tehát este élénkek, nappal viszont hagyni kell őket pihenni!
A leírtak allergiás bőrelváltozásra utalnak. Az antibiotikum tartalmú sebhintőporos kezelésnek csak akkor van értelme, ha az elváltozott területek baktériummal felülfertőződtek, de akkor is csak rezisztenciavizsgálat után. Javaslom, hogy keressen fel a macskával egy homeopata állatorvost.
A heveny hasnyálmirigy gyulladás, nagyon komoly betegség, ne kívánja, hogy most a terápia részleteit itt végig taglaljam, bízom benne, hogy a diagnosztizáló orvos tisztában van vele. Fontos az intenzív infúziós kezelés naponta, az antibiotikum-terápia és a teljes koplalás! Csak vizet ihat az állat! Legalább egy hétig koplalnia kell. Biztos abban, hogy heveny hasnyálmirigy-gyulladás volt a diagnózis? Ritka a lesoványodás ilyen gyorsan. Nem hasnyálmirigy-elégtelenségről van szó? Ebben az esetben hosszú idő alatt lesoványodik az állat, gyakran lágy a széklete, és a diéta illetve, a kiegészítő emésztőenzimek adagolása a megoldás!
Igen, ésszerű oltási program szerint. A veszettség elleni védőoltás évente kötelező. Ügyelni kell a féregtelenítésre is.
Valóban ebben a korban a kutyáknál is van bizonyos kockázata az első vemhességnek és az ellésnek. Alacsonyabb lehet az alomszám és így abszolút nagy magzatok alakulhatnak ki, melyek nehézellést okozhatnak. Fokozott gondossággal kell tehát eljárni, alapos állatorvosi kontroll ajánlott a venhesség alatt és akkor nem lehet nagy baj.