4076. Macskabetegségek: tünetek és kezelésük
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Fertőző gyomor- és bélgyulladás, macskanátha, fertőző hashártyagyulladás - hogy kezeljük, mit tegyünk?
A macska külső élősködőihez tartoznak a bolhák, a vérszívó- és szőrtetvek, a rühatkák, a kullancsok. A belső élősködők a bélben élősködő paraziták.
Cicánk sok olyan helyre be/fel tud mászni, amire legmerészebb álmainkban sem gondolnánk: például bemászik a mosógépbe (a felültöltősbe is), a mikrohullámú sütőbe, a mosogatógépbe, a szárítóba, a kandallóba, a nejlonzacskóba, felugrik az ablakpárkányra, a szekrények tetejére, a gáztűzhelyre stb.
Bárhová megyünk a cicával, lehetőleg mindig vigyük magunkkal a legközelebbi állatorvos nevét és elérhetőségeit. Vészhelyzetben lehet, hogy éppen ez menti meg az állat életét. Elsősegélynyújtáskor fontos, hogy a légutak szabadok, átjárhatóak legyenek
Valamilyen konkurenciaharc és/vagy kommunikációs probléma lehetett a baleset oka. A puffadás az elfogyasztott áldozat következménye. Betegség csak nagyobb falkában történő hasonló baleseteknek lehet a kiváltó oka. Az Ön és a kutya közötti bizalmat a történtek nem szabad, hogy befolyásolják!
A tápszer etetése csak akkor okozhat állandó hasmenést, ha a szervezet az etetett tápszer valamely összetevőjére allergiás. Ez ugyan nem lehetetlen,de nem is gyakori. Valószínűbbnek tartom, hogy a táplálékok emésztésének elégtelensége -a hasnyálmirigy elégtelen működése miatt-, vagy a felszívódás zavara -a bélfal megvastagodása miatt- okozhatja ezt a kellemetlen tünetet. A hasnyálmirigy elégtelenség egyszerű laborvizsgálattal kimutatható és kezelhető.
Mikroszkópos vizsgálat, a kórokozó meghatározása után érdemes tovább haladni a gyógykezeléssel. Általában fülatkára jók azok a szerek, melyek hatóanyagai: selamectin, moxidectinimidacloprid, stb.. A kezelést ismételni a kiszerelés formájától függően kell.
Sajnos nincsenek egyedül ezzel a problémával, rengeteg kutya és gazdáinak életét keserítik meg a petárdák. Ilyenkor, pár nappal szilveszter előtt azonban már eléggé elkésett a megoldás keresése. A legtöbb nyugtató semmit nem ér ilyenkor, ami viszont jó lehetne, azt is érdemes előtte akár többször is kipróbálni, hogy meg lehessen ismerni az adott kutyában való hatását (mennyit kell adni, mikor alakul ki és meddig tart a hatása). E nélkül vagy használ, vagy nem, ezért nehéz 1-2 nappal a használat előtt ebben jó tanácsot adni. Minden esetre mindenképpen zárják be a lakásba, ha lehet a legcsendesebb, legvédettebb helyiségébe, és engedjék le a rolókat teljesen (ha van). És ne akarjanak vele kimenni a szabadba (kapjon a szokásosnál kevesebb vizet, ezen a napon koplalhat is, így könnyebben ki lehet bírni vele akár 10-12 órát is anélkül, hogy ki kellene vinni.
:) a német juhász fajta az ősökben szinte biztos, a többit azonban nehéz megállapítani... de a lényeg, hogy így is szépre "sikeredett" :)