4076. Macskabetegségek: tünetek és kezelésük
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Fertőző gyomor- és bélgyulladás, macskanátha, fertőző hashártyagyulladás - hogy kezeljük, mit tegyünk?
A macska külső élősködőihez tartoznak a bolhák, a vérszívó- és szőrtetvek, a rühatkák, a kullancsok. A belső élősködők a bélben élősködő paraziták.
Cicánk sok olyan helyre be/fel tud mászni, amire legmerészebb álmainkban sem gondolnánk: például bemászik a mosógépbe (a felültöltősbe is), a mikrohullámú sütőbe, a mosogatógépbe, a szárítóba, a kandallóba, a nejlonzacskóba, felugrik az ablakpárkányra, a szekrények tetejére, a gáztűzhelyre stb.
Bárhová megyünk a cicával, lehetőleg mindig vigyük magunkkal a legközelebbi állatorvos nevét és elérhetőségeit. Vészhelyzetben lehet, hogy éppen ez menti meg az állat életét. Elsősegélynyújtáskor fontos, hogy a légutak szabadok, átjárhatóak legyenek
Kedves Tibi! A péniszelőesés időnként előfordul leopárdgekkóknál is. Amennyiben ez magától nem megy vissza, úgy sürgős állatorvosi segítségre van szüksége a gekkónak. Javaslom egy hozzáértő szakember felkeresését.
A gyermekláncfű madarak számára legértékesebb része a levél. Akár naponta etethető, beltartalmi értéke jobb a salátánál, az utóbbiban rendszeresen előforduló toxikus anyagok nélkül. Elviekben fogyasztható a növény többi része is, mivel méreganyag tartalma nincs, de nem érdemes kockáztatni egy esetleges bélgyulladást. A kamilla hatóanyaga (drogja) a virágzatban található, mérgező anyagot nem tartalmaz, de mivel esetenként hasmenést okozhat, így legfeljebb csak a főzetét tudom ajánlani. Azt is csak gyulladásos, megfázásos tünet esetén. A kézzel nevelést nem arra "találták fel", hogy a madárfiókát becsapva "embertudatúvá" neveljük, hanem, hogy azok a fiókák is megmenthetők legyenek, melyeket a szüleik egyébként nem etetnének, így enélkül elpusztulnának. Egy családi környezetben élő nimfapár fiókáját elég akkor elválasztani, mikor már önállóan megtöri a magokat. A szülőktől külön helyiségben tartva pár hét (sőt legtöbbször pár nap) alatt olyan szelíddé lehet tenni, hogy bizalommal üldögéljen a gazdája kezén. Ha több fiatal madarat akarunk egyszerre szelídíteni, a folyamat tovább tart, és a fiókák sem lesznek annyira bújósak, mint az egyedül tartott madárka esetén.
Bajt nem csinálnak, ha csepegtetik, de szerintem feltétlen mutassák meg egy állatorvosnak.
Valószínűleg a macskája ivarzik, ezért viselkedik ilyen furcsán. A biztonság kedvéért érdemes lenne állatorvossal megvizsgáltatni. A probléma végleges megoldását az ivartalanítás jelenti. Dr. Lévai Péter Lőrinci Állatorvosi Rendelő és Kutyakozmetika www.kisallatdoki.hu
A láb ilyenfajta duzzanatát több betegség is okozhatja. Leggyakrabban valamilyen bakteriális fertőzés szokott a kiváltó ok lenni, de valamilyen sérülés (pl. csonttörés), vitaminhiány (pl. kalcium és D-vitamin) is egyaránt okozhatja. Ezek elkülönítése fénykép alapján sajnos nem lehetséges. A csatolt képek szerint a hozzáértő állatorvosi segítség mindenképp elkerülhetetlen.