4076. Macskabetegségek: tünetek és kezelésük
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Fertőző gyomor- és bélgyulladás, macskanátha, fertőző hashártyagyulladás - hogy kezeljük, mit tegyünk?
A macska külső élősködőihez tartoznak a bolhák, a vérszívó- és szőrtetvek, a rühatkák, a kullancsok. A belső élősködők a bélben élősködő paraziták.
Cicánk sok olyan helyre be/fel tud mászni, amire legmerészebb álmainkban sem gondolnánk: például bemászik a mosógépbe (a felültöltősbe is), a mikrohullámú sütőbe, a mosogatógépbe, a szárítóba, a kandallóba, a nejlonzacskóba, felugrik az ablakpárkányra, a szekrények tetejére, a gáztűzhelyre stb.
Bárhová megyünk a cicával, lehetőleg mindig vigyük magunkkal a legközelebbi állatorvos nevét és elérhetőségeit. Vészhelyzetben lehet, hogy éppen ez menti meg az állat életét. Elsősegélynyújtáskor fontos, hogy a légutak szabadok, átjárhatóak legyenek
Mindenképpen el kell vinni állatorvoshoz, aki alaposan megvizsgálja, hogy pontosan mi baja lehet.
Átlagos életkoruk 8-10 év. A daganatos betegségek sajnos gyakoriak tengerimalacoknál, a daganat típusától függ, hogy milyenek az esélyei a gyógyulásra. Ezt a műtétet végző állatorvos pontosabban meg tudja mondani.
Ha betegsége alatt kapott gyógyszeres kezelést, attól is elszíneződhet a vizelete (pl. vitaminoktól) de más betegség is okozhatja a vizelet elszíneződését (húgyhólyag-gyulladás, húgyutak sérülése, stb.). Ezért ha az elszíneződés továbbra is fennáll, mindenképpen állatorvosnak kell megmutatni.
Ki lehet tenni tavasszal és nyáron a kertbe, ez mindenképpen jót tesz neki (napsütés, változatosság), de van néhány dolog, amire oda kell figyelni. Hirtelen hőmérsékletváltozásnak nem szabad kitenni őket. Általában a 18-20 °C-os hőmérséklet megfelelő. Ne tegyük szeles, huzatos helyre, illetve mindig legyen árnyékos és búvóhelye is, hogy a tűző napsütés és az eső elől el tudjon bújni, de ha esik, legjobb bevinni, nehogy nagyon megázzon! Figyelni kell arra is, hogy mérgező növények ne legyenek a helyén és ragadozó állatok (pl. macska) nehogy megtámadják, ezért ajánlatos folyamatos felügyelet mellett tartani és estére célszerű bevinni a lakásba, ha nem biztonságos a hely.
Cicáknál nem javaslom a hormonális fogamzásgátlást, ugyanis a későbbiek során nagyon nehéz újra szabályozni a felborult hormonháztartást és a későbbiek során nagy a daganatos betegségek jelentkezésének veszélye. Ha azt szeretné, hogy a cicája hosszú életű és egészséges legyen, inkább a műtéti ivartalanítást ajánlom, homeopátiás elő- és utókezeléssel.