4161. Gyilkos oszlopok: ölyvek és sasok az áldozatok közt
Elkészítette éves beszámolóját a madarakra különös veszélyt jelentő középfeszültségű elektromos oszlopok felméréséről a Magyar Madártani Egyesület (MME).
Elkészítette éves beszámolóját a madarakra különös veszélyt jelentő középfeszültségű elektromos oszlopok felméréséről a Magyar Madártani Egyesület (MME).
Gyurgyalag, méhészmadár, piripió - nem csak a külleme csodás, és a neve beszédes, hasznos is: méheket is fogyaszt, de darazsakkal, lepkékkel és egyéb repülő rovarokkal is táplálkozik. Hazai fészkelő állománya stabil, de állományának növekedéséhez védenünk kell meglévő telepeiket.
Nagy számban telelnek a csonttollúak (Bombycilla garrulus) Észak-Magyarországon: ezek a madarak az úgynevezett inváziós fajok közé tartoznak, azaz előfordulhat, hogy évekig nem figyelhetők meg nagyobb számban a Kárpát-medencében, utána viszont akár több százas csapatok is felbukkannak a számukra alkalmas élőhelyeken.
Ebsörrel, mármint kutyák számára készítettel rukkolt ki egy amerikai cég.
Akár 40 ezer forintos pénzbírsággal is büntethetik a mikrochippel nem rendelkező, 4 hónaposnál idősebb kutyák gazdáit a január elsejétől életbe lépő, a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló kormányrendelet módosításának értelmében.
Szerintem aggodalomra semmi ok, hisz a teknőc jól van, élénk, eszik, stb. Ahogy írta, az elhelyezése és táplálása is tökéletesnek tűnik. Valószínűleg saját szervezete "parancsára" valamiféle hiányt pótol így (például vitaminhiányt, ha mindig fagyasztott halat eszik?).
Az ivarérés van, amikor csak 1-1 1/2 éves korban következik be. A szezon januártól szeptemberig tart, és még van ideje szerintem. Egyébként van lehetőség a gyógyszeres ivarzásindukcióra is.
A leírtak alapján tályognak tűnik a duzzanat (esetleg daganat vagy más). Ezért van, hogy időnként kifakad, lelappad, majd újra feltelik. Azt javasolnám, hogy mutassák meg állatorvosnak és ha tényleg tályogról van szó, akkor annak megnyitásával és öblögetésével, valamint gyógyszeres kezeléssel lehetne segíteni a hörin.
Érdemes lenne olyan helyre tenni őket, ahol természetes fényt is kapnak (ez jobb lenne, mint a neon), hisz ők nem vakondokok. Az egészségük szempontjából sem lényegtelen a dolog (például D-vitamin!) és a "jólétüket" is pozitívan befolyásolná egy kis napfény időnként.
Madaraknál szinte minden betegség az Ön által leírtakhoz hasonló tünetekkel jár. A gubbasztás, a borzolt tollazat, a kedvetlenség és viselkedésének megváltozása mind valamiféle betegségre utalhat. Azt, hogy pontosan miféle betegségre, azt csak egy állatorvosi vizsgálattal lehetne esetleg eldönteni. Az mindenesetre jó jel, hogy eszik és iszik, de ettől fügetlenül javasolnék egy látogatást egy állatorvosi rendelőben.