4236. Erdélyi kopó
A magyar agárral egyetemben az erdélyi kopó a magyar királyi és az erdélyi fejedelmi udvar nélkülözhetetlen, jól megszokott lakója volt.
A magyar agárral egyetemben az erdélyi kopó a magyar királyi és az erdélyi fejedelmi udvar nélkülözhetetlen, jól megszokott lakója volt.
Komondor. Az egyik legősibb magyar pásztorkutyafajta, mely megjelenésében és viselkedésében megőrizte évezredes tulajdonságait.
A kuvasz pontos eredetét homály fedi. Feltételezhető, hogy már a népvándorlás idején a mai kuvaszhoz nagyon hasonló kutyák szolgálták őseinket.
Az agarak a legősibb kutyafajták, legrégebbi társai az embernek. Ők segítették az embereket a mindennapi megélhetést nyújtó vadászatban.
Magyar fajta, de még itthon sem ismerik túl sokan ezt a szívós, értelmes kutyát. Mit kel tudni erről a kivételes terelőkutyáról?
Pl.: Vérvizsgálat, vizelet vizsgálat, szív ultrahang, hasi ultrahang.
Ha a forgácsot fűrészporral keveri, úgy természetesebb hatást kelt, talán könnyebben elfogadja a tojó. Ha mégsem, akkor mivel a sima odúfenéken szétcsúszhat a fiókák lába, így fészekanyag híján egy mélyedést kell kialakítani, pl. léc, vagy fakéreg béleléssel.
Sajnos ezen az úton nem fogja megtudni soha a cica hirtelen halálának az okát. Ezt csak a kórbonctani vizsgálattal lehetett volna tisztázni. Ha ilyen vizsgálatra nem került sor, akkor csak találgatni lehet, annak meg nem sok értelme van. A korábbi balesetnek lehetséges, hogy köze van ehhez, de az is lehet, hogy nem. Hirtelen elhullást számos ok tud előidézni.
A kifejtett állat 28-35 cm hosszú. A vad forma színe szürkésbarna, feketés és világos foltokkal tarkított, a vízben való evezésre alkalmas farka oldalról lapított. Tenyésztés során a fiatal axolotlok bizonyos körülmények között elvesztik kopoltyúikat, valamint farkuk taraját is és átalakulnak a vízen kívül élő, csupán tüdővel lélegző, hengeresfarkú kétéltűekké Az axolotl tartására legalkalmasabb a vízinövényekkel beültetett, minimum 40-50 literes akvárium. Mivel az axolotl kerüli a fényt, nem szükséges az akváriumát megvilágítani, vagy csak nagyon gyenge fénnyel. Fontos, hogy filtráljuk a vizet, és érdemes havonta egy alkalommal részleges vízcserét is végezni.
Ha ez a kéthetenkénti hányás csak egyszeri alkalommal fordul elő, nem ismétlődik, nem okoz más panaszokat, akkor véleményem szerint ezzel sokat nem kell foglalkozni. A kutyák szervezete elég jól van programozva arra, hogy bizonyos produkciókkal megfelelően ön-gyógyítsák magukat (ilyen pl. a felesleges sav kiürítése is egy hányással). De egy alapos állatorvosi vizsgálat soha nem árthat meg, ezért ha van rá mód és lehetőség, vizsgáltassák meg a kutyust egy hozzáértő állatorvossal.