
Az ősz a denevérek életében fontos időszakot jelent: elkezdődött a párzási időszakuk.
A Magyar Madármentők Alapítvány a közösségi oldalukon hívták fel a figyelmet arra, hogy elkezdődött a denevérek nászidőszaka, amikor a nyári tanyahelyekről a téli telelőhelyek felé vándorolnak.
A nősténykolóniákból kizárt hímek ekkor játszanak főszerepet: ők csalogatják és vezetik a nőstényeket a telelő- és párzóhelyekhez. Ilyenkor a barlangoknál és idős fák odúinál ilyenkor akár több ezer denevér is összegyűlhet.
A párzási időszak nyár végétől tél elejéig tart. A nőstények petéi azonban csak tavasszal termékenyülnek meg, a téli álomból való ébredéskor. A denevér embriók fejlődése 50–70 napig tart, a kicsinyek nyár elején születnek meg.
A nászidőszakban a denevérek lakóházakban, lépcsőházakban, redőnytokokban is felbukkanhatnak – ilyenkor ne bántsuk és ne űzzük el őket, a tél beálltával elvonulnak.
A rovarevő denevérek nagyon hasznosak: egyetlen példány 1000–1500 szúnyogot is elfogyaszt egy éjszaka alatt. Magyarországon mind a 29 denevérfaj védett, közülük 8 fokozottan védett.A denevérek nélkülözhetetlenek az erdők ökológiai egyensúlyában és a rovarirtásban – vigyáznunk kell rájuk.