
Ismerd meg a tüneteket, okokat és kezelési lehetőségeket, hogy időben felismerd ezt a látásvesztést okozó betegséget.
A kutyák szeme legalább annyira összetett és érzékeny szerv, mint az embereké, ezért nem meglepő, hogy különféle szembetegségek őket is érinthetik. Ezek közül az egyik legsúlyosabb a zöldhályog, szakszóval glaukóma, amely során a szem belsejében megnövekedett nyomás károsítja a látóideget. Ez az állapot nemcsak kellemetlen és fájdalmas az állat számára, hanem súlyos következményekkel is járhat: kezeletlen esetben akár teljes és végleges látásvesztést is okozhat.
A zöldhályog alattomos betegség a kutyák esetében is, mert sokszor nem azonnal észrevehető, és mire a tünetek látványossá válnak, addigra a szem már súlyosan károsodhatott. Ezért kiemelten fontos, hogy a gazdik tisztában legyenek a betegség természetével, ismerjék a lehetséges tüneteket, és tudják, mikor kell sürgősen állatorvoshoz fordulni. A zöldhályog ugyanis időben felismerve kezelhető, a látás pedig bizonyos esetekben megmenthető – de a gyorsaság életbevágó. Ebben a cikkben közérthető módon bemutatjuk, mi az a zöldhályog kutyáknál, mi okozhatja, hogyan ismerhetők fel a figyelmeztető jelek, és milyen lehetőségek állnak rendelkezésre a kezelésére.
Mi történik zöldhályog esetén?
Zöldhályog akkor alakul ki, amikor a szemen belüli nyomás (intraokuláris nyomás) kórosan megemelkedik. Ez általában azért történik, mert a szem belsejében termelődő folyadék (csarnokvíz) nem tud megfelelően elfolyni. A nyomásnövekedés károsítja a látóideget és a retina sejtjeit, ami látásromláshoz, végső esetben vaksághoz vezethet.
Milyen típusai vannak a zöldhályognak?
A kutyáknál kétféle zöldhályogot különböztetünk meg:
- Elsődleges (primer) glaukóma: öröklött, főként bizonyos fajtákban fordul elő (pl. cocker spániel, basset hound, szibériai husky, beagle)
- Másodlagos glaukóma: más szembetegségek következményeként alakul ki, például szürkehályog, szemgyulladás, daganat vagy sérülés miatt.
Mindkét típus egyformán veszélyes, és azonnali állatorvosi beavatkozást igényel.
Mik a zöldhályog tünetei?
A zöldhályog tünetei kutyáknál gyorsan és drámaian is jelentkezhetnek, de előfordulhat, hogy kezdetben csak enyhe elváltozások figyelhetők meg. Az egyik leggyakoribb jel a vörös, gyulladt szem, amit gyakran hunyorgás és szemfájdalom kísér. A kutya ilyenkor láthatóan kényelmetlenül érzi magát, dörzsöli a fejét, vagy nyalogatja a szem környékét. Figyelmeztető jel lehet a kitágult pupilla is, amely nem reagál megfelelően a fényre, valamint a szaruhártya elszíneződése, amely gyakran homályossá vagy zöldes fényűvé válik.
A betegség súlyosbodásával romlik a látás, az állat bizonytalanná válhat mozgás közben, például nekiütközhet tárgyaknak, félhet a lépcsőtől vagy habozhat az ismerős környezetben való közlekedéskor. Akut, hirtelen kialakuló esetben ezek a tünetek akár néhány órán belül is drasztikusan erősödhetnek, ezért ilyenkor haladéktalanul állatorvosi vizsgálatra van szükség, mert minden elvesztegetett idő növeli a végleges látásvesztés kockázatát.
Miért különösen veszélyes?
A zöldhályog azért különösen alattomos betegség, mert a látásvesztés csendben és visszafordíthatatlanul történik. Mire a külső jelek egyértelművé válnak, a szem károsodása már előrehaladott lehet. Egyes esetekben már csak annyi idő van, hogy megmentsék a szem szerkezetét, de a látás gyakran nem állítható vissza. Ha a nyomás túl sokáig fennáll, a látóideg végleg tönkremegy.
Hogyan diagnosztizálható a zöldhályog?
Az állatorvos egy speciális eszközzel, tonométerrel méri meg a szem belső nyomását. A vizsgálat gyors, fájdalommentes, és döntő fontosságú a diagnózis szempontjából. Sok esetben pupilla-reakciókat, szemfenékvizsgálatot is végeznek.
Milyen kezelési lehetőségek vannak?
A kezelés célja a szemnyomás csökkentése és a szem szerkezetének megőrzése. Ez történhet:
- gyógyszeresen: szemcseppek, gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók,
- sebészileg: ha a gyógyszeres kezelés nem elegendő, többféle műtéti eljárás is elérhető (pl. csarnokvíz elvezetését segítő beavatkozások).
Súlyos vagy fájdalmas esetekben – ha a szem már nem menthető – előfordulhat, hogy az állatorvos az eltávolítást (enukleációt) javasolja az állat életminősége érdekében.
Meg lehet-e előzni?
Az elsődleges (öröklött) glaukóma esetén nem mindig lehet megelőzni a betegséget, de a korai felismerés kulcsfontosságú. Ha a kutya veszélyeztetett fajtába tartozik, érdemes időszakos szemészeti szűrővizsgálatot végeztetni. Másodlagos zöldhályog esetén a megelőzés a kiváltó okok (pl. szürkehályog, szemgyulladás) időben történő kezelésén múlik.
Röviden a lényegről
A zöldhályog egy súlyos, fájdalmas és gyakran maradandó károsodást okozó szembetegség kutyáknál. A gazdik felelőssége, hogy a szemelváltozás első jeleire figyeljenek, és azonnal állatorvoshoz forduljanak.
Minél korábban kezdődik a kezelés, annál nagyobb az esély a látás vagy legalább a szem megőrzésére. Ha kedvenced gyanús tüneteket mutat, ne várj – a glaukóma órák alatt is visszafordíthatatlan károkat okozhat. Érdemes olyan állatorvosi rendelőt felkeresni amelyik rendelkezik a Magyar Állatorvosi Kamara engedélyével. Ilyen például a budapesti Lőrinci Állatorvosi Rendelő.