Spirulina kutyáknak: mire jó, hogyan adagoljuk?

Értékelve: 1x
(5.0 pont)

Miben segíthet a spirulina, milyen betegségek esetén érdemes adni a kutyának, és mire kell figyelni az adagolásnál?

A spirulina nemcsak az emberek számára lehet hasznos, hanem a kutyáknak is rengeteget segíthet. Lássuk, milyen előnyökkel jár, és mik az esetleges hátulütői!

Mi az a spirulina és miért olyan különleges?

A spirulina valójában egy kékeszöld színű alga, amely rendkívül tápanyagban gazdag: kb. 60–70 % fehérjét, számos vitamint (B‑vitaminok, A‑provitamin, K), ásványi anyagokat (vas, magnézium, kálium) és értékes zsírsavakat tartalmaz. Kiemelkedő a phycocyanin nevű antioxidáns pigment, amely gyulladáscsökkentő, és hozzájárulhat az allergiás reakciók mérsékléséhez. Mindezek miatt egyetlen természetes formula, ami komplexen támogatja a kutya egészségét.

Miben segíthet a spirulina kutyák esetében?

A spirulinának számos jótékony hatása van, nézzük, melyek ezek!

Immunrendszer támogatása

Egy kísérletben, aminek során a kutyák ételéhez spirulinát adtak, az oltásra adott immunválasz erősebb volt, és emelkedett a bélrendszeri IgA szint, ami fontos védelmet jelent a fertőzésekkel szemben. Emellett a bélflóra is kiegyensúlyozottabbnak bizonyult a spirulina hatására.

Bélrendszer és emésztés támogató hatás

A spirulina prebiotikus hatású: csökkenti a káros baktériumok szintjét (pl. E. coli), mellette pedig serkenti a jótékony baktériumok termelődését (bifidobaktériumok, lactobacillusok).

Gyulladás és allergia ellen

A spirulina gazdag antioxidánsokban, valamint GLA-tartalmának (gamma-linolénsav) köszönhetően hozzájárul a gyulladások mérsékléséhez, és segíthet az allergiás tünetek esetén is, továbbá májgyulladás, májbetegségek esetén is hatékony lehet, de nagyon kell arra ügyelni, hogy megbízható forrásból, tiszta algát adjunk a kutyánknak, máskülönben árthatunk is vele.

Energia, méregtelenítés és testsúlykontroll

A B-vitaminok, vas és egyéb nyomelemek révén élénkítő hatású, ráadásul képes lekötni nehézfémeket, ezzel is segítve a méregtelenítést. Egy újabb kutatás arra a következtetésre jutott, hogy túlsúlyos kutyáknál csökkentheti a trigliceridszintet.

Hogyan kell adagolni a spirulinát kutyáknak?

A spirulina adagolása a kutya testsúlyától függ, általánosan napi 0,5–1 gramm ajánlott 10 testtömegkilogrammonkéntnt. Érdemes kis adaggal kezdeni, majd fokozatosan növelni, hogy elkerüljük az emésztési zavarokat. A port keverhetjük az eledelhez vagy vízbe is oldhatjuk.

Mikor nem javasolt a spirulina?

  • A bizonytalan forrásból származó spirulina tartalmazhat nehézfémeket vagy toxikus mikroorganizmusokat, amelyek máj- és idegrendszeri problémákat okozhatnak. 
  • Túladagolás: felfúvódás, hányás, hasmenés jelentkezhet, ha hirtelen túl nagy mennyiség kerül bevezetésre.

  • Allergia / autoimmun betegség: ritkán előfordulhat allergiás reakció, illetve véralvadásgátló gyógyszereknél nem javasolt a használata.