Szánkázik a kutyád? Férgesség, allergia és gyulladás is okozhatja

Értékelve: 1x
(5.0 pont)

A kutya szánkázás számos okra vezethető vissza. Utánajártunk, mi állhat ennek a viselkedésnek a hátterében, és mikor van szükség állatorvosi beavatkozásra.

Mit jelent pontosan a szánkázás?

A kutyák fenéken csúszása, jellemzően azt jelzi, hogy az állat valamilyen irritációt, viszketést vagy kellemetlenséget érez a végbélnyílás környékén. A kutya így próbálja enyhíteni a viszketést vagy megszabadulni valamitől, ami zavarja. A VCA Animal Hospitals szerint a szánkázás gyakori tünet, amely mögött többféle egészségügyi ok is állhat – egyesek ártalmatlanok, mások viszont kezelést igényelnek.

A szánkázás leggyakoribb oka a bűzmirigy-problémák

A végbéltájékon található bűzmirigyek (anális mirigyek) normál esetben maguktól ürülnek, amikor a kutya bélsarat ürít. Előfordul azonban, hogy ezek a mirigyek eltömődnek vagy begyulladnak. Ilyenkor a kutya szánkázással próbálja a kellemetlen feszítő érzést enyhíteni. Az American Kennel Club szerint a bűzmirigy-problémák különösen gyakoriak kis testű vagy túlsúlyos kutyáknál, de bármely fajtánál előfordulhatnak. Ha a probléma kezeletlen marad, gyulladás, fertőzés vagy akár tályog is kialakulhat.

Élősködők, fertőzések, allergiák

A szánkázás hátterében más egészségügyi okok is állhatnak. Bélférgek – például galandférgek – irritációt okozhatnak a végbél környékén. Ilyenkor a kutya székletében rizsszemre emlékeztető, mozgó élősködőket is láthatunk - ez azonban nem törvényszerű.

A Cornell University College of Veterinary Medicine szerint az allergiák – legyenek táplálék- vagy környezeti – gyakran váltanak ki végbél környéki viszketést, amely szintén kiválthatja a szánkázást. Ezen felül bakteriális vagy gombás fertőzések is szerepet játszhatnak.

Székletmaradvány vagy szőrszál a kutya fenéken csúszásának az oka?

Néha a szánkázás banálisabb okokra vezethető vissza: például ha székletmaradvány ragadt a szőrre, vagy egy-egy hosszabb szőrszál ingerli a kutya érzékeny területét. Egy alapos tisztítás vagy fazonírozás máris megszüntetheti a kellemetlenséget. Fontos azonban észben tartanunk, hogy ha a viselkedés visszatérő, vagy ha duzzanat, váladékozás, kellemetlen szag, esetleg túlzott nyalogatás is társul hozzá, állatorvosi vizsgálatra van szükség.

Mit tehetünk gazdiként a szánkázás ellen?

Első lépésként nézzük meg, nincs-e látható szennyeződés vagy sérülés a kutya végbélnyílása körül. Ha nem találunk semmit, de a szánkázás rendszeres, gondolnunk kell bűzmirigy-telítődésre, parazitára vagy allergiás reakcióra is. A megelőzés kulcsa a rendszeres féreghajtás, a megfelelő rosttartalmú étrend, a higiénia, és szükség esetén a bűzmirigyek szakszerű ürítése. Utóbbit mindenképpen állatorvosra vagy tapasztalt kutyakozmetikusra kell bízni.

Bár a kutya fenéken csúszkálása elsőre viccesenk is tűnhet, ez a viselkedés komoly egészségügyi problémára is figyelmeztethet. Ha figyelünk kedvencünk testbeszédére, és időben lépünk, megelőzhetjük a kellemetlen következményeket.