Toklász a kutyában: fejrázás, tüsszögés, nyálzás jelzi a bajt

Értékelve: 1x
(3 pont)

Amilyen kicsi a toklász olyan nagy veszélyt jelent a kutyákra. Megbújhatnak a fülben, az orrban, a torokban, a bőrbe fúródva fájdalmat és komoly szövődményeket okozva. Lássuk, hogyan ismerhetők fel a tünetek, és mikor muszáj állatorvoshoz fordulni.

Ha toklászra utaló tünetet észlelsz ne habozz, keresd fel az állatorvost már az első gyanús jel esetén!

Mi az a toklász?

A toklász valójában egy rövid, hegyes mag – gyakran gabonafélékből, mint az árpa, búza, rozs – amely a kutya szőrébe (majd onnan a bőrébe), az orrába vagy a fülébe jutva komoly gondot okozhat. Különösen a hosszú szőrű kutyákon nehéz észrevenni, de ez nem jelenti azt, hogy a rövidszőrű kedvencekben ne találhatnánk ugyanúgy.

Milyen tünetei vannak annak, ha toklász van a kutyában?

Toklász a fülben

Ha a toklász a kutya fülébe kerül, jellemző a vakaródzás, fejrázás, ferde fejtartás és gyakran bűzös, gennyes váladékozás.

Toklász az orrban

Az orrjáratban rekedt toklász akár véres orrváladékot, ismétlődő tüsszögést, orrfolyást vagy az orr bizsergő érzését is okozhatja.

Toklász a nyelőcsőben, torokban

Ha a kutya lenyelte a toklászt, azt a folyamatos nyálzásból, nyelési nehézségből, nyugtalan viselkedésből veheted észre, és idővel, ha már mélyebbre hatolt a toklász, komoly gyulladást okozhat.

Hogyan lehet kiszedni a toklászt?

Ha toklászra gyanakodsz, mindenképpen vedd az irányt az állatorvos felé, aki biztosan ki tudja deríteni, hogy van-e toklász a kutyában.

Fizikai vizsgálat

Az állatorvos először alaposan megvizsgálja a problémás területet – fület, orrot, torkot, torok környékét.

Képalkotók használata

Amennyiben mélyebben van a toklász, ultrahang vagy CT segít megtalálni – például orr- vagy mellkasi eseteknél, de nyelőcsőben rekedt toklásznál is hasznos lehet.

A toklász eltávolítása

  • Külső helyekről (fül, orr, száj): különböző eszközökkel, szükség esetén altatásban, endoszkóppal vagy mikrosebészeti technikával történik a kiszedés.
  • Belső, mély elhelyezkedés esetén: altatás mellett történő sebészeti beavatkozás indokolt, fertőzés gyanúja esetén antibiotikum is szükséges.

Miért fontos az azonnali beavatkozás?

A toklász súlyos és komoly problémát okozhat: fülgyulladást, középfül-fertőzést, halláskárosodást, orr- vagy légúti fertőzést, akár pneumothoraxot, peritonitist, sőt pericarditiszt is okozhat. Minél tovább marad bent, annál súlyosabb szövődményekkel számolhatunk.

Hogyan lehet elkerülni a toklász okozta problémákat?

A toklász nem csupán bosszantó, hanem komoly fertőzések, gyulladások kiváltója lehet – különösen, ha fülbe, orrjáratba vagy a nyelőcsőbe kerül. Fontos a korai felismerés és a gyors állatorvosi beavatkozás. Sokat tehetsz a megelőzésért rendszeres szőrápolással és sétát követő alapos átvizsgálással.

  1. Séta után ellenőrizd a kutyád füleit, szőrét, mancsait, orrát.
  2. Ha hosszú szőrű kutyád van, ápold a szőrét, és nyáron vágasd rövidebbre a bundáját.
  3. Lehetőség szerint olyan helyen sétáljatok, ahol rövid a fű.