Értékelve: 1x
(5.0 pont)

A szeparációs szorongás komoly stresszt okozhat a kutyádnak. Ebben az útmutatóban megmutatjuk, hogyan segít a fokozatos szoktatás és a türelem a nyugodt mindennapok visszaállításában.
Így kezeld lépésről lépésre a kutyád szeparációs szorongását

A kutyák nagyon társas lények, és könnyen ragaszkodnak hozzád. Ha hirtelen egyedül maradnak, pánik, destruktív viselkedés vagy balesetek fordulhatnak elő. Szerencsére jól megtervezett stratégiával megelőzheted és kezelheted a szeparációs szorongást.
Öröklődés és fajta szerepe
A genetika és a fajta befolyásolhatja az elszakadás miatti szorongás mértékét. A munkakutyák, például az anatoliai juhászkutya gyakran függetlenebbek. A társasági vagy apró játékfajták erősebben kötődnek. Ez nem zárja ki azonban, hogy bármelyik kutya egyedi temperamentuma határozza meg a viselkedést.Más kiváltó tényezők
– Hirtelen napirend-változás: például hosszú közös otthonlét után nehéz visszaállni a megszokott rutinra.– Kórházi kezelés vagy menhelyi örökbefogadás után a bizonytalanság fokozhatja a szorongást.
– A járvány idején sok kutya megszokta a folyamatos jelenléted. A munkába járás új stresszt jelenthet számukra.Megelőzés kölyökkutyáknál és újonnan érkezetteknél
- Jelölj ki egy biztonságos sarkot, ahol a kutya nyugodtan lehet. Használhatsz kennelketrecet vagy babarészt.
- Gyakorold az egyedüllétet rövid időkre naponta többször, még akkor is, ha csak a szomszédba mész ki.
- Adj játékba rejtett jutalomfalatot, például KONG-ot, hogy pozitív élmény társuljon az egyedülléthez.
- Etess a kijelölt helyen, miközben simogatod, így a tartózkodás jutalommal párosul.

Ha a távolléted alatt baleseteket, rágcsálás nyomait vagy állandó ugatást észlelsz, érdemes kamerát vagy applikációt használni. A Dog Monitor és a Barkio népszerű megoldások, de egy egyszerű babaőr is hasznos. Így pontos képet kapsz a kutyád viselkedéséről, és megbizonyosodhatsz arról, hogy valóban szeparációs szorongásról van szó.

– Fokozatos távolodás: először csak egy ajtóval arrébb ülj, miközben a kutya jutalomfalatot majszol.
– Fokozatosan növeld a távolságot és az időtartamot, de mindig a kutya nyugalmához mérten haladj.– Használj feromon-diffúzort a pihenőhelyén, hogy nyugodtabbnak érezze magát.
– Játssz nyugodt zenét otthon, még akkor is, ha itthon vagy, hogy ne a hiányodhoz kössék.– Adj hosszú elköteleződésű rágót 5–10 perccel a távolléted előtt.
Szakember bevonása és hosszú távú kilátásokHa kutyád továbbra is nagyon nehezen bírja az egyedüllétet, kérj segítséget viselkedésterapeutától vagy állatorvosi viselkedésszakértőtől. Súlyos esetben gyógyszeres kezelés is szóba jöhet, de csak szakember javaslatára. Kitartó naplóvezetés és türelem mellett a legtöbb kutya megtanul nyugodtan viselkedni, és visszanyeri a biztonságérzetét.
A szeparációs szorongás kezelése időigényes, de következetes gyakorlással és megfelelő eszközökkel tartós eredmény érhető el. Légy türelmes, és ünnepeld a kis sikereket: minden nyugodt perc közelebb visz a célhoz.