Értékelve: 1x
(5.0 pont)
CÍMKÉK

A kártyázás régóta kedvelt, unaloműző elfoglaltság. Gyerekek és felnőttek egyaránt szeretnek kártyajátékokkal játszani, ahol a cél legtöbbször a győzelem. Legyen szó blöffölős, gyors reakcióidőt igénylő vagy történetmesélős változatról, mind nagyon népszerű. Főleg, ha a játékidő rövid!

A rövid játékidő előnye

 

Miért szeretik annyira az emberek a gyors játékokat? A felnőttek azért, mert sok egyéb dolguk van, estére már elfáradnak. Ha mégis valamilyen hasznos kikapcsolódásra vágynak, akkor kerülnek elő a kártyapaklik.

 

Az is előnye a kártyajátékoknak, hogy akár 2 fővel is játszhatók. Nem kell a baráti társaságot áthívni, megvendégelni, mégis van lehetőség a szórakozásra. A játék mindig feszültségoldó eszköz, így nem csoda, ha a nap végén sokan játszanak egy-egy kört a párjukkal.

 

Kisgyermekek esetében egyértelmű, hogy rövid játékidejű kártyajátékot fogunk választani. Egyrészt a koncentráció képességük még nem olyan fejlett, mint a felnőtteké, másrészt a gyerkőcök hamar elunják a hosszú játékokat. Vidám, izgalmas perceket szerezhetünk nekik egy gyors játékkal a leckeírás megkezdése előtt vagy fürdés után.

 

Kártyajáték vagy társasjáték?

 

A legtöbb ember úgy véli, a kártyajátékokhoz csupán egy pakli magyar vagy francia kártyára van szükség, ismerni kell egy-két szabályt és kezdődhet is a meccs. Ám ma már a játékkiadók jobbnál jobb kártyajátékot kínálnak az érdeklődőknek. A gyerekkorunkból ismert Fekete Péter mellett is jelennek meg újfajta, másféle mechanizmuson alapuló kártyajátékok.

 

A Compaya honlapján rengeteg kártyajáték közül válogathatunk, vannak rövidebb és hosszabb játékidejűek is, szólóban játszhatók éppúgy, mint partikra tervezett sokfős játékok.

 

Megtalálható itt a nagy népszerűségnek örvendő Dobble, a Grabolo és az izgalmas Fekete történetek-sorozat is.

 

A legtöbb kártyajáték ma már társasjáték is egyben: bár kártyákat használunk közben, mégis egy doboznyi kiegészítő, kellék teszi színesebbé az együtt töltött időt, s a szabályok sem mindig olyan egyszerűek.

 

Rövid kártyajáték estére

 

Hogy mire is gondolunk? Vegyük például a Mandala nevű darabot, melynek szabályát a Compaya munkatársai fordították magyarra!

 

Gyönyörű kivitelű, megnyugtatóan szép 2 személyes társasjátékról van szó, melyet egy fárasztó nap után is elő lehet venni, mivel mindössze 20 perc a játékideje. Ez a taktikai kártyajáték amellett, hogy ellazít a mandala kártyák segítségével, mégis megdolgoztatja az agyat. Ideális választás téli estékre, esős délutánokra, unatkozós hétvégére.

 

A Mandala az ismert Patchwork vagy Nova Luna társasjátékokhoz hasonlóan absztrakt játék. Nincs kerettörténete, nincsenek benne figurák, mégis tökéletes kikapcsolódást, elmélyülést nyújt.

 

Játékszabálya könnyen megjegyezhető, kisiskoláskortól már ajánlható: akár szülő-gyermek párosításban is ki lehet próbálni.

 

A Mandala több mint egy kártyajáték: egy csodás társasjáték nívós tartalommal, mely hamar belopja magát a szívekbe.