Értékelve: 1x
(5.0 pont)

Napjainkra kiemelt kérdéssé vált a környezetvédelem, melyet az élet minden területén igyekszünk elősegíteni. Nincs ez másként vállalati szinten sem. Egyre több cég igyekszik minél zöldebbé tenni működését. Ebben pedig segítségükre lehet egy megfelelő irányítási rendszer is.
Fókuszban a környezet
Az egyre nagyobb mértékű iparosodással és a környezeti nyersanyagok folyamatos, nagy mennyiségű felhasználásával együtt járó problémakör a környezetvédelem. Sokan talán nem is értik, hogy mekkora bajokkal küzdünk és talán az utolsó utáni pillanatokat éljük, ha még változtatni szeretnénk a Föld jövőjén. Mivel a kérdéskör nemzetközi szinteket érint, globális és egyetemesen szabályozott megoldásokra van szükség. A változást egyénileg is elkezdhetjük, ám a legfontosabb talán az, hogy az ipari szereplők folyamatait szabályozzuk.
A környezetbarátabb működést vállalati szinten leginkább irányítási rendszerek és szabványok segítségével érhetjük el. A cégek számára is egyszerűbb, ha egy jól előirányzott rendszert kell integrálniuk, az pedig külön előny, ha ezzel működésüket is zöldebbé tehetik. Az erre szolgáló leghatékonyabb rendszer az úgynevezett KIR rendszer. A hosszabban környezetközpontú irányítási rendszer tanúsításával céges szinten is sokat tehetünk a természeti erőforrások normalizált felhasználásáért és egy környezetbarátabb jelenért.
A KIR működtetése
A KIR rendszer tehát integrált irányítási megoldásokon keresztül szabályozza a vállalatok működését. A fő cél a cégek tevékenységéből fakadó környezeti terhek csökkentése. Mára szinte alapelvárás, hogy a cégek megfeleljenek a vonatkozó környezetvédelmi jogszabályoknak. Ez nem csak a Föld, hanem a vállalatok jól megfontolt érdeke is, hiszen ellenkező esetben akár működésüket is ellehetetleníthetik. Mivel egyre nagyobb figyelem irányul a környezetvédelemre, a cégek is kénytelen váltani.
A KIR rendszer bevezetése nem csak lehetőséget, hanem kihívást is jelent. Tekintve, hogy a jövő ezeké a rendszereké, sok cég akár versenyelőnyre is szert tehet. A rendszerbe való illeszkedéssel a vállalatok tényleges szerepet vállalhatnak a környezet megóvásában, melyet a külvilág felé is bátran kommunikálhatnak. Egy zöldebb cég jóval nagyobb szimpátiát válthat ki a potenciális ügyfelekből is. A változást pedig a környezet is megköszöni.
Szabványos keretrendszer
A KIR rendszer lényegében tehát egy keretrendszer, a pontos előírásokat azonban szabványok tartalmazzák. A KIR esetén az ISO 14001 környezetvédelmi szabvány említhető. Ez alapján tanúsítható, hogy egy cég működése megfelel a rendszer által előírtaknak. A tanúsítás pedig számos gyakorlati előnnyel is jár. A tanúsított szervezet hatékonysága növekszik, mely természetesen magával hozza az üzleti eredményességet is. A környezetbarát tanúsítvány pedig akár új távlatokat is nyithat.
Tekintve, hogy napjainkban jelentős fókusz vetül a környezetvédelmi kérdéskörre, sokszor pályázatok, tenderek alapfeltétele is az ennek való megfelelés. Ha tehát cégünk nem rendelkezik a megfelelő tanúsítványokkal, akár nagyobb projektektől is eleshetünk. De a lényeg továbbra is az, hogy a KIR rendszer segítségével cégünk zöld módon lehet sikeresebb. Így egy ilyen keretrendszer bevezetése nem csak a jelent, de a jövőt is nagyban szolgálja.