Fel tudod idézni az elmúlt három évtized főbb eseményeit? (x)

Értékelve: 1x
(5.0 pont)
CÍMKÉK

Mostanában igencsak felpörögtek az események. Csak kapkodjuk a fejünket, hogy mi minden történik a nagyvilágban.

A XXI. század kezdete óta tart ez a robbanásszerű fejlődés, szinte minden nap feltalálnak egy új kütyüt, előrukkolnak egy új elmélettel. Az ember azt tervezi, hogy meghódítja a világűrt, kolóniát hoz létre a Marson.

Ez azonban egyelőre a jövő, ami még bizonytalan. A múltról azonban már kijelenthetünk biztos dolgokat, melyek között akad néhány olyan történés, amire talán száz éve senki sem számított. Nézzünk ezekre néhány példát! Ha pedig szeretnéd próbára tenni a tudásodat e témában, akkor online kvízekkel tesztelheted magad a Keresztlabda oldalán.

Társadalmi kérdések

A társadalom egy részét jelentős mértékben megosztja a kérdés, hogy kell-e engedélyezni az azonos neműek házasságát vagy sem. E kérdés mind a mai napig beszédtémát szolgáltat politikusok, magánszemélyek és sajtóorgánumok számára.

Nos, e tekintetben elsőként Európában léptek, és nem a szabadság hazájaként emlegetett Egyesült Államokban. A világon elsőként a hollandok iktatták törvénybe azt, hogy joga van összekötnie az életét hivatalosan is egynemű pároknak.

Hasonlóan nagy vihart kavart a 21. század egyik legnagyobb, nemzetközi kampánya, a #MeToo hashtaggel fémjelzett mozgalom. Gondoltad volna, hogy már több mint egy évtizede tart ez a kampány?

Katasztrófák nyomában

A katasztrófák egy része az emberi beavatkozás következtében történt, egy része pedig természeti katasztrófa. A hidegháború az előbbi kategóriába sorolható, amely bár nem a szó szoros értelmében vett katasztrófa, de mégis csak jobb, hogy túl vagyunk rajta. Ez még a múlt évezredben, 1991-ben ért véget.

A 2000-es évek elején történt az a sajnálatos eset, mely során egy űrsikoló a leszállás során darabjaira hullott szét. Az eset Texas fölött történt 2003-ban, a Columbia szerencsétlenségéről készült képsorok sokunk emlékeiben élénken élnek.

Két évvel később ugyancsak az Egyesült Államokban hurrikán tombolt. A 2005-ös Katrina hurrikán New Orleanst és környékét döntötte romba.

Történtek azért jó dolgok is

Az ember olyan, hogy hajlamos inkább a negatív dolgokra emlékezni. Azok valahogy jobban bevésődnek az emlékeinkbe. Néha azonban még a szerencsétlenségben is van valami szerencsés. Erre jó példa, hogy 2009-ben egy rendkívül ügyes pilóta, Chesley Sullenberger sikeres kényszerleszállást hajtott végre a Hudson folyón, számos ember életét megmentve ezzel a hőstettel.

A bevezetőben taglalt társadalmi kérdések éppúgy jelen vannak a politikai hadszíntéren, mint az élet más területein. Mindenképpen pozitívum, hogy a nők ebben az évezredben egyre több tekintetben örvendenek nagyobb megbecsülésnek, hiszen ez nem volt mindig így. Bizonyíték erre, hogy ezek nem csupán üres szavak, az Egyesült Államok első női alelnöke, Kamala Harrist érte ez a megtiszteltetés.