Értékelve: 1x
(5.0 pont)
CÍMKÉK

Tavasszal, amikor újraéled a természet, és kizöldül körülöttünk minden, aggodalommal szemléljük kertünkben a gyepet, ha nem a tökéletes arcát mutatja gondos ápolásunk ellenére. A pangó víz, a talajtömörödés, a sárgulás figyelmeztető jelek lehetnek, hogy valami nincs rendben vele.

Érdemes már az első tünetek megjelenésekor foglalkozni a problémákkal, kideríteni az okokat, megtalálni rá a lehető legjobb és leginkább környezetbarát megoldást. Sokszor egy aprónak tűnő baj valójában jóval nagyobb problémát jelez, nem szabad elmenni mellette, azonnali orvoslása lehet szükséges.

A talaj szerepe

 

A talaj állapota sok mindent elárul egy gyakorlott kertész, hobbikertész számára. A szemrevételezést követően érdemes mintát venni a talajból, megvizsgálni a fizikai tulajdonságait, vízmegkötő képességét, illetve megnézni, milyen gyomnövények jelentek meg a gyepen, ezekből ugyanis következtetni lehet a talaj állapotára.

 

A fenntartható kert lényege a talaj, amelyre folyamatosan figyelni kell. A kertet élő rendszerként kell elképzelni, amelynek alapja a jó minőségű talaj. A talaj egyensúlyára gondot kell fordítani, természetes termékenységét, vízmegtartását, biodiverzitását fenn kell tartani és erősíteni. A Kertfüvesítés webáruház szervesanyag-alapú talajjavítóinak szerkezetjavító hatása kiváló.

 

Mit jelez a pangó víz?

 

Amennyiben a talaj nem vezeti el az eső formájában vagy locsolással odakerült vizet, az komoly problémát jelezhet. A talajtömörödés, vagyis amikor a talaj valamilyen oknál fogva betömörödik, gátolja a víz és a levegő áramlását, ezáltal korlátozza a növények gyökérzetének növekedését, oxigénhiány jöhet létre.

 

A tömörödöttség miatt nem jut az altalajba víz, ami számtalan nehézséget okoz. A víz mozgásának akadályozása miatt a talaj felső rétege vízzel telítődik, így a gyökerek nem jutnak elég oxigénhez, a növény nem tud mélyre nyúló gyökérzetet nevelni, a tápanyagfelvétel is korlátozott lesz, csökken a talaj növények számára szükséges  mikor és makro elemek felvétele.

 

Talajtömörödés megszüntetésének módszerei

 

Alapvetően az a jó, ha talajkímélő művelést folytatunk a kertünkben, így csökkenthető a tömörödés rizikója. Többféle talajjavító intézkedést alkalmazhatunk a tömör rétegek kialakulásának elkerülésére. A cél egy egészséges talajszerkezet megvalósítása. Ennek érdekében javíthatjuk a talaj vízelvezetését, talajkondicionáljuk a talajt, talajtakarást alkalmazhatunk, szerves anyagot juttathatunk a talajba. Így lazább lesz a talaj, ami csökkenti a tömörödés kockázatát.

 

Az is alapszabály, hogy nedves talajon semmiféle talajművelést, nehéz gépi munkát sem szabad végezni, mert ez is a talaj tömörödését okozhatja.

 

Amennyiben mód van rá, érdemes mélyműveléssel javítani a talaj állapotán, de vannak esetek, amikor a fizikai beavatkozás nem lehetséges, akkor viszont rendszeres talajjavítást, gilisztahumusz oldat permetezést kell végezni a mikroorganizmusok elszaporodása érdekében.Még többet tudhat meg szakértőnktől Molnár Gábor Éva kertészmérnöktől.