Értékelve: 1x
(5 pont)

A kalitkát havont egyszer alaposan súroljuk ki meleg, speciális tisztítószerrel elkevert vízzel. Ezen kívül vannak napi és heti feladataink is.
Akadnak olyan madártulajdonosok, akik újságpapírt helyeznek a kalitka aljára. Ha a papír jó nedvszívó, rövid ideig pótolja ugyan a fertőtlenített kvarchomokot, de miután a madár csőrével hamarosan felszaggatja és a nedvszívó képessége sem az igazi, sűrűn kell cserélni. Papír helyett inkább fertőtlenített kvarchomokot ajánljuk, amit vékony rétegben tegyünk alulra. Ez nem csak szagtalanít, hanem elősegíti az emésztést is. Mivel a magok nagy része kiszóródik a talajra, ezért a rátapadt homok igen hasznos madarunk emésztésére.
A kalitkát havont egyszer alaposan súroljuk ki meleg, speciális tisztítószerrel elkevert vízzel. Különösen nyáron vigyázzunk, hogy madártetvek el ne szaporodjanak. Ha már megtörtént a baj, azt úgy vesszük észre, hogy a madár idegesen vakarózik, tollát tépi. Ilyenkor bizony vegyszereket szükséges alkalmazni, amivel az élősködőket ki tudjuk irtani. Feltétlenül forduljunk szakemberhez.
Mivel tisztítsuk a ketrecet?
Fontos szabály, hogy a madárkalitka tisztításához ne használjunk háztartási tisztító-, illetve fertőtlenítőszert. Minden ilyen termék a szó szoros értelmében méreg a törpepapagáj, a kanári, a nimfapapagáj és a többi díszmadár számára. A kalitka tisztán tartásának legjobb eszköze a forró víz, ami a baktériumok és a kórokozók többségét elpusztítja. Csak, ha nagyon koszos a kalitka, vagy az egyik madarunk megbetegedett, akkor használjunk kifejezetten erre a célra gyártott, speciális tisztító-, illetve fertőtlenítőszert, amit a helyi kisállat-kereskedésben vagy az állatorvostól szerezhetünk be.
Napi és heti teendőink:
- Naponta egyszer: mossuk ki az etető- és itatótálat forró vízzel, az ürüléket és az élelmiszer-hulladékot távolítsuk el a kalitka aljából.
- Hetente kétszer: teljesen cseréljük ki a homokot.
- Hetente egyszer: forró vízzel zuhanyozzuk le a tálcát és a rácsot, áztassuk be az ülőrudakat és a játékokat forró vízbe.
- Erős szennyeződés esetén: cseréljük ki a kalitka minden tartozékát.
- Ha valamelyik madár megbetegszik: Időlegesen különítsük el a többiektől. Fertőtlenítsük a kalitkát és cseréljük ki minden tartozékát.