Értékelve: 1x
(5.0 pont)

Váláskor gyakran vita tárgya a közös kutya. Tudd meg, hogyan tarthatod meg, vagy miként köthetsz írásos megállapodást a gondozásról.
Válás és kutya: Kinek a szőrmókja marad?
Váláskor gyakran vita tárgya a közös kutya. Tudd meg, hogyan tarthatod meg, vagy miként köthetsz írásos megállapodást a gondozásról.
Az Egyesült Államokban 2024-re a háztartások 66 százalékában él kedvenc, írja a Forbes. Magyarországon is egyre több családban tekintenek a kutyára családtagként. De mi történik, ha a kapcsolat véget ér? Kié lesz a kutyátok váláskor?Kié lesz a kutya?
A magyar jog ma személyi tulajdonnak tekinti az állatot. Ez azt jelenti, hogy azé, aki megvásárolta vagy hazavitte. Ha tudod bizonyítani, hogy te álltál a költségek (állatorvosi számlák, felszerelés) fedezése mögött, vagy te szerezted be a kutyát, nagyobb az esélyed. Különösen akkor, ha ajándékba kaptad, és van írásos vagy tanúsítható igazolásod.
A bíróság azonban egyre gyakrabban veszi figyelembe a köztetek kialakult érzelmi kötődést is. Ha van közös gyerek, annak és a kutyának a kapcsolata szintén számít. Emellett mérlegelik, ki tud jobban gondoskodni a kedvencről, és nincs-e veszélye az állatkínzásnak.
Közös felügyelet: kompromisszumos megoldás
Egyre többen választják a közös felügyeletet. Ebben az esetben írásos megállapodást kötötök ügyvéddel a tulajdonjogról, a látogatásról és a költségek megosztásáról. Ez a szerződés jogilag kötelező.
- Melyik héten kinél van a kutya.
- Látogatási időpontokat és helyszíneket.
- Állatorvosi és egyéb kiadások arányos megosztását.
- Vészhelyzeti protokollt, ha a kutya hirtelen beteg lesz.
Tippek a gördülékeny közös felügyelethez
- Légy rugalmas. Ha közbejön valami, cserélj napokat a naptárban.
- Használj közös naptárt. Tüntesd fel benne a sétákat, etetéseket és az állatorvosi időpontokat.
- Tartsd be az egyezséget. A kutya nyugalma mindkettőtök érdeke.
- Dokumentálj mindent. Bizonylatok és szerződések segítenek elkerülni a vitákat.

