5591. Ünnepljük a vakvezető kutyákat
Április 27-e a vakvezető kutyák világnapja! A vakvezető kutyáknak talán még szorosabb a kapcsolata kutyájukkal, mint egy átlagos gazdinak.
Április 27-e a vakvezető kutyák világnapja! A vakvezető kutyáknak talán még szorosabb a kapcsolata kutyájukkal, mint egy átlagos gazdinak.
Tavaszi túra során előfordulhat, hogy egyszer csak egy mozgó kavicsszerű valamit pillantunk meg magunk előtt. Mi lehet ez? S mit tegyünk vele?
Az Immunizációs Világhét – április utolsó hete – kiváló alkalom arra, hogy a kisállatok oltásairól beszéljünk. Az állatorvosodtól minden felvilágosítást megkaphatsz arról, hogy kiskedvencednek mely vakcinákra van szüksége, mi pedig öt okkal támasztjuk alá, miért szükséges a rendszeres oltás. 5+1 ok, amiért sosem szabad megfeledkezned kisállatod éves oltásairól.
A magányosnak tűnő madárfiókák többsége nem árva, nem szorul megmentésre, ezért nem szabad őket hazavinni - hívta fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
10 éve élnek kétujjú lajhárok a Szegedi Vadasparkban, de eddig nem született kis lajhár. Most végre igen! A szülők 2018-ban álltak össze, két év után született meg a kis apróság, aki szépen cseperedik anyja hasán kapaszkodva - írja honlapján az állatkert.
Madárkertünkben minden papagáj röpdében van egy tálacska ásványi anyagokkal. Van, hogy hónapokig hozzá sem nyúlnak a madarak, de vedlési, költési időben gyorsan fogy. A nimfa nem nagy gyümölcs és zöldségfogyasztó. Pár naponként egy vékony szelet alma, vagy reszelt sárgarépa teheti változatosabbá az étkezését (ha eleinte nem is kóstolja meg, érdemes vele kísérletezni). Nagyon sok ásványi anyag és vitamin kiegészítő létezik, amit állatkereskedésekben, takarmányboltokban, esetleg állatpatikákban szerezhet be. Kiválasztásukban az eladó segíthet, az adagolás a csomagolásukra van ráírva. A tollképződési problémák valószínűleg összefüggenek a nimfa korával, de a megfelelő időben és dózisban adagolt kiegészítők sokat javíthatnak rajta.
Érdemes tudni, hogy két fő változata létezik a szuka kutya fogamzásának megakadályozására: Sterilizáció: a szuka kutya petevezetékét elvágják. Ezáltal a kutya fogamzásképessége és egyúttal szaporodási képessége megszűnik, de a szexuális ciklusa, a tüzelés jelensége, - a szexuális hormonok működése, - megmarad. Attraktív marad a kan kutyák számára, a nemi szervein keresztül kibocsájtott szaganyagok alapján a kan kutyák továbbra is párzásra alkalmasnak ítélik, a szokásos vérzési jelenség is változatlan marad. Kasztráció: a szuka kutya esetén, a kasztráción belül is további két beavatkozási mód különböztethető meg. Az egyik esetben a petefészek kerül eltávolításra (Ovario ektómia), a másik esetben a petefészek mellett a méh is, - amely a tulajdonképpeni szexuális hormonokat termeli, - teljes eltávolításra kerül (Ovariohysterektomie). Ez utóbbi, - különösen Magyarországon, - a legtöbbet használt és legelterjedtebb módszer. Ennek a beavatkozásnak következtében megváltozik a kutya hormonháztartása, természetesen elmarad a periodikus tüzelési jelenség, a kutya elveszti attraktivitását a kanokkal szemben, és megtermékenyíthetetlenné válik. Tehát az Ön kutyája valószínűleg azt fogja érezni a másik kutyán, hogy NEM KAN, - de az is erősen befolyásolja a két kutya viszonyának alakulását, hogy a szuka kutya hogy viselkedik, mennyire domináns, milyen korábbi élményei voltak kan kutyával.
Ha feltűnően soványak, akkor lehet férgesség, esetleg vírus. Előfordulhat az is, hogy megfáztak, leállt az emésztésük, bélgyulladás lépett fel. Pontos diagnózist boncolás, laborvizsgálat adhat. A kakast érdemes lenne meleg helyre vinni, kezelési kísérletek történhetnek kis dózisú féregtelenítővel, szélesspektrumú antibiotikummal.
VetriDMG nagyon jó készítmény, esetleg később megpróbálhatja a Béres Minerát (macskának) is. Ha a vérlabor teljesen rendben volt, akkor bébiétel, párizsi is mehet, konzervből a nagyobb energiatartalmú, vagy akár azok is, amit lábadozó állatoknak javasolnak (Hills A/D, RC Recovery, CaloPet pld.).
A kölyök kutyák helyes elválasztási időpontja 8 hét, - tehát ne csodálkozzon, hiszen a kutyának még az alomtársai és az anyaj mellett kellene töltenie az éjszakákat. A nappali alvásidő csökkentése, majd késő este, egy kiadós jéték, mozgás, ezt követően kutya-anyatejpótló táplálék cumisüvegből valószínűleg segíthet, ha sok-sok türelemmel párosul.