6261. Nyaralás kutyával a Balatonnál - ezt kell tudnod, mielőtt elindulsz
Ha a kedvencedet is viszed magaddal a nyaralásra, akkor előtte jó, ha tájékozódsz!
Ha a kedvencedet is viszed magaddal a nyaralásra, akkor előtte jó, ha tájékozódsz!
A nyári szezonban elszaporodó szúnyogok nem csak az emberre jelentenek veszélyt. A szúnyogcsípésen keresztül kis kedvenceink is komoly fertőzésnek vannak kitéve, ezért érdemes gondoskodni a szúnyoghálóról.
A szőrös kis kedvenceink rengeteg örömet okoznak nekünk nap mint nap: reggel azzal ébresztenek, hogy az orrunk alá dugják a kedvenc játékukat, a labdázás során a legviccesebb mutatványokkal szórakoztatnak, esténként pedig nincs is jobb érzés, mint együtt összebújni velük a kanapén. Ugyanakkor bevallhatjuk, hogy olykor bosszúságot is tudnak okozni – elsősorban akkor, amikor takarítanunk kell utánuk. Van azonban néhány olyan egyszerű, de nagyszerű praktika, amivel az otthonunk mindennapi tisztán tartása nem emészti fel az összes időnket, mégis makulátlannak tűnik majd.
Új kiskutya a családban? Számtalan vidám és boldog pillanat vár rátok ez szinte biztos. A kutyanevelés mindemellett viszont rengeteg munka is és egy hibás nevelésnek köszönhetően viselkedési problémák alakulhatnak ki.
Mire kell figyelni a kutya büntetése során? Hogyan taníthatjuk meg neki a helyes viselkedést, és mi az, amivel csak árthatunk?
A kan kutyák heréi ovális alakú, tömötten rugalmas tapintatú képletek. A herék normális esetben a herezacskóban egymás mellett vagy mögött helyeződnek. Ez tapintással érezhető is. Abban az esetben, ha hat hónapos kor után az egyik, illetve egyik here sem tapintható a herezacskóban, rejtettheréjűségről (kriptorchizmus-ról) beszélünk. A heréknek a hasüregből a lágyékcsatornán keresztül a herezacskóba jutása a születés utáni két hónapon belül lezajlik. Sok esetben már két hét után érezhetők a herék. Egyes fajtáknál eltérő időben fejeződik be ez a folyamat, néha csak 5-6 hónapos korban (terrierek). Viszont kb. hat hónapos kor körül - az ivarérés idején- a herék gyakran változtatják helyüket a herezacskó és lágyékcsatorna közt vándorolva, és ilyenkor a bántalom megállapításakor körültekintően kell eljárnunk. Várjon még, ha nem rendeződnek egymás mellé, vigye el állatorvoshoz.
A nyulak nem tesznek különbséget a családtagok között- és más állatok sem. Azonban itt is ugyanúgy felléphetnek genetikai mutációk emiatt. Tehát azért készülj fel, hogy lehetséges hogy halva született nyuszik, vagy esetleg nem egészséges nyuszik fognak születni. Erre pontos számadat nincs hogy hány százalék az esélye- mert lehet éppen egy nyuszi sem lesz beteg. De nekem az a tapasztalatom, hogy ilyen esetben kevés fióka születik és azok sem maradnak életben, vagy már eleve halva születnek. Ha a kiszámolt 1 hónapra nem születnek nyuszik érdemes elvinni az anyát orvoshoz, nehogy a halott fiókák nem születtek meg és az anyában visszamarad valami.
A fotó alapján, ha jól látom (bár ezt élőben kellene vizsgálni...) a bőr ép, csak (tisztálkodás közben) a szőrszálak végeit rágja le a cicus. Ennek a betegségnek a neve: Trichotillomania. Az esetek nagyrészében pszichés (és hormonális) eredetű. Kezelése elég változatos, valamikor magától rendeződik. Javasolnám ezügyben keressen fel egy állatorvos kollegát.
Kedves Gazdi! Egy a szemet ért sérülés után mindenképpen javaslom, hogy mielőbb mutassa meg a kutyust egy állatorvosnak, mivel olyan mikrosérülések is keletkezhettek a szemén, amit Ön észre sem tud venni, viszont később komoly szövődményeket okozhatnak. Addig is, míg eljut az állatorvoshoz, kamillateás öblögetést, lemosást javaslok a szemen és környékén. Mielőbbi gyógyulást kívánok kedvencének! Üdvözlettel: Dr. Kopócsi Andrea
A hányás önmagában általában még nem betegség.A kutyánál könnyen megy a hányás, kivált ha sokat és mohón evett. A kihányt ételt gyakran rövid idő után ismét megeszi. Ha a kutya mélyen lehorgasztott fejjel, kúszva jár-kel, öklendezik, számíthatunk arra, hogy rövidesen hányni fog, tehát igyekezzünk vele mielőbb ki a szabadba.A kutya szokatlanul száraz és forró orra valami betegségnek lehet az előjele.Mivel azonban ez a jelenség alvás vagy megerőltető munka után, nagy hőségben, sőt száraz földben való turkálás következtében, néha pedig a tüzelő szukánál is előfordulhat, mielőtt az állatorvoshoz szaladnánk, figyeljük egy ideig, mert lehet, hogy rövidesen ismét hideg és nedves tapintású lesz az ijedelmet okozó orr, ahogy az az egészséges kutya orrához illik.Ha csakugyan okunk van betegségre gyanakodni, mérjük meg a kutya hőmérsékletét.A hőmérés technikája: A lázmérő valamilyen síkosítóval ellátott hegyét kb. 3 cm mélyen bedugjuk a kutya végbélnyílásába. (Hagyományos lázmérőt 3-4 percig tartsunk bent.) Közben, amit feltétlenül a falkavezértként tisztelt gazda végezzen, a kutyát le kell fogni. A kutya normális hőmérséklete 37,4-39 C között ingadozik. Ha a hőemelkedés meghaladja a 39,3 C fokot, állatorvoshoz kell fordulni.Ha úgy érezzük, hogy kutyánk viselkedése és állapota komolyabb megbetegedésre enged következtetni, haladéktalanul vigyük állatorvoshoz.Mint amikor emberről van szó, a laikus a kutyáról se akarja maga megállapítani a diagnózist. A különböző feltevések és téves elképzelések sok bajt okozhatnak. A betegség felismeréséhez, kezeléséhez és gyógyításához feltétlenül szakmai tudás és gyakorlat kell.