61. A fácán és a vadászfácán
A fácán neve a görög "Phasis" szóból ered, mely nem más, mint az egykor a Fekete-tenger keleti-délkeleti partján fekvő Kolkhisz városától keletre lévő folyó neve.
A fácán neve a görög "Phasis" szóból ered, mely nem más, mint az egykor a Fekete-tenger keleti-délkeleti partján fekvő Kolkhisz városától keletre lévő folyó neve.
Az állatokkal foglalkozó orvostudomány történetében sugárkezeléssel legelőször a huszadik század elején próbálkoztak. Az elmúlt 50 év során ez a kezelés sokat fejlődött. A szövetkórtan, az MRI és a CT vizsgálatok segítségével mostmár pontos diagnózisokat lehet felállítani a daganatok típusáról és helyzetéről. Az új technológiák növelték a sugárkezelések hatékonyságát és csökkentették a lehetséges mellékhatásokat.
A szem egy bonyolult, de kifinomult szerv. Több funkcionális résszel rendelkezik, amelyek összehangolva működnek, így segítik elő a látást. Habár a különböző fajok között sok a közös a szem felépítésében, az állatok mégis kialakítottak egy olyan alkalmazkodási képességet, ami a legmegfelelőbb számukra.
A Felelős Állatbarátok Egyesülete idén is futásra invitálja a négylábúakat és lelkes gazdáikat. Az idei futóversennyel a menhelyen élő kutyák örökbefogadásának lehetőségeire szeretnék felhívni az emberek figyelmét.
Állati eredetű paraziták által okozott betegséget nevezzük parazita betegségnek. Az állatorvostanban parazitásnak hívják őket. A hazai és külföldi irodalom adatai szerint, valamint a mi tanulmányozásaink során mi is arra a következtetésre jutottunk, hogy az akváriumi halak parazita betegségét a szabadon élő halakon élősködő kórokozók okozzák.
Ha jól értem Önt, akkor a fájdalom csak a lábvégre lokalizálódik. Mindkét végtagot alaposan meg kell vizsgálnunk ahhoz, hogy valamilyen diagnózist állíthassunk fel. A csonterősítőt csak abban az esetben javasolnám, ha a végtagról röntgenfelvétel készülne és ezen olyan elváltozást tapasztalnánk, ami indokolná a készítmény használatát. Ezzel egyidőben vérvizsgálat is indokolt, a vér kálcium-foszfor aránya is nagyban hozzájárul a diagnózis pontosabbá tételéhez. Gyakori probléma a toklász, és talán 1 hónapja még aktuális is lehetett ez a probléma. A toklász akár hónapokig is képes eltokolódva esetleg tünetek nélkül, főleg a lábvégen az ujjak között megbújni, majd hirtelen fellángolva fájdalmasságot válthat ki. Az is előfordulhat, hogy a pihentetés alatt - mivel a kutya azért nem kényszeríthető pl. "ágynyugalomra" - az éppen fájdalmas végtagot kímélte a kutyus, míg a másikat jobban terhelve azt megerőltethette. Összességében sántaságvizsgálat, vérvizsgálat és esetleges röntgenfelvétel készítése nélkül csak találgatni lehet, főleg számítógép előtt ülve. Mindenképpen rendelőben kellene ezt a problémát megvizsgálni és orvosolni.
Valószínűleg csak rá kéne pillantanom és megmondanám, mi okozhatja a duzzanatot! :) Talán gyulladásos elváltozás? Kezdődő tályog? Daganat? Korábbi sérülés maradványa? A lehetőségek korlátlanok, ezért inkább nem találgatnék. Szóval a szokásos zárósorok: meg kellene mutatni egy állatorvosnak.
Létezik ilyen megoldás az ivarzási tünetek elnyomására, de csak a vadon élő állatoknál vagy az állatkerti vadaknál alkalmazzák. Ez a beavatkozás nem számít ivartalanításnak, csak időleges megoldást jelent a "problémára". A legjobb tudomásom szerint nincs ilyen beavatkozás a kedvenceknél Magyarországon.
Vörös színű macskáknál a szájszélen, valamint a szemhéj bőre és a kötőhártyája találkozásánál jelentkező barnás-feketés színű elváltozás nem tekinthető kórosnak. Ez teljesen természetes jelenség. Viszont ha gyulladásos jellegű elváltozások és duzzanatok is vannak ezeken a területeken, akkor állatorvossal ki kell vizsgáltatni. A Provera nevű készítményt macskáknak a tüzelési tüneteket elnyomására adják általában. A gyógyszer mellékhatásai szerteágazóak lehetnek, mivel egy nemi működésre közvetlenül ható, hormontartalmú készíményről van szó, körültekintőbben kell eljárni a hosszú távú adagolásnál. Az ivartalanítást javasolnám az Ön macskája esetében is, ha a későbbiekben nem akarnak tenyészteni vele.
1. Én úgy tudom, malacoknak nincs kötelező oltásuk és hatósági papír sem kell - SZERINTEM. De azért érdemes felhívni a Görög Nagykövetséget, mert ők tudnak az országuk törvényeihez igazódó aktuális szabályokról hitelesen beszámolni. 2. SZERINTEM lehet az utastérben szállítani, de az adott légitársaságot kell megkérdezni, nehogy lyukra fussanak. 3. SZERINTEM nem szabad, hogy bajuk legyen, nem hiszem, hogy speciálisan érzékenyek lennének a nyomáskülönbségekre. Azért sem, mert Dél-Amerikában az Andokban kb. 3-4 ezer méter magasban élnek malacok. 4. Nem kenném naptejjel, mert nagyon érzékeny a bőre és könnyen begyulladhat. Hőtől és napfénytől nagyon kell óvni!!