71. Hol turkál a leopárd páncélosharcsa?
Dél-Amerikából származik, teste zöld, szabályos pettyezettel. Több Corydoras fajt gyakran adnak leopárd páncélosharcsaként, mert annyira hasonló színezetűek.
Dél-Amerikából származik, teste zöld, szabályos pettyezettel. Több Corydoras fajt gyakran adnak leopárd páncélosharcsaként, mert annyira hasonló színezetűek.
A neonhal (Paracheirodon innesi) a jól regenerált vizet különösen szereti (tőzegkivonat). Minden apró, élő eleséget és jobb műeleséget szívesen fogyaszt. Akváriumunk egyik leghálásabb hala.
A paradicsomhalat (Macropodus opercularis) lehetőleg csak hasonló méretű halakkal tartsuk együtt. Sokat eszik. Ikráját a víz felszínén készített habfészekbe helyezi. 24 °C hőmérsékleten szaporodik.
A stendhal-hal életterét őrzi az akváriumban. Fajtársaival és más halakkal szemben is harcias, ha nincs búvóhelye. Legtöbbször az akvárium középső és alsó szintjén tartózkodik.
Sokan kezdik akvarisztikai pályafutásukat a szivárványos guppival. A választás érthető, hiszen ez a díszhal nagyon könnyen tartható és szaporítható, ugyanakkor rendkívül mutatós.
Természetesen ki lehet rakni a malackát a fűbe, sőt jót is tesz neki a napsütés és a friss levegő, és a változatos környezeti ingerek. Arra kell figyelni, hogy árnyékos helye is legyen, ahova el tud bújni a meleg napsugarak elől, mert tűző napon hőgutát is kaphat. Legyen előtte víz és gyümölcs is és nagyon vigyázni kell, nehogy egy macska vagy más házi- (esetleg vad-) állat megtámadja. Azt, hogy milyen hőmérsékleti határokat "bír ki", azt nehéz lenne megmondani, de az optimális hőmérséklet tengerimalacoknak 18-20 °C körül van. Tartósan 10-12 °C-on már téli álomnak megfelelő állapotba kerülnek. Rájuk is igaz, hogy nagyon veszélyes a hirtelen hőmérsékletingadozás (nagyon könnyen megbetegedhetnek). Szél és eső ellen is védeni kell a malacokat, mert ezek tovább fokozzák egyes betegségek előfordulását. Tehát eső ne érje, hacsak nyári melegben magától nem megy ki az esőre fürdőzni kicsit, de ilyenkor is célszerű figyelni arra, hogy hamar megszáradjon.
A probléma oka az lehet, hogy mostanra elfelejtette, hogy ő kint is szokott lenni. Ugyanis a tavalyi "emlékei" homályba vesznek, így egészen újszerű helyzetnek van kitéve. Ilyenkor egy "kisállat" megijedhet mindentől, mindenkitől, még a saját gazdájától is. Idővel megszokja a kintlétet és nem fog menekülni. Tanácsom az lenne, hogy türelemmel legyen hozzá és kint a kerített területen belül foglalkozzon vele, jutalmazza, finom falatokat adjon neki, de nem csak akkor, amikor meg akarja fogni és bevinni. A nyúlhámmal kapcsolatban is az lehetett a gond, hogy szokatlan és megijed attól, hogy szinte megkötözve érzi magát. Majd szépen megszokja. Sok sikert és szeressék egymást a kedvencével! Kerti nyúltartás - Mire figyeljünk? Hogyan szállítsd és sétáltasd a nyulat? Milyen a nyúlnak való környezet?
Úgy látom, "kemény fába vágtad a fejszédet", de ez a lényege az állattartásnak és hogy együtt tudjunk élni társállatainkkal. :) Egyszer Budapesten az Astoriánál láttam valakit egy nyulat pórázon sétáltatni. Így tehát biztosan van gazdi, aki képes erre és van nyúl, amelyik elég "okos" ahhoz, hogy ezt a nem éppen egyszerű feladatot elsajátítsa. Gondolom sok türelem és bizalom kell. Ha tényleg szeretnéd megtanítani, először is hozzá kell szoktatni a nyúlhám viseléséhez, majd idővel pórázon is lehet vinni, de csak rövid időre, kis távon. Majd ahogy kezd hozzászokni, nagyobb távolságokat is megtehettek. Sok sikert kívánok a "nyúlidomításhoz"!
Ha csak néha tüsszent egyet az még nem gond, de ha gyakori és orrfolyása is van, akkor elképzelhető, hogy valamilyen légzőszervi betegsége van (megfázás, egyéb légúti fertőzés, stb.), ebben az esetben az javasolnám, hogy vigyék állatorvoshoz a hörcsit, aki megvizsgálja és megfelelő kezelésben részesíti.
Rendszeresen és rendesen gondozott hörcsögnek nincs szaga, tehát semmilyen, az ember számára kellemetlen szagot nem áraszt sem az állatka, sem az alom. Viszont ha sokáig alatta marad a "fáradt" alom, nagyon is bűzös tud lenni a benne bomló vizelet és ürülék miatt.