86. Miért köhög a ló?
A lovak, az emberekhez hasonlóan, időnként köhögnek. Ha egy lónál krónikus köhögés jelentkezik, az bizony aggodalomra adhat okot. Ilyenkor szakember segítségével ki kell deríteni, mi állhat a probléma hátterében.
A lovak, az emberekhez hasonlóan, időnként köhögnek. Ha egy lónál krónikus köhögés jelentkezik, az bizony aggodalomra adhat okot. Ilyenkor szakember segítségével ki kell deríteni, mi állhat a probléma hátterében.
A kacsacsőrű emlős (Ornithorhynchus anatinus) a kloákások rendjébe tartozik. Körülbelül akkora, mint egy macska. Úszás közben becsukja szemét, fülét és orrlyukait, csőrében elektromos érzékelő és nyomásérzékelő receptorok találhatók.
Az Akhal-Teke egy ősi lófajta. Évszázadok óta ismert gyönyörű, fémes ragyogású szőréről. A türkök nemzeti kincsként tekintenek rá, és erre meg is van minden okuk. Az Akhal-Teke kitartása és teljesítőképessége ugyanis egyáltalán nem mindennapi.
Ahhoz, hogy halaink és teknőceink egészségesen és kényelmesen élhessenek, tökéletes akváriumot kell biztosítanunk a számukra.
A tejmirigy (emlő, tőgy) gyulladása (mastitis) valamennyi állatfaj nőivarú egyedében előfordulhat, függetlenül attól, hogy az állatot gazdasági céllal, tejtermelésre hasznosítják-e, vagy „csak” a fajfenntartást, az utódok felnevelését szolgálja az anya tejmirigyeinek váladéka, az anyatej.
A gyógyszer adagja 0,25-0,5 mg / ttkg, így egy 6,5 kg-os kutya adagja napi 1,625-3,25 mg között van, de hogy ezen belül mennyi, azt egyedileg kell beállítani. A leírtak alapján a napi 3/4 tabl. jó adagnak tűnik. A kutyájának a szívbetegség mellett még felső légúti hurutos gyulladása is van, ez sokat befolyásol az állapotán. Heveny rosszullétek bármikor jöhetnek. Gyakran kell állatorvoshoz vinni kontrollra.
A kutyák végbélnyílásánál elhelyeződő mirigyek (bűzmirigyeknek, végbélzacskóknak, vagyis paraanális sinusoknak is nevezik őket) gyakran betegszenek meg. A kétoldali borsónyi, babnyi nagyságú végbélzacskók járatai a végbélbe nyílnak, tartalmukat bélsárürítés közben a bélsár felületére juttatják. Amennyiben gombostűfejnyi kimeneteli nyílásuk eltömődik, tartalmuk (sűrű, igen bűzös váladék) felgyülemlik, bennük a baktériumok elszaporodnak és a mirigyek fala gyulladásos állapotba kerülhet. erőteljes fertőződés esetén a végbélzacskók gennyes gyulladása alakul ki. Az állatok a váladék felhalmozódása miatt nyugtalanok, a végbélnyílás környékét nyalogatják, dörzsölik, szánkáznak. A bélsárürítés nehezített és fájdalmas lehet. A végbélnyílás tájékán mogyorónyi-diónyi, fájdalmas duzzanat tapintható (lásd az 1. képen). A nyomásra belőle ürülő váladék híg vagy kenőcsszerű és rendkívül bűzös. Gennyes gyulladás esetén a végbélnyílás mellett gyulladásos beszűrődés alakul ki, tályog képződhet, amely gyakran feltör (lásd a 2. képen). A feltörési nyílás begyógyulhat, de néha a helyén sipoly marad vissza. Az elváltozás kiújulásra hajlamos. Az ismételt gyulladás következtében az öböl fala megvastagodik, ami tömött tapintású duzzanatot okoz. A végbélmirigyek idült gyulladása egyéb betegségeket, pl. ekcémát, vakaródzást, külső hallójárat-gyulladást, bőrgyulladást és szőrhullást is okozhat, és az állat általános ellenálló képessége nagymértékben lecsökken. A felhalmozódott váladékot kinyomással távolítjuk el. Ilyenkor az állatorvos a gumikesztyűvel védett mutatóujját mélyen a végbélbe vezeti és a váladékot mind a két oldali végbélmirigyből kinyomja. A kezelést szükség esetén többször is meg kell ismételni. A váladéktermelés csökkentésére az öblök üregét átöblíthetjük fertőtlenítő oldattal, a gennyes gyulladás esetén antibiotikumot is adhatunk. A tályogot azonnal fel kell nyitni. Visszatérő és súlyos probléma esetén a mirigyeket esetleg el lehet távolítani műtétileg. El kellene vinni állatorvoshoz!
A fajta és a leírt tünetek leginkább a szőrtüsző atkára utalnak. Én még a negatív bőrkaparék lelet után is erre gondolnék, mert gyakori hogy mindenhol vannak atkák csak éppen a kaparékba nem kerültek bele. A lényeg, hogy tovább kell vizsgálni, ill. ki kell próbálni kezeléseket. A tanácstalan állatorvosra pedig egy másik állatorvos lehet a megoldás!
Kedves Kérdező! A tömör tapintat,fájdalom nélkül mindenkép vizsgálatra szorul.Keresse fel állatorvosát ahol kivizsgálják az elváltozást. Dr.Puskás Gábor
Sajnos nem tudok sok újdonságot írni! Én is azt gondolom, hogy a kutyája azért nyalja magát folyamatosan, mert cseppenként ugyan, de szivárog(hat) a vizelet a húgyhólyagjából. Ez sajnos előfordul az ivartalanítás után, és egyértelműen ösztrogén hiány az oka. Tudnia kell, hogy ahhoz, hogy a hólyag záróizomzata kellően erősen tudjon szorítani és ellenállni a belső vizelet nyomásának, kell egy nagyon kevés ösztrogén a vérben. Ha ez nincs meg, akkor nem fog tudni kellően zárni és a vizelet szivárogni fog. Vagy keveset (csak cseppeket), vagy többet, ez egyedi. Nem kell "patakokban csorgó vizeletet gondolni, itt valóban cseppekről van szó! (Ezt azonban a kutya érzi, és ösztönösen tisztogatja magát.) Az ösztrogének legtöbbje a petefészekben képződik, de nem 100%-ban csak itt! Emiatt az ivartalanítás után a legtöbb kutyában éppen elég az, ami máshol keletkezik. Baj és inkontinencia akkor van (lesz), ha a máshol keletkező ösztrogén is kevés. A problémára az egyetlen megoldás az ösztrogén pótlás, ami mással nem váltható ki. (10 éve még ez sem volt!) A gyógyszerben éppen csak annyi van belőle, amennyi 1 napra kell. Ezért kell minden nap adni. Nem gyülemlik fel sehol, így nincs tartós káros hatása. Azt ajánlom, higgyen az állatorvosának, és ne féljen ettől, adja nyugodtan a kutyájának, mert csak ez fog segíteni a probléma megoldásában! Hogyan gyógyítsuk kedvenceink vizeletkiválasztó és elvezető rendszerének betegségeit? Az ivartalanítás következményei