91. A borneói orángután
Nemrég a tudósok még minden egyes orángutánt egy fajhoz soroltak, Pongo pygmaeushoz. De a genetikai vizsgálatok elég különbséget mutattak ki Borneo és Szumatra szigetén ahhoz, hogy két különálló fajra osszák őket.
Nemrég a tudósok még minden egyes orángutánt egy fajhoz soroltak, Pongo pygmaeushoz. De a genetikai vizsgálatok elég különbséget mutattak ki Borneo és Szumatra szigetén ahhoz, hogy két különálló fajra osszák őket.
A mézrabló erszényes nevéhez illően kizárólag nektáron és virágporon él. Annyira apró méretű, hogy nem törik le alatta a virág szára. Hosszú orra és nyelve van, ennek segítségével szívja a virágból a nektárt.
Az állatvilágban nem csupán különleges megjelenésű, hanem speciális látással megáldott állatokat is találhatunk. Tudod, hogy a béka szemei miért düllednek ki, és hogyan tudja becsukni? És azt, hogy a víziló hogyan lát a víz alatt? Íme néhány érdekesség az állati szemek világából!
Ki ne vágyott volna már arra, hogy láthatatlan legyen legalább egy napra? Hát a rovarok már jóval meghaladták az embereket ezen a téren, egyesek közülük nap mint nap játszadoznak a láthatatlansággal. Ezeket üvegszárnyú rovaroknak hívják, mert a szárnyuk bizonyos részei átlátszóak. De miért is van szükségük rá? Azért, hogy a kisebb rovarok nekirepüljenek? Vagy egy fadarabnak álcázzák magukat és aztán elrepülnek? Tudjunk meg még többet ezekről a pimasz kis rovarokról...
A lugasépítő madarak gazdagon díszített lugasokat építenek, így próbálják elcsábítani a tojókat. A díszítéshez bármit felhasználnak, ami elég színes és fényes ahhoz, hogy magára vonzza a figyelmet. A hímek csalfák: sok tojót elcsábítanak, de egyik mellett sem maradnak meg.
1./ A homokozó nem jó megoldás. Csak szigorú tiltással és a 4TAPPANCS M-F-I-J tréning módszerének alkalmazásával. 2./ Ugyan úgy mint az 1./ pont, azzal kiegészítve, hogy amennyiben egy fiatal (3-6 hónapos) kutyáról van szó akkor a fogváltás miatt rág, és ehhez szüksége van elrágható préselt bőrre, bikacsökre, rágó játékokra, stb. - amivel dörzsöli az ínyét. Mind a két pontra igaz, hogy előfeltétel, hogy a kutya szellemi és fizikai igényeit ki kell elégíteni mert a jelenségeket általában egy ´unatkozó kutya´ csinálja és nem egy ´fáradt kutya´ !!! Vannak ilyen szerek, kenhető és spray formában is, (érdeklődjön a FRESSNAPF áruházban) de nem jelentenek 100 % -os garanciát. A fenti tanácsok, tippek alkalmazása nélkül nem elég hatékonyak. Tapasztalataim alapján az élőlényekkel szemben bevetett érzéketlen technikai dolgok kevésbé hatékonyak, mint amiket az ember, mint másik értelmes-érző-gondolkodó élőlény nyújthat.
A hörcsög elhelyezésére legalkalmasabb egy minimum 50x25 cm alapterületű, 25 cm magas terrárium, amelynek teteje drótháló. Az állat alá apró faforgácsot vagy pormentes fűrészport helyezzünk, ne textíliát, mert a szétrágott anyagfoszlányok beragadhatnak az állat pofazacskójába, és pusztulását okozhatják. A ketrec rácsairól a kisállat nagyot is eshet! Ha magas a ketrece, érdemes inkább mászókákat elhelyezni benne, mint az alját túlzsúfolni. Egy kötélhágcsót is el tud helyezni benne, akár szinteket is lehet kialakítani. Ha kisállatunknak megfelelő ketrecet találunk, akkor ő is és mi is elégedettek leszünk. Ő azért, mert szabadon mozoghat és nem érzi magát fogságban. Mi pedig örülünk az ő boldogságának és annak, hogy kevésbé szemetel ki lakásából, nem szökik ki - csak engedéllyel, könnyű tisztán tartani, és nem kell félévente új ketrecet venni. A két mókuskerék helyett talán egy is elég lenne, a sok játék mellett azért maradjon a hörcsögnek egy nappalija is, egy viszonylag nagyobb szabad tér. Egy házikónak, ahol elbújhat, biztosan örülne.
Rágófának inkább keményfát választanék.
1./ 3-4 x 30- 60 perc / nap intenzív elfoglaltság biztosítása a kutyának 2./ benti alvó/pihenőhely kialakítása
A fűzfa optimális választás (mindegy, hogy szomorú, mocsári, csavart ágú, netán kecskefűz), nemcsak, mert jól rágható az ilyen gyengébb csőrű papagájoknak is, mint a rozella, de a vékony háncs egyfajta természetes antibiotikumot is rejt. Csőrkoptatásra, szórakozásnak mi is a fűzfák frissen metszett ágait adjuk a papagájok számára. A bodzaág egyes részei (csersav a kéreg alatt, illetve a szivacsos bél)elviekben okozhatnak emésztőrendszeri problémát, de nem jellemző (legalábbis én még nem tapasztaltam ilyesmit). A legtöbb gyümölcsfa és erdei fa ága alkalmas ülőrúdnak. A magas csertartalmú (pl. dió), vagy gyantás ágak (pl. meggy) kerülendők. Az olyan cserjék ágait, mint a kecskerágó félék, nem szabad papagájnak adni, a tiszafa pedig kis mennyiségben is halálos méreg.