991. Pszichopata a kutyám?
Furcsán viselkedik a kutya... egyszer ok nélkül nekimegy valakinek, máskor pedig reszketve, nyüszítve bújik el valamelyik bútor alá. Mi baja? Mitől fél?
Furcsán viselkedik a kutya... egyszer ok nélkül nekimegy valakinek, máskor pedig reszketve, nyüszítve bújik el valamelyik bútor alá. Mi baja? Mitől fél?
Minden macskatulajdonos álma, hogy tudja, mit gondol kedvenc cicája. Leülhetünk és próbálhatjuk megfejteni mozdulatait, kifejezéseit vagy olvasni tekintetéből. Vajon mit rejtenek a borostyán szemek? Talán sosem lesz biztos módszer ennek megfejtésére, mégis olvashatunk testbeszédükből, viselkedésükből és szokásaikból.
Pár éve költözött Veszprémbe a közönséges selyemmajom (Callithrix jacchus) pár, akik azóta rendszeresen ikrekkel örvendeztetik meg gondozóikat és a látogatókat.
Az amazonpapagájok kitűnő hang- és beszédkészséggel megáldott jószágok, és bár néha kicsit zsémbesek, azért igazán szeretetre méltóak.
A költők és zeneszerzők híres alkotásai - Chaucertől kezdve Handelen át Mozartig - mind-mind fület gyönyörködtetők. Elmondhatjuk, hogy a madarak éneke is legalább ilyen művészeti értékekkel bír. De miért fektetnek ennyi időt és energiát az éneklésbe? És miről szól a daluk?
Kedves Gazdi! Fontos, hogy a lehető leghamarabb menjenek vele vissza az állatorvosukhoz, aki valóban tud segítséget adni.Sokszor a rejtett sérülések veszélyesek tudnak lenni: pl. agyrázkódás, tüdőzúzódás, húgyhólyag, máj, lép repedése, belső vérzés... A balesetet követően ezek kívánnak azonnali ellátást és megfigyelést, hiszen a törött csont napokkal később is gyógyítható.
Kedves Dia, Macskánál gyakoriak a fogak és az íny megbetegedései, főleg az idősebbeknél. Sokszor a tulajdonosok nem is sejtik, hogy a macska fogai betegek, az csak az állatorvosi vizsgálat során derül ki. Máskor a rossz szájszag, a táplálékfelvétel zavara vagy a viselkedés megváltozása (a száj "mancsolása") jelzi a betegséget. A harmadik szemhéj előesése betegségek kísérő tünete is lehet, macskától függ, hogy melyiké, és kiválthatja a stressz is.
A külső hallójárat gyulladás gyógykezelése gyakran hosszadalmas. Mikrobiológiai vizsgálatot kellene végeztetni a fülváladékból és célzottan kezelni. Lehet, hogy olyan kórokozó van a hallójáratokban, amely nem érzékeny az alkalmazott készítményre.
Átlagosan 2 év szokott lenni a patkányok élettartama. Sajnos náluk is egyre gyakoribbak a daganatos megbetegedések, melynek orvoslása a műtéti eltávolítás. Ilyen korban nyilván az altatás kockázatával is számolni kell. A daganat jó vagy rossz indulatúságát szövettani vizsgálattal lehet eldönteni. Ha nem kívánják már műtétnek alávetni a kis patkányt, akkor én mindig azt szoktam mondani, hogy ameddig az étvágya, kedélye rendben van, a napi rutinjának megfelelően viselkedik, akkor nem kell még az elaltatásra gondolni. Ha viszont azt tapasztalják, hogy az állat étvágytalan, gubbaszt, nem érdeklődik a környezete iránt akkor talán ideje elgondolkodni arról, hogy el kellene engedni őt és állatorvosukhoz fordulni, hogy átsegítse őt a végleges álomba. El kellene vinni a patkányt állatorvohoz, ne nézzék, hogy szenved :(
Kedves Gazdi! A sántításról/lábfájásról látatlanban sajnos nem lehet semmit mondani. Konkrét fizikális vizsgálat nélkül nehéz ilyen sántaság esetekben tanácsot adni, ezért arra tudom bíztatni, keressen fel egy olyan állatorvos kollégát, aki ortopédiai kérdésekben jártassággal rendelkezik. Az alábbi linken biztos talál lakhelyéhez közel praktizáló ilyen állatorvost: http://www.kisallatortopedia.hu/allatorvostagok