1176. Modern angol harcos, a gyíkfejű kakas
Miután államilag betiltották Angliában a kakasviadalokat, kiállítási célokra a kecses, finom felépítésű viadorok kerültek előtérbe. Nem csak az angol futballdrukkerek harciasak, hanem a kakasaik is?
Miután államilag betiltották Angliában a kakasviadalokat, kiállítási célokra a kecses, finom felépítésű viadorok kerültek előtérbe. Nem csak az angol futballdrukkerek harciasak, hanem a kakasaik is?
A franciák kedvenc négylábúja, a briard vagy Berger de Brie nagytermetű, csupa szőr, csupa szív kutya. Bár a fajta eredetéről és jeles munkájáról már a VIII. századból vannak feljegyzések, hivatalosan csak az 1900-as évek elején lett feljegyezve. Elismerését jó munkabírásának, kiváló őrző- és terelőképességének köszönheti.
Keverék, korcs, sétatéri mix, szerelemgyerek ... sokféle elnevezést ismerünk. Ki mit gondol a keverék kutyákról? A háziállat.hu a 6 leggyakoribb véleményt veszi sorra, pro és kontra.
Ismerkedés a külvilággal, játék, félelem, éhség, stressz, és még sorolhatnánk. Egy vadászgörény - ha beszélni tudna - 9 dolgot is fel tudna hozni mentségére, ha valaki megkérdezné tőle, miért harapta meg a kezet, mely enni ad neki... Nos, lássuk a listát!
Amilyen a kutya, olyan a gazda - de miért választ valaki egy bizonyos fajtát? Nézzük, mit árul el a fajtaválasztás a gazdiról. Nagy sikerű cikksorozatunk második része következik.
Tényleg szörnyű látni, hogy a kutyus állandóan vakaródzik. A vakaródzás hátterében számos probléma állhat. A bőrbetegségek leggyakoribb tünete, amely allergiás, gyulladásos, parazitás bőrbetegségekkel is együtt jár. Máskor szervi vagy szisztémás betegség (pl. hormonális dysfunctio, nem megfelelő májműködés, stb.) következménye is lehet a viszketés. Okának tisztázására minden szervre kiterjedő szisztematikus betegvizsgálat szükséges bőrpanaszok esetén is. A kétszeri bőrkaparék negatív parazitológiai vizsgálati eredménye kizárja a parazitás bőrbetegséget. A kutyus fajtája, életkora és a viszketés lokalizációja alapján inkább allergiás (immun-) eredetű bőrbetegség lehet a vakaródzás hátterében. Az allergiás bőrbetegséget sok oki tényező kiválthatja, pl. táplálékallergia, kontaktallergia, belégzési típusú allergia, autoimmun folyamat. Az oki tényezők tisztázására végezhető allergiás bőrteszt vagy vérvizsgálat a specifikus ellenanyagok kimutatására. Kezelése - amennyiben lehetséges - az oki tényezők kizárása a kutyus életéből, megfelelő hyposzenzibiláló oldat készíttetése és alkalmazása, szteroidokkal és antihisztaminokkal való gyógykezelés. Nyilván így látatlanban nem tudok pontos diagnózist felállítani, de mindenféleképpen javaslom a további kiegészítő vizsgálatok elvégzését is.
A kutyát le lehet szoktatni a macskák üldözéséről, de külön kell választani a biciklihez szoktatástól. Csak akkor érdemes ilyen formában futtatni, mikor már nem befolyásolják a macskák. Séták alkalmával legalább egysoros lánc nyakörvet érdemes rátenni és egy hosszú pórázt. Lehetőleg vászonpórázt, mert könnyű és ki lehet mosni. 5-6 m hosszú legyen. A séta alatt, szándékosan olyan területre kell vinni, ahol biztosan találkozik macskával. Ha a macska után akar futni, erősen megrántani, és egy határozott tiltószóval ("fújj", "nem", "rossz") visszarendelni láb mellé. Ha ez már rövid távon működik, ki lehet engedni a pórázt hosszabbra. Ha így a macska után szaladna, akkor egy kicsit engedni kell a pórázon, majd egy erős rántással megállítani és visszahívni. A tiltószót, feltétlenül használjuk ebben az esetben is! Csak abban az esetben próbálkozzunk a kerékpárral, ha ez már séta közben működik, és feltétlenül csak lassú tempóval kezdjünk.
A máj- vagy vesebeteg kutyák táplálására a legmegfelelőbbek az állatorvosok felügyelete mellett kifejlesztett, különleges táplálkozási igényeket kielégítő speciális száraztápok és konzervek. Ezek a tápok és konzervek különbözö betegségben szenvedő állatok speciális táplálkozási igényi szerint vannak kifejlesztve. Szervi betegségenként más és más táp kapható. A fent említett tápok receptkötelesek és állatorvosi rendelőkben vagy állatpatikákban kaphatóak. Ilyen táp pl. a Hill´s által kifejlesztett L/D a májbeteg kutyák számára vagy a K/D a vesebeteg kutyák számára. Más cégeknek is vannak hasonló fejlesztésű tápjai. Én mindenképpen lebeszélnélek az otthon előállított házikosztról akkor, ha tényleg máj- vagy vesebetegségben szenved a kutya.
Biztos, hogy vakarja, nem nyalogatja? Az elváltozás a könyökízület magasságában és nem a lábtőízület környékén van és csak egyik vagy mindkét mellső lábon észlelhető? Nagytestű kutyák nem ritka betegsége, hogy az egyik elülső végtag lábtőízülete, ritkábban a hátulsó végtag csánkízülete körül, e területek intenzív nyalogatása miatt ovális alakú nedvező, fekélyes bőrgyulladás keletkezik. Az állandó nyalogatás leggyakoribb okai az unalom, a bőr alatt vándorló idegentest, ízületi fájdalom, atópiás bőrgyulladás, stb. A gyógykezelés lényege a helyi terápia és a nyalogatást kiváltó alapbetegség kiküszöbölése. Ha a nyalogatást kiváltó alapbetegséget nem sikerül megállapítani és elhárítani, akkor csak átmeneti javulás várható a kezelések után.
Ezt csak külső jegyek alapján lehet megállapítani. Ebben egy gyakorlott pincsitenyésztő lehetne segítségükre, aki már egész kis korban meg tudja állapítani, hogy fajtatiszták-e a kölykök.