1301. Kik azok a Dinoszauruszok?
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A nagyjából autóbusz méretű Stegosaurus (4,5tonna felett volt) agyának tömege a 80 grammot sem haladta meg, ami - semmi kétség - azt jelenti, hogy nem az eszéről volt híres a dínótársai körében. Körübelül 150 millió évvel ezelőtt élt, és az őslénykutatók úgy vélik, hogy mohákat, páfrányokat, zsurlókat, cikászokat, tűlevelűeket és gyümölcsöket fogyasztott, de rágóképessége nem lévén zúzóköveket is nyelt hozzá az emésztése megkönnyítésére.
A dinoszauruszok igazi "kozmopoliták". A Pangea minden részébe eljutottak. Húsz családjuk majdnem minden kontinensről előkerült. A dinoszauruszoknak, a repülő hüllőknek és a krokodiloknak közös őse volt. Nézzük a legzsarnokabb gyíkot, a Tyranoszauruszt!
Már a nevének jelentése is sokatmondó: Triceratops - ´három szarv arc´. Körülbelül 68–65 millió évvel ezelőtt élt Észak-Amerika területén. A nagy nyakfodorral és szarvakkal rendelkező, négy lábon mozgó, a modern orrszarvúéhoz hasonló testű Triceratops az egyik legkönnyebben felismerhető dinoszaurusz. Sok elképzelés született a Triceratops fejdíszeinek céljait illetően és jelenleg az udvarlás tűnik legvalószínűbbnek. Gondoljunk csak a XVI-XVII. század nyakfodort viselő hős szerelmeseire! Lássuk, mit tudunk még róla!
Az őshüllő olyan, többféle kategóriába tartozó állatok csoportját jelenti, amely segít a dinoszauruszok más korai hüllőktől való megkülönböztetésében. A levegőt meghódító első szárnyas lények a dinoszauruszokkal csak távoli rokonságban álltak. A magasból csaptak le zsákmányukra, de a negyedik ujjuk végétől a hátsó láb tövéig feszülő repülőhártyájukkal kilométereket tudtak siklani is...
Az idősebb kutyát is kb. ugyanazzal a módszerrel lehet szobatisztaságra nevelni mint a kölyök kutyát. Néha könnyebben kivitelezhető, de ez nem szabály! Akkor is így kell eljárni, ha korábbi lakhelyén a kutya szobatiszta volt. Mert ott, megszokott valamilyen szabályt, amely az új helyre való költözéssel teljesen felborult. A dolgunk annyival egyszerűbb, hogy a házi kutya-WC (kutyapelenka) kialakítása akár el is hagyható, hiszen egy felnőtt állat ideális esetben már rendelkezik kellő védettséggel a fertőző betegségek ellen és minden további nélkül kivihetjük az utcára ráadásul képes visszatartani szükségleteit arra a néhány percre, amíg felöltözünk és elindulunk vele sétálni. Szobatisztaságra nevelés: Amint hazavittük a kiskutyát, három fontos helyet kell kijelölnünk számára: 1. a helyét, ahol nyugodtan, zavartalanul pihenhet, 2. az etető- és itatótálja helyét, 3. egy könnyen takarítható helyen egy ideiglenes kutya-WC-t.Ez utóbbi lehet kutyapelenka, újságpapír, rongy és célszerű könnyen felmosható padlójú helyiségben kijelölni, például a kis_kutya_nagy_kutya_1fürdőszobában. A kiskutya általában minden evés és alvás után elvégzi a dolgát, ezért figyeljük a kölyköt: ha szimatol, keresgél, tegyük a kijelölt helyre. Ha a megfelelő helyen pisilt vagy kakilt, dícsérjük mg, hogy megtanulja, ezt a viselkedést várjuk el tőle. Egy kiskutya, a kisgyerekekhez hasonlóan, még nem teljesen ura záróizmainak, nem képes huzamosabb ideig visszatartani sem folyékony, sem szilárd "végtermékeit" - legyünk vele türelmesek. Ha baleset történt, akkor se szidjuk keményen és főleg ne verjük bele az orrát a produktumba, teljesen hatástalan. Nagyon fontos, hogy a szidásnak is csak tettenéréskor van értelme, mert a kiskutya nem képes összekapcsolni múltbéli viselkedését a később kapott büntetéssel. Ha következetesek vagyunk, néhány hét alatt nagyszerű eredményt érhetünk el.Amint a kiskutya megkapta a megfelelő oltásokat és már utcára vihetjük, dícsérjük meg minden alkalommal, ha sétálás közben végzi el a dolgát. Nemsokára teljesen át fog szokni arra, hogy ne otthon, hanem kint ürítsen.
Főleg vitorlásoknál és aranyhalnál szokott előfordulni rossz vízminőség esetén ez a bakteriális fertőzés. Ha terjedni kezdene a hatékonyabb szűrés, több vízcsere és a baktokill tabletta megfogja.
Fajtától függően 7-8 hónapos kortól (90-100kg) lehet búgatni. Megfelelő fajta kiválasztása után inszeminátorral egyeztetni, aki elvégzi a termékenyítést (vagy ha a közelben van kantartó vele megbeszélni).
Abban sajnos igazat kell adnom az "előttem szólónak", hogy bernáthegyiek valóban nem tartoznak a hosszú életű kutyák közé, különösen akkor, ha a fajtára egyébként jellemző betegségek kialakulnak náluk. Ez így lehet az Önök kutyájával is, akinek véleményem szerint a szívével lehet baja (ami igen csak gyakori náluk). A leírtakból azt érzékelem, hogy sokféle vizsgálatot végeztek nála, de vannak még olyan vizsgálatok, amelyekre égetően szükség lenne a pontos diagnózishoz. Ez elsősorban a kardiológiai kivizsgálást, azon belül is a szív iltrahangos vizsgálatát jelenti. Ha kiderül, hogy van-e baja a szívének, és ha igen, az mi, mindjárt könnyebb lehet a gyógyszerezése is. Meg kellene beszélni a kezelőorvosával, hogy hová tudnák elvinni ilyen vizsgálatra!
Valamilyen korábban a kutya számára nem ismert illatanyag szokott ilyen hatást kiváltani. A játék és a "szaglási pont" védelme kezdeti domináns jelenség és egy ben rangsorprobléma, - amelyeket ennek megfelelően kell és lehet kezelni.