1301. Kik azok a Dinoszauruszok?
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A nagyjából autóbusz méretű Stegosaurus (4,5tonna felett volt) agyának tömege a 80 grammot sem haladta meg, ami - semmi kétség - azt jelenti, hogy nem az eszéről volt híres a dínótársai körében. Körübelül 150 millió évvel ezelőtt élt, és az őslénykutatók úgy vélik, hogy mohákat, páfrányokat, zsurlókat, cikászokat, tűlevelűeket és gyümölcsöket fogyasztott, de rágóképessége nem lévén zúzóköveket is nyelt hozzá az emésztése megkönnyítésére.
A dinoszauruszok igazi "kozmopoliták". A Pangea minden részébe eljutottak. Húsz családjuk majdnem minden kontinensről előkerült. A dinoszauruszoknak, a repülő hüllőknek és a krokodiloknak közös őse volt. Nézzük a legzsarnokabb gyíkot, a Tyranoszauruszt!
Már a nevének jelentése is sokatmondó: Triceratops - ´három szarv arc´. Körülbelül 68–65 millió évvel ezelőtt élt Észak-Amerika területén. A nagy nyakfodorral és szarvakkal rendelkező, négy lábon mozgó, a modern orrszarvúéhoz hasonló testű Triceratops az egyik legkönnyebben felismerhető dinoszaurusz. Sok elképzelés született a Triceratops fejdíszeinek céljait illetően és jelenleg az udvarlás tűnik legvalószínűbbnek. Gondoljunk csak a XVI-XVII. század nyakfodort viselő hős szerelmeseire! Lássuk, mit tudunk még róla!
Az őshüllő olyan, többféle kategóriába tartozó állatok csoportját jelenti, amely segít a dinoszauruszok más korai hüllőktől való megkülönböztetésében. A levegőt meghódító első szárnyas lények a dinoszauruszokkal csak távoli rokonságban álltak. A magasból csaptak le zsákmányukra, de a negyedik ujjuk végétől a hátsó láb tövéig feszülő repülőhártyájukkal kilométereket tudtak siklani is...
Hát, ...ez az a helyzet, amikor igazából azt kellene írnom, hogy passz.... Főleg úgy, hogy már látta a kutyáját állatorvos kolléga is, aki vizsgálta is. Én meg nem. Legfeljebb találgatni tudnék, de ennek nem sok értelme lenne. Esetleg egyet tudok tanácsolni, mégpedig azt, hogy vigye el egy kifejezetten bőrgyógyászati szakrendelésre, mondjuk a SZIE ÁOTK Belgyógyászatára. Dr. Tarpataki Noémi doktornőt keresse, őt ajánlanám, mert ő a legjobb (szerintem) ezen a téren.
Érdemes lenne orvossal kiszedetni. Lehet hogy a tücsköt is azért nem eszi mert a mozgékonyabb rovart nehezebb szemmel tartani, ezért a lassabb prédát vadássza.
Nem, de a madarak számára az lenne az optimális állapot.
Kötőhártya gyulladás biztos fennáll. Ennek a oka pedig - bár nem láttam az esetet - általában a szemhéj és környezetének fokozott bőrredősödése (befelé forduló szemhéj). Mindenképpen vigye állatorvoshoz, mert korrekciós (plasztikai) műtétre lesz szüksége (kb. féléves koráig csak ideiglenes varratok, később pedig operáció).
Mutassa meg állatorvosnak. Vagy egy tályog volt, ami felfakadt, vagy pedig egy bőrgyulladás alakult ki, amit a cicus nyalogatott...