1301. Kik azok a Dinoszauruszok?
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A nagyjából autóbusz méretű Stegosaurus (4,5tonna felett volt) agyának tömege a 80 grammot sem haladta meg, ami - semmi kétség - azt jelenti, hogy nem az eszéről volt híres a dínótársai körében. Körübelül 150 millió évvel ezelőtt élt, és az őslénykutatók úgy vélik, hogy mohákat, páfrányokat, zsurlókat, cikászokat, tűlevelűeket és gyümölcsöket fogyasztott, de rágóképessége nem lévén zúzóköveket is nyelt hozzá az emésztése megkönnyítésére.
A dinoszauruszok igazi "kozmopoliták". A Pangea minden részébe eljutottak. Húsz családjuk majdnem minden kontinensről előkerült. A dinoszauruszoknak, a repülő hüllőknek és a krokodiloknak közös őse volt. Nézzük a legzsarnokabb gyíkot, a Tyranoszauruszt!
Már a nevének jelentése is sokatmondó: Triceratops - ´három szarv arc´. Körülbelül 68–65 millió évvel ezelőtt élt Észak-Amerika területén. A nagy nyakfodorral és szarvakkal rendelkező, négy lábon mozgó, a modern orrszarvúéhoz hasonló testű Triceratops az egyik legkönnyebben felismerhető dinoszaurusz. Sok elképzelés született a Triceratops fejdíszeinek céljait illetően és jelenleg az udvarlás tűnik legvalószínűbbnek. Gondoljunk csak a XVI-XVII. század nyakfodort viselő hős szerelmeseire! Lássuk, mit tudunk még róla!
Az őshüllő olyan, többféle kategóriába tartozó állatok csoportját jelenti, amely segít a dinoszauruszok más korai hüllőktől való megkülönböztetésében. A levegőt meghódító első szárnyas lények a dinoszauruszokkal csak távoli rokonságban álltak. A magasból csaptak le zsákmányukra, de a negyedik ujjuk végétől a hátsó láb tövéig feszülő repülőhártyájukkal kilométereket tudtak siklani is...
Ha 7-8 évesnél fiatalabb a hím hullámos, akkor a viaszbőrének állapota atkafertőzésre is utalhat. A tojón ez nem látszik, legalábbis a kép minősége nem adja vissza. Egy Ivermectin spot on kezelést mindenképp érdemes elvégezni, márcsak prevenciós célból is. Állatorvost is felkereshet, de a kezelést önmaga is elvégezheti, ha egy állatpatikában megvásárolja az Ivermectin spot on light készítményt, amiből 5-6 cseppet kell a madár tarkójának csupasz bőrfelületére cseppenteni. Ezzel biztosan megakadályozza, mind a külső, mind a belső élősködők jelenlétét. Ha nincs lehetőség visszafertőzésre (nem kerülnek más madarak a közelükbe, másik madártartó csak megfelelő higieniás előkészület után közelíti meg őket), úgy egy életre megoldotta az élősködőmentesítést.
A hullámosok többsége elfogadja a felkínált párt. Ha nem gépkocsival tervezték hazavinni az új madárkát, akkor várjanak a vásárlással pár napot, míg jobb idő lesz. A megfelelő szállítódobozról a legtöbb kereskedésben gondoskodnak. Kevesebb probléma merülhet fel, ha odahaza ismerkedik össze a hím az új tojóval. Összeengedés előtt, miután a tojó túl van a prevenciós kezeléseken, érdemes külön kalitba, de egymás mellé tenni őket. Ezzel elkerülhető a revír védelme miatti veszekedés, miközben van idejük egymást szemügyre venni.
Sajnos igaz, ezt hívják szuperfekundásionak. Akár 3 kantól is foganhatnak egy ciklus alatt és kevert alom jöhet létre. Önmagában élettani problémát és veszélyt nem jelent a vemhességre.
Nem hiszem, hogy gond van. Persze zet betegvizsgálat nélkül nem lehet kijelenteni.
A kutya állapotát rendszeres laborkontrollal lehet monitorizálni és csak normális májparaméterek esetén térhet vissza normál tápra. Addig a májvédő gyógyszerket is adni kell! A májvédő győgyszerek egyik legfőbb hatóanyaga egyébként növényi kivonat.