1301. Kik azok a Dinoszauruszok?
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A nagyjából autóbusz méretű Stegosaurus (4,5tonna felett volt) agyának tömege a 80 grammot sem haladta meg, ami - semmi kétség - azt jelenti, hogy nem az eszéről volt híres a dínótársai körében. Körübelül 150 millió évvel ezelőtt élt, és az őslénykutatók úgy vélik, hogy mohákat, páfrányokat, zsurlókat, cikászokat, tűlevelűeket és gyümölcsöket fogyasztott, de rágóképessége nem lévén zúzóköveket is nyelt hozzá az emésztése megkönnyítésére.
A dinoszauruszok igazi "kozmopoliták". A Pangea minden részébe eljutottak. Húsz családjuk majdnem minden kontinensről előkerült. A dinoszauruszoknak, a repülő hüllőknek és a krokodiloknak közös őse volt. Nézzük a legzsarnokabb gyíkot, a Tyranoszauruszt!
Már a nevének jelentése is sokatmondó: Triceratops - ´három szarv arc´. Körülbelül 68–65 millió évvel ezelőtt élt Észak-Amerika területén. A nagy nyakfodorral és szarvakkal rendelkező, négy lábon mozgó, a modern orrszarvúéhoz hasonló testű Triceratops az egyik legkönnyebben felismerhető dinoszaurusz. Sok elképzelés született a Triceratops fejdíszeinek céljait illetően és jelenleg az udvarlás tűnik legvalószínűbbnek. Gondoljunk csak a XVI-XVII. század nyakfodort viselő hős szerelmeseire! Lássuk, mit tudunk még róla!
Az őshüllő olyan, többféle kategóriába tartozó állatok csoportját jelenti, amely segít a dinoszauruszok más korai hüllőktől való megkülönböztetésében. A levegőt meghódító első szárnyas lények a dinoszauruszokkal csak távoli rokonságban álltak. A magasból csaptak le zsákmányukra, de a negyedik ujjuk végétől a hátsó láb tövéig feszülő repülőhártyájukkal kilométereket tudtak siklani is...
A nimfák valószínüleg jól megférnek a leírt fajokkal, de érzékenyebbek náluk az esetlegesen hordozott betegségekre. A nimfapapagájok alapelesége kölesfélékből, napraforgóból, gabonamagvakból áll. Zöldeleség igényük magasabb, minta galamboknak.
Természetesen lehet. Adagolása a készítmény dobozán megtalálható, bár mivel nagyon kis mennyiségről van szó, így általában a "késhegynyi" kifejezést szokták alkalmazni a szakirodalmi leírások. Heti 1-2 alkalommal itatható. Tapasztalataink szerint a papagájok nem igen szeretik az ízét, így inkább más, számukra kifejlesztett multivitamin készítményt javasolnék. Nézzen szét például a "galambazis.hu", vagy a "hema.hu" weboldalakon.
A viaszbőr színe a hímekre jellemző, de a lutínó és albínó madaraknál a kék színezet sokszor éppen csak jelen van a viaszbőr középső részén. A tojó, akkor is tojást rakhat, ha az terméktelen. A záptojás fogalma a megtermékenyített tojást jelenti, amelyben elpusztult az embrió. Hogy párban vannak-e, vagy mindkét madár tojó, ez kiderül már a tojásról, amin pár napot ült a szülő. Előbb csak átvilágítva látszik a fejlődő embrió, majd 1-2 hét után szemmel láthatóan is "elszürkül" amelyikben fióka fejlődik.
Lehet, hogy a talpára száradt a vedlés, az nem feltünő viszont nem tud mászni. Egy terráriumban magasabb páratartalomnál ez nem gond de a szobában előfordulhat. Nézd meg az ujjait még egyszer.
Baktériumok, vírusok, férgesség, vagyis a leírtak alapján szinte bármi, amit valószínűleg csak gyors orvosi beavatkozással lehet kezelni. A diagnózis és gyógykezelés céljából keressen fel egy állatorvost.