1466. Segítsünk a Lelenc Kutyamentő Egyesületnek!
A Tordaszoo Állatmentő Farm Kiemelten Közhasznú Alapítvány és a Lelenc Kutyamentő Egyesület hosszú évek óta vállt vállnak vetve menti az Illatos útra bekerült és altatásveszélyben levő kutyákat.
A Tordaszoo Állatmentő Farm Kiemelten Közhasznú Alapítvány és a Lelenc Kutyamentő Egyesület hosszú évek óta vállt vállnak vetve menti az Illatos útra bekerült és altatásveszélyben levő kutyákat.
A magyar birkák voltak az e heti hírek középpontjában, amikor kiderült, hogy helyi juhászkutyákat tanítottak meg beszélni.
Ha Valentin nap, akkor Kisállat és Növénybörze a Petőfi Csarnokban! Már a tizenhetedik alkalommal! Ismét érkeznek a kutyák, macskák és a többi népszerű kisállat: nyulak, tengerimalacok, pókok, rágcsálók, madarak, siklók és ki tudja még mi minden!
Állatiak vagyunk! Lépj be egy állat jó közösségbe! Bemutathatod magad és kedvenc állatodat, megoszthatod a többiekkel a fényképeid, és videóid, de ami a legjobb, mindent egy helyen megvehetsz házi kedvencednek! A februárban regisztrált vásárlók között egy navigációs rendszert sorsolunk ki!
A kutya olyan barátja az embernek, amely soha nem túl elfoglalt ahhoz, hogy meghallgasson vagy hogy egy baráti "jobbot” nyújtson. Ha emlékezetessé szeretnéd tenni számára is az idei Valentin-napot, akkor próbáld ki az alábbiakat!
- Semmilyen érdemi bizonyíték nincs arra, hogy a bulldog fajtacsoport tagja magasabb agresszió szinttel rendelkeznek mint egy másik fajtacsoport tagjai. - A kutya a korának megfelelő viselkedési jeleket mutatja, - amit megfelelő fizikai és szellemi terheléssel kell tudni szakszerűen kielégíteni, illetve lecsillapítani. - Valóban elrágható, emészthető dolgokkal, - préselt bőr, bikacsök, marhacsont, stb. - vagy interaktív játékkal érdemesebb próbálkozni - Vegye figyelembe, hogy a fogváltás időszaka is befolyásoló tényező ! - A jétékos harc közben a fizikai fenyítésnek, - különösen ahogyan azt Ön írta, - csak motiváló hatása van. - A regenerálódás, pihenés időszakában a vérkeringési rendszer és az állat szervezetének hőkiegyenlítő/hőátadó rendszere kicsit eltérően működhet mint aktív időszakban, - ennek külső jelét láthatja Ön a kutya hasán. - Ajánlom figyelmébe: Katharina Schlegl-Kofler: A KÖLYÖKKUTYA című könyvét
A kutya lábremegése hátterében lehet ugyan neurológia probléma, de ez ebben a korban már ritkán elsődleges. A lábremegést nem az estéhez, inkább az etetéshez kapcsolva kellene megfigyelni. Amennyiben rendszeresen az etetést követően jelentkezik a "rosszullét", érdemes a vérnyomást ellenőrizni (emelkedését leggyakrabban idült veselégtelenség okozhatja). A magas vérnyomás eredményezheti olyan erek (shöntök) megnyílását a májban, vagy a májat ellátó erek között, amelyek régóta megvannak ugyan (fejlődési rendellenességként), de eddig nem okoztak tüneteket. A máj és a vese működészavarán kívül felvetődhetnek kardiológiai problémák, amennyiben a tünetek valamilyen hirtelen mozgás, ugrálás után (például a gazdi hazaérkezése) jelentkeznek. Kálium, nátrium, kálcium, magnézium, szelén, B-vitaminok abszolut vagy relatív hiánya is okozhat hasonló tüneteket. A nyakcsigolyák tájékán, amely az első végtagokat ellátó idegek kilépési helye, keletkező szűkület az idegekre gyakorolt nyomás révén okozhat hasonló tüneteket. A fertőző betegségek közül a Lyme kórt is érdemes kizárni, amely vérvizsgálattal lehetséges.Amennyiben az összes vizsgálat negatív eredményre vezet, akkor a vizsgálatokat az epilepszia irányába is érdemes kiterjeszteni. Ugyanis nem minden görcsroham epilepszia, és nem minden epilepszia jár görcsrohamokkal. Minthogy az ilyen, ritkán jelentkező tüneteket az állat rendszerint a vizsgálat alkalmával nem produkálja, érdemes egy ilyen "rohamot" videóra vagy mobiltelefonra rögzíteni, lehetőleg az elejétől a végéig. Ezenkívül célszerű egy naplót vezetni abból a célból, hogy az esetleges összefüggések könnyebben (és olcsóbban) feltárhatók legyenek. Ebben rögzíteni a roham előtti körülményeket (étkezés, megérkezés, mozgás...), a roham lezajlásárt (melyik végtagon kezdődött, hogyan terjedt, melyik oldalára feküdt az állat, volt-e nyálzás, vizelet, bélsár ürítés, láthatók voltak-e szemtünetek, szívverés, légzés szaporább-e, vagy éppen kimaradt, ájulás, eszméletvesztés történt-e, mennyi idő alatt csillapodott, és a roham után hogyan viselkedett az állat (megnövekedett étvágy, szomjúság, zaklatott rohangálás, helykeresés) és mennyi ideig.A vizsgálatokat persze célszerű mielőbb elkezdeni.Tisztelettel: dr. Keleti Zoltán - Állategészségház, Vértesszőlős
Kérdésére nehéz válaszolni! Bármire számíthat, mert bármi történhet. A babéziózis általánosságban is rendkívül kiszámíthatatlan betegség, egy lép nélküli állatban ez a kiszámíthatatlanság még tovább fokozódik. Sok függ attól, mit mutatnak a kontroll véreredmények. Részletesen beszélje meg a kezelőorvossal a kutya állapotát és a várható kilátásokat.
Kedves Gazdi! A leírása alapján nagyon nehéz eldönteni, hogy a kutyusán látható tünetek hátterében milyen ok állhat. Önmagában a remegés és a nyüszögés fájdalomtünet is lehet kutyán. A két alkalommal rohamszerűen, spontán induló jelenségek jelezhetnek valóban epilepsziás rohamot, úgynevezett emocionális roham formájában. Mindenképpen azt javasolnám, hogy vizsgáltassa ki a kutyusát az állatorvosánál. Egy vér- és belgyógyászati vizsgálattal kéne indítani, hátha sikerül megtalálni a fájdalom okát. Ha a levelében leírt tüneteken kívül egyéb szokatlan jelenségeket is tapasztal, esetleg negatív vizsgálati eredmények mellett, egyéb információk érdekében keressen fel az epilepszia diagnózisának megerősítése vagy diagnózisa érdekében. Üdvözlettel: Dr. Kiss Gabriella
Több kutya együttes tartásáról szóló írásom letöltheti a honlapomról: http://www.4tappancs.hu/download/publ02.pdf 1 vagy 2 kutya ivartalanításával további nagy lépéseket tehetnek az esetleges konkurencia és dominanciaharcok elkerülése vagy enyhítése érdekében.