1626. Honnan tudom, hogy beteg a macska?
Meg kell tanulnunk felismerni az intő jeleket, hogy szükség esetén segíthessünk cicán, és az állatorvosnak is kimerítő leírást adhassunk a tünetekről.
Meg kell tanulnunk felismerni az intő jeleket, hogy szükség esetén segíthessünk cicán, és az állatorvosnak is kimerítő leírást adhassunk a tünetekről.
Ha beteg macskánknak elsősegélyt szeretnénk nyújtani, először is meg kell tudnunk különböztetni a beteg cicát az egészségestől. De milyen egy egészséges macska?
A macskák, de leginkább kandúrok tulajdonosaiban előbb vagy utóbb (aktuálisan ilyenkor, tavasztájt) felmerül a kérdés: ivartalanítsa-e az állatot, vagy sem? A kérdés nem egyszerű, a döntést több körülmény figyelembevételével kell meghozni
A ragdoll macska sok más fajtához hasonlóan egy véletlen baleset tudatosan tovább alakított eredménye. Az első ragdoll kiscica a 60-as években Kaliforniában látta meg a napvilágot, egy fehér perzsa, és egy burmai kandúr titkos légyottjának gyümölcseként.
Egy napon váratlanul betoppanva barátaimhoz bizarr látvány fogadott: kedvenc perzsa cicájuk kifeszítve feküdt a padlón, a család minden tagja egy-egy végtagját fogta le, miközben a családfő buzgón porszívózta az állatot, aki meg sem próbált kiszabadulni szorult helyzetéből. Szemmel láthatóan megszokta már a procedúrát...
Mit egyen a kiskutya? Junior tápot, tejtermékeket (pl. túró), esetleg vitamin is jöhet.
A leírtak alapján az asztmát nem tartom valószínűnek,egy jó kis torokgyulladást annál inkább.A fuldoklás szerű levegővétel a torokváladék megszaporodása miatt alakulhat ki.Annyira nem súlyos betegség ami azonnali ellátást igényel,ha holnap látja az orvos akkor is meg fog gyógyulni.
Kérdés, hogy a maradandó fogai kinőttek-e, és utána hullottak ki, vagy csak a tejfog esett ki, és nem nőtt maradandó fog utána. Állatorvosa segít majd megállapítani, hogy a kettő közül melyik történt.
Amit leírtak, az alapján azt lehet feltételezni, hogy a kutyájuk pár másodpercre olyan állapotba került, amikor gyakorlatilag összeomlott minen életfunkciója. Nagy szerencse, hogy magától újraindultak. A jelenség oka vélhetően a hirtelem terhelés volt, amit nem bírt ki a keringése és a légzése. Innentől kezdve azonban már semmi érdemlegeset nem lehet vizsgálatok nélkül mondnai, mert bármi csak találgatás lenne. A nagyon alapos kivizsgálása természetesen indokolt, addig pedig kíméljék őt.
A papagáj előbb-utóbb megszokja elfogadja az új gazdáit. Hirtelen mozdulatokat, durva megfogást kerülni kell, szelídítéséhez használatos csemegeként megfelel a fürtös köles. Röptetését, csak akkor kellene megkezdeni, ha már megszokta új környezetét, valamelyest megszelídült. Ha hosszabb ideig sem sikerül a madár megszelídítése, illetve magától nem megy visza a ketrecébe, akkor a reptetését olyan helyiségben célszerű, amely elsötíthető a megfogás idejére, amit megfelelő fogóhálóval, vagy törölközővel való letakarással célszerű elvégezni. Nyugodt, kiegyensúlyozott bánásmóddal madarunk könnyen szelídíthető. Ez türelmet és sok figyelmet igényel. Kezdetben kalitkája mellett beszéljünk hozzá türelmesen. Ha a kezünkben tartott eleségért már odajön, elértük az első eredményt. A következő lépés:kezünket behelyezzük a kalitkába úgy, hogy elég mozgásteret hagyjunk az állatnak. Kalitkán belül etessük kézzel, szoktassuk hozzá kezünkhöz, ültessük ujjainkra. Ha elérkezettnek látjuk az időt a röptetéshez, húzzuk be a függönyöket, hogy ne repüljön az ablaknak. Legcélszerűbb, ha az ujjunkon ülő madarat óvatosan mi emeljük ki a kalitkából. Mindig óvakodjunk a hirtelen, ijesztő mozdulatoktól és az állat megszorításától!