1671. Mitől fárad el a cica?
Lehet, hogy macskánk nem szeret tornázni. De melyik cica nem szeret játszani? Ha már nem tudunk mit kiötleni, hogy egy kis mozgásra bírjuk lustácska macskánk, próbáljuk ki ezeket a fárasztó játékokat!
Lehet, hogy macskánk nem szeret tornázni. De melyik cica nem szeret játszani? Ha már nem tudunk mit kiötleni, hogy egy kis mozgásra bírjuk lustácska macskánk, próbáljuk ki ezeket a fárasztó játékokat!
Gyakran előfordul, hogy a papagáj, kakadu, pinty vagy más díszmadarak gazdái figyelmen kívül hagyják madaruk jólétét és tartásának alapvető kritériumait, és már a kalitka méreténél elhibázzák a tartást. Mekkora kalitka kell egy madárnak?
Minél kisebb egy madár, annál nagyobb szabad térre és mozgásra van szüksége. Különösen igaz ez a papagájokra! Ha kalitkában él is, egy szerető gazdi minden nap kiengedi kis időre szabadon repkedni tollas barátját. De nem mindegy, milyen körülmények közé!
A kistestű csicsörke az erdei pintyek családjából származó népszerű díszmadár őse. Származási helye, mint az nevéből is kiderül, a Kanári-szigetek. Az énekesmadarak ükapja a bányászok mellett riasztóként is jó szolgálatot tett.
Egy tágas kalitka életerős, mindig vidám kis lakói bármely évszakban elhozhatják a tavaszt otthonunkba. Mennyei érzés reggelente egy kismadár vidám trillázására ébredni. És szomorú, ha nem így történik...
Nagy valószínűséggel már betegen kapták meg az állatot. Minden betegségnek más és más a lappangási ideje. Egyes vírusos fertőzésnél ez 36 óra, bakteriálisnál 1 hét, vagy akár több hónap. Csak kórboncolással lehet megállapítani, mi váltotta ki a betegséget, és azt - feltehetőleg - hol kapta el.
Egyszerű eldönteni a kérdést. Vizeletet kell gyűjteni az állattól, és az állatorvosi rendelőben különböző vizsgálatokkal megállapítható, hogy vér vagy színezék anyag van a vizeletben. Ha vér van, akkor gyulladásról van szó, amit orvosolunk. Ha színezékanyagot találunk, akkor az csak a takarmány miatt lehetséges, amely nem igényel kezelést.
A testvérek közötti párosodás utáni alom egészségi állapotáról csak jóslatokat lehet mondani. Természetesen nagy esély van genetikai problémák kialakulására, súlyos fejlődési rendellenességekre, és életük végig tartó, elhúzódó betegségekre. Ebből az alomból származó kicsiket tovább pároztatni etikátlan, hiszen sokszor az öröklődő betegségek csak a harmadik vagy sokadik generációban jelentkeznek.
A felfúvódott nyuszi hasa megnagyobbodott, kemény és társulhat hozzá nehezített légzés. Ilyenkor a kisállat gubbaszt, szaporán veszi a levegőt, nem eszik, és elbújik. Minden esetben az adott eleség váltja ki ezt a betegséget, ezért figyelni kell, mit adunk neki. Leggyakrabban nagy mennyiségű friss zöldségek etetése után jelentkeznek a tünetek. A nehezített légzés utalhat még megfázásra, ezért ha a nyuszi elkezd tüsszögni vagy folyik az orra, és visszatérő, el kell vinni állatorvoshoz.
Pár faggyúmirigy működése okozhatja a zsíros tapintást. Egy bizonyos mértékig ez normális, de ha fokozódik a zsír mennyisége, akkor állatorvoshoz kell fordulni!