1751. Készítsünk leguán fészket
A tojásrakáshoz készülődő nőstény leguán éjt-nappallá téve keresi a legalkalmasabb helyet utódjai számára. A vadonban vermeket ás, a terráriumban nekünk kell biztosítanunk az ideális feltételeket.
A tojásrakáshoz készülődő nőstény leguán éjt-nappallá téve keresi a legalkalmasabb helyet utódjai számára. A vadonban vermeket ás, a terráriumban nekünk kell biztosítanunk az ideális feltételeket.
A nem fertőző betegségek nem megfelelő környezeti tényezők hatására alakulnak ki. Az akváriumi halak számára ez tényező elsősorban maga a víz.
A legfontosabb és legnehezebb az akváriumi halak tenyésztésben az optimális életkörülmények megteremtése az akváriumban található összes vízi szervezet számára. Az optimális környezeti feltétel sok tényezőn alapul: a víz gáz-és só tartalma, hőmérséklete, a növények mennyisége és fajösszetétele, világítás, a tápanyag mennyisége, minősége és típusa, a halak száma, stb.
Az akváriumi halfajok többsége melegvízi. Tartásukhoz az optimális vízhőmérséklet 18-27°C között ingadozhat. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a halak hidegvérű állatok, és a testhőmérsékletük megegyezik a külső környezet, vagyis a víz hőmérsékletével.
A legtöbb akváriumi hal nagy mennyiségű oldott oxigént igényel, melynek mennyisége a víz kémiai összetételének egyik legfontosabb mutatója. Az oldott oxigén tartalma a vízben elengedhetetlen úgy a halak, mint minden más élőlény, vízinövény számára.
Nagyon nehéz ilyen esetben véleményt mondani, mert a kapott információk nem elégségesek ehhez. Az operáló állatorvos tudja csak, hogy mit talált a hasüreg megnyitása során, ill. az észleltek összefüggésbe hozhatóak-e a jelenlegi tünetekkel. Az ilyen típusú beavatkozások rendszerint életmentő jellegűek (pl. egy gennyes méhgyulladás esetén), és nem nagyon lehet mérlegelni, hogy az állat hogy fogja bírni a műtétet, mert műtét nélkül elpusztul. Ha pedig a gennyes méh perforálódott, akkor a műtéttel sem biztos, hogy életben tartható a beteg. A felsorolt leletek kapcsán akár olyan toxikus (belső mérgezéses) állapot is lehet, amely a tapasztalt tüneteket is okozhatja. Mindenesetre az jó, hogy a beteg állandó felügyelet alatt van, és állapotának megfelelően azonnal megkaphatja a szükséges kezeléseket, táplálást.
Kedves Angi! Nagyon szép a nyuszid.:) A tüsszögést okozhatja esetleg a por is. Amit akár a kutyatálból beszippant, ahogy belekotor.:) Ha orvos is látta, akkor biztos, hogy nem megfázásról van szó. Azonban ezt a folyadékot megmutatnám orvosnak, illetve elmesélném. Attól nem lesz baja a nyuszinak ha nem eszik répát- az is lehet, hogy most egy ilyen korszakába ért, ők is változnak, mint mi emberek, ízlés kérdésében is- azonban lehet, hogy összefügg a száján megjelenő fertőzéssel. Az emberi étellel azért vigyázni kell, mert az emésztése nem erre van kialakulva. Azonban tényleg vannak olyan nyulak, akik az emberi táplálékon is nagyon jól eléltek, minden baj nélkül. (ettől függetlenül, azért nem ajánlom, ha nem muszáj). Ha orvos sem mond semmit a fertőzésre, akkor várj egy kicsit. Azért kínáld őt szénával, az legyen mindig neki. Majd újra fog belőle enni. A répa helyett most adhatsz almát, káposztát, - amit Ti nem esztek meg zöldséget megkínálhatod vele, nyersen (kivéve a krumplit, azt nem szabad, és persze a déli gyümölcsöket sem ajánlott). A répát pedig pár hét múlva próbáld meg újra.:)
A deguk nagyon hajlamosak a cukorbetegségre és az elhízásra is. Inkább ne etessük keksszel! Rostigényük nagy, így mindig legyen előttük friss széna. A magvakat nem helyes túlzásba vinni, mert könnyen elhíznak. A kevés rost, sok mag a bélflórájukra nézve káros, ami immunzavart okozhat, így leggyakrabban a légzőszervrendszerük károsodik, ami igen érzékeny. A helytelen rostarány a fogazat rossz kopásával jár, ennek következménye a széna megtagadása, mivel fájdalmas a rágás. Végül rendszeresen vágni kell a minduntalan túlnövekvő fogaikat. Az állandó állatorvosi gyötrés tovább rombolja immunrendszerüket. Stressz érzékenységük kifejezett, a rágcsálók közül a leggyengébb tűrőképességűek. A rosszul nőtt fogazat fájdalma miatt gyakran idegrendszeri eredetű betegségekben szenvednek. Fontos még megjegyezni, hogy nagyobb cukortartalmú gyümölcsöt nem kaphatnak, sem édes süteményt, vagy más nyalánkságot, mert anyagcsere folyamataik nagyon érzékenyek a cukorbevitelre. Zöldségeket mindig jól mosottan kaphatnak, mert a földben lévő baktériumokra érzékenyek.
Igen az első számú kiváltó ok a tüzelés, illetve az ezzel összefüggő un. 'álvemhesség' tünete lehet. Szerencsére ma már az ivartalanítás egy rutin művelet, az álvemhesség tünetei pedig homeopatiás szerekkel jól kezelhetőek.
Üdvözlöm! Csak idő kérdése, hogy mikor akad el majd egy műanyag darab a kutyus bélrendszerében. Semmiképpen ne hagyja szétrágni a játékait. Lehet kapni jó minőségű játékokat, amiket nem tud szétrágni, illetve vannak emészthető játékok is.