1751. Készítsünk leguán fészket
A tojásrakáshoz készülődő nőstény leguán éjt-nappallá téve keresi a legalkalmasabb helyet utódjai számára. A vadonban vermeket ás, a terráriumban nekünk kell biztosítanunk az ideális feltételeket.
A tojásrakáshoz készülődő nőstény leguán éjt-nappallá téve keresi a legalkalmasabb helyet utódjai számára. A vadonban vermeket ás, a terráriumban nekünk kell biztosítanunk az ideális feltételeket.
A nem fertőző betegségek nem megfelelő környezeti tényezők hatására alakulnak ki. Az akváriumi halak számára ez tényező elsősorban maga a víz.
A legfontosabb és legnehezebb az akváriumi halak tenyésztésben az optimális életkörülmények megteremtése az akváriumban található összes vízi szervezet számára. Az optimális környezeti feltétel sok tényezőn alapul: a víz gáz-és só tartalma, hőmérséklete, a növények mennyisége és fajösszetétele, világítás, a tápanyag mennyisége, minősége és típusa, a halak száma, stb.
Az akváriumi halfajok többsége melegvízi. Tartásukhoz az optimális vízhőmérséklet 18-27°C között ingadozhat. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a halak hidegvérű állatok, és a testhőmérsékletük megegyezik a külső környezet, vagyis a víz hőmérsékletével.
A legtöbb akváriumi hal nagy mennyiségű oldott oxigént igényel, melynek mennyisége a víz kémiai összetételének egyik legfontosabb mutatója. Az oldott oxigén tartalma a vízben elengedhetetlen úgy a halak, mint minden más élőlény, vízinövény számára.
A pórázhoz szoktatás egy viszonylag egyszerű dolog, mert a kiskutya hamar megtanulja, hogy a póráz egyben sétát is jelent. Eleinte persze nem könnyű elfogadnia, hogy korlátozzuk a mozgásterét. Ha már hozzászokott a nyakörvhöz (ehhez nem kell sok idő és gyakorlatilag nincs is ezzel kapcsolatos teendőnk), akkor csatoljuk a kutyára a pórázt. Nem kell húznunk, rángatnunk, csak lépjünk előre, úgy hogy a póráz ne feszüljön még és jutalomfalattal csalogassuk magunk után. Sűrűn jutalmazzuk és tegyünk meg egyre nagyobb távolságokat. Ha lakásban már a kutya követ minket, kimehetünk az utcára, ahol nagy valószínűséggel szintén nem lesz gond. Fontos, hogy a séta alatt a kutya jól érezze magát, így a kellemes élmény hamar összekapcsolódik a póráz látványával. ha húzza a pórázt: A kutyaiskolákban tanítanak pórázkezelési technikákat. De addig is némi segítség: A hosszú, esetleg flexi póráz használatakor gyakorlatilag rávezetjük a kutyát arra, hogy húzzon, hiszen megtanulja, hogy minél jobban húzza a pórázt, annál messzebbre jut. Erről csak normál hosszúságú pórázzal szoktathatjuk le, mégpedig ennek módja, ha mindig, amikor a kutya el kezd húzni, megállunk és addíg nem indulunk el, amíg feszül a póráz. Lehet, hogy az első pár alkalommal csak az első sarokig jutunk el, de erre a kutya is hamar rá fog jönni. Klikkeres tanítás A pórázon sétálásra és az ültetés, fektetés tanítására azt javaslom, hogy ismerkedjen meg a klikkeres tanítással. A klikker egy olyan eszköz, amelynek segítségével bármit megtaníthatunk a kutyánknak úgy, hogy ő élvezi. A klikker hangjához hozzákötjük a jutalomfalatot, és amikor a kutya már tudja, hogy a klikk után mindig kaja jön, akkor elkezdjük megtanítani a trükköket. Ha a kutya jól csinál valamit, akkor klikk-kaja. Mivel a kutya kaját akar kapni, ezért gondolkozni kezd, hogy mit csináljon ahhoz, hogy klikkeljen a gazdája. Így alakul ki egy párbeszéd a kutya és gazda között. A Youtube-on rengeteg klikkeres videó van fent (clicker training) és magyarul is lehet találni jó leírásokat mind a neten, mind Vámosi-Nagy Nóra Klikk! című könyvében A lábát érdemes megmutatni ortopédus kollégának. Az alábbi linken biztos talál lakhelyéhez közel praktizáló ilyen állatorvost: http://www.kisallatortopedia.hu/allatorvostagok
Sajnos olyasmiket kérdez, amire nincs ember, aki érdemben válaszolni tudna. Még állatorvos sem. Ha a daganat kiterjedt és fontos szerveket, funkciókat érint, akkor nem nagyon lehet reménykedni. Lehet, inkább el kéne engedniük....
Az anya naponta 1x szoptat és 21 napos kor után már lehet elválasztani őket a tejről. Ekkor már az emésztésük áttér a tejről a növényi táplálékra. Először az anyjuk szénájából fognak enni, de pár nap és a zöldet is meg fogják kóstolni...Ezután az itatóból is fognak inni- ezt mind megtanulják az anyjuktól...:) A szemek 10 nap körül nyílnak, ez is eltarthat 1-3 napig.:) Az oltásokat majd 6 hét után kell beadatni- illetve ezután a kor után kell gondolkodni rajta.:) http://www.torpenyuloldal.freeweb.hu/torpenyul_tenyesztes.html
Kedves Barbi4! Feltétlen állatorvosnak kellene megmutatni, mivel lehet ez egy emlőgyulladás vagy akár daganat is.
Kedves Kesztica! A bőrgyógyászat valóban egy nehéz terület, nagy kitartást igényel. Nagyon fontos a lehető legpontosabb diagnosztika. Jelen esetben én egy bőrbiopsziás minta szövettani vizsgálatot végeztetnék, ami sokmindenre választ adhat, főleg a gyógykezelés mikéntjére. Üdvözlettel Dr. Szaniszló Ferenc www.vetlabor.hu