1831. Hogyan szoktassuk le a papagájt a rikácsolásról?
Ha a papagáj néha-néha felrikkant, vagy tíz-húsz percen át csipog és csiripel, az még nem jelent problémát. De ki képes elviselni a naphosszat tartó, iszonyú rikácsolást? Szoktassuk le róla!
Ha a papagáj néha-néha felrikkant, vagy tíz-húsz percen át csipog és csiripel, az még nem jelent problémát. De ki képes elviselni a naphosszat tartó, iszonyú rikácsolást? Szoktassuk le róla!
Megérkezett Ghafula és Tjobbe, újabb két csimpánzzal bővült a Veszprémi Állatkert csimpánzcsapata.
Mivel a madarak közelebb állnak a vadvilági életmódhoz, mint egyéb kisállatok, és sokszor más állatok prédáivá válnak, ezért nagyon jól álcázzák, ha betegek. Sajnos ez legtöbbször kétségeket okozhat a gondok észrevételében, ezért állapotuk megfigyelése kreativitást igényel gazdáiktól.
Mik a vírusok, baktériumok és gombák? Ezek olyan mikroorganizmusok, amelyek betegségeket okozhatnak. Mi is a különbség közöttük? Melyik milyen betegséget okoz és mi ezeknek a kezelési módja? Mivel a vírusok, baktériumok és gombák jól ismert betegségeket okoznak, mégis könnyen összetéveszthetjük az ezeket okozó mikroorganizmusokkal, pedig annyira különbözőek, mint az egér és az elefánt.
Természetesen az egészséges fogakat! Az emberekhez, kutyákhoz és macskákhoz hasonlóan a vadászgörények is fogainak is rendszeres ápolásra van szüksége. Nem árt időnként fogászati ellenőrzésre vinni kedvencünket.
Frissen vásárolt teknősöknek sokszor időre van szükségük, hogy megszokják az új helyüket. Ez néha több hétig is eltarthat. Ez alatt az idő alatt érdemes minnél nagyobb nyugalmat biztosítani a teknősnek (keveset kézbe venni, piszkálni). Lehetőség szerint élő vagy fagyasztott táplálék szerepeljen az étlapon. Változatos eleséggel javasolt megkínálni őket, ilyen pl. a megfelelő méretű csalihal, földigiliszta, különböző rovarok, stb. Alaposan felül kell vizsgálni a tartási körülményeket is, hogy biztos megfelelő a kis teknős számára.
A hangutánzás képessége nagyban egyed függő, illetve sok esetben hónapok is eltelnek, mire megszólal az új helyét, gazdáját megszokott madár. A papagájok szelídítése és beszédre tanítása ennél több türelmet igényel.
Műtét előtt elegendő a kb. 12-18 órás koplalás. Második kérdés: mindegy, a lényeg, hogy tüzelés alatt nem lehet operálni.
Macskák esetében a szájon keresztül adott nyugtatószerek gyakran hatástalanok, vagy ellenkező hatást váltanak ki, azaz még nyugtalanabb lesz az állat. Macska esetén a 12 éves kor (önmagában) nem indokolja a bódítással kapcsolatos félelmeket. Ma már egyébként is vannak olyan "jóindulatú" altató ill. bódító szerek, melyek alkalmazása minimális veszéllyel jár, ráadásul a szükséges beavatkozás után az állat felébreszthető. Vannak olyan macskák,melyek nagyon rosszul tűrik a fésülést, nyírást. Ilyen esetekben elkerülhetetlen a bódítás alatti beavatkozás. A szőrhullás okának kiderítése érdekében (is) állatorvoshoz kell fordulniuk. Az elváltozás hátterében lehet pl. bőrgyulladás, vagy gombásodás is.
Javaslom, hogy a kutyát vigyék el állatorvoshoz, ugyanis a teniszlabda nagyságú duzzanat akár hüvelyelőesés is lehet. A 3-4 hetes tüzelés fiatal, először tüzelő szukánál nem feltétlenül kóros.