1831. Hogyan szoktassuk le a papagájt a rikácsolásról?
Ha a papagáj néha-néha felrikkant, vagy tíz-húsz percen át csipog és csiripel, az még nem jelent problémát. De ki képes elviselni a naphosszat tartó, iszonyú rikácsolást? Szoktassuk le róla!
Ha a papagáj néha-néha felrikkant, vagy tíz-húsz percen át csipog és csiripel, az még nem jelent problémát. De ki képes elviselni a naphosszat tartó, iszonyú rikácsolást? Szoktassuk le róla!
Megérkezett Ghafula és Tjobbe, újabb két csimpánzzal bővült a Veszprémi Állatkert csimpánzcsapata.
Mivel a madarak közelebb állnak a vadvilági életmódhoz, mint egyéb kisállatok, és sokszor más állatok prédáivá válnak, ezért nagyon jól álcázzák, ha betegek. Sajnos ez legtöbbször kétségeket okozhat a gondok észrevételében, ezért állapotuk megfigyelése kreativitást igényel gazdáiktól.
Mik a vírusok, baktériumok és gombák? Ezek olyan mikroorganizmusok, amelyek betegségeket okozhatnak. Mi is a különbség közöttük? Melyik milyen betegséget okoz és mi ezeknek a kezelési módja? Mivel a vírusok, baktériumok és gombák jól ismert betegségeket okoznak, mégis könnyen összetéveszthetjük az ezeket okozó mikroorganizmusokkal, pedig annyira különbözőek, mint az egér és az elefánt.
Természetesen az egészséges fogakat! Az emberekhez, kutyákhoz és macskákhoz hasonlóan a vadászgörények is fogainak is rendszeres ápolásra van szüksége. Nem árt időnként fogászati ellenőrzésre vinni kedvencünket.
Az ivartalanítás túlnyomórészben csak a kutya szexuális dominanciájával összefüggő viselkedésére van hatással. A "rakoncátlan" és "konok" jelzőket mi kutyatrénerek "neveletlen" vagy "nem megfelelően nevelt" szavakkal fejezzük ki. Ma divatos kifejezésként használják a neveletlen, nem megfelelő tartási körülmények között tartott, fizikai és pszichikai igényeiben kielégítetlen kutyákra a "hiperaktív" megbélyegzést. Sok esetben ez nem fedi a valóságot. Részletes tanácsokat csak a kutya adatainak és tartási körülményeinek ismeretében és viselkedésének tesztelése után lehet adni.
A tüzelés, illetve az annak hátterében álló hormonális változások okozhatnak viselkedésváltozást. Célszerűnek tartanám - az állatorvosukkal egyeztetve - megfigyelni, hogy a tüzelés alatt, illetve utána történik-e változás. Amennyiben ez kizárható, és jelenlétükben semmi viselkedésváltozást nem tapasztaltak, úgy feltehetően ún. szeparációs szorongásról van szó. Ennek kezelésére már számos megoldás kínálkozik, de a legfontosabb egy részletes, és alapos beszélgetés állatorvosukkal, hogy esetleg kiderülhessen, mi áll a szorongás hátterében. (példa: távollétükben valami kellemetlenség érte az állatot).
A tünetek alapján akár a macskák alsó húgyúti betegségéről (FLUTD) is lehet szó. Keressék fel az állatorvosukat.
Az elmondottak alapján kutyájának emlődaganata van. Azonnali állatorvosi vizsgálatot, és a daganat műtéti eltávolítását javaslom. A daganat rohamos növekedésével egyre nagyobb műtéti sebre, hosszabb műtétre kell számítani, így fontos, hogy időben kerüljön ellátásra a kutya. Az életkor miatt ne aggódjanak, amennyiben a műtét előtti vizsgálatok alapján a kutya egészséges, úgy az altatás megfelelő körülmények között biztonságos ebben az életkorban is!
A legtöbb szuka a vérzés kezdete utáni 10. és 15. nap között veszi fel a kanokat. Ez az időszak általában 3-4 napig tart. Az első fedeztetés ideális időpontja a harmadik, negyedik tüzelésre tehető, amikor a szuka már másfél-kétéves. Az Önök esetében célszerű lenne megvárni a harmadik tüzelést, de biológiai szempontból nincs akadálya a fedeztetésnek.