1921. Hogyan tanítsuk meg a kiskutyánkat a behívásra? Elmondjuk
A behívás a kutya nevelésének talán egyik legfontosabb leckéje. A kiskutya biztonsága érdekében minél előbb meg kell tanítanunk arra, hogy mit is jelent a „gyere ide”. De hogyan?
A behívás a kutya nevelésének talán egyik legfontosabb leckéje. A kiskutya biztonsága érdekében minél előbb meg kell tanítanunk arra, hogy mit is jelent a „gyere ide”. De hogyan?
Fajtájuk történelmét figyelembe véve a kutyák háziasítása viszonylag új eseménynek számít. Bár vadon élő kutyák már több millió éve léteznek, ebből csak néhány ezer évet töltöttek házi kedvencünkként. Nem csoda hát, hogy máig megőriztek néhány vad ösztönt; ezek egyike a rejtőzködés, bújás.
A kutyák viselkedése általában vagy ösztönös, vagy tanult cselekedet. Ez alól az ásás sem kivétel; ez is egyösztönös viselkedés. Vannak bizonyos kutyafajták (az úgynevezett kotorékebek), mint a terrierek és a tacskók, amelyeket kifejezetten a vadak, mint például a borz, a róka és a vidra kiásására tenyésztettek ki.
Lumboszakrális (ágyéki) szűkületet nevezik még lumboszakrális instabilitásnak, lumboszkarális fejlődési rendellenességnek, lumboszkarális torzulás, ágyéki gerincszűkületnek, lumboszakrális szpondilózisnak, lumboszakrális ideggyökér tömörödésnek, és a cauda equina szindrómának is.
A myasthenia gravis, magyarul izomgyengeség egy ritka neuromuszkuláris zavar, ami felnőtt kutyákat és kölyköket egyaránt megtámadhat. Az esetek többségében szerzett, de ritkán lehet örökletes elváltozás is.
Azt, hogy mi lehet az a bizonyos "ropogás", így semmiképpen nem lehet megítélni (még elképzelni is nehéz), úgyhogy ezügyben csak azt javasolhatom, hogy vigyék el állatorvoshoz és nézessék meg őt. (Még az sem elképzelhetetlen, hogy semmi baja nincs a cicájának.) Ami a fogyókúrát illeti, abban egyszerűbb a helyzet: csökkenteni kell a napi bevitt tálálék mennyiséget. Ez bármelyik komponens mennyiségének a csökkentésével megoldható. A száraztáp és a nedves ebből a szempontból egy kategória, ezek csak a nedvesség tartalaomban különböznek, az egyéb dolgokban nem.
Jó lenne megvizsgáltatni állatorvossal, mert a hányásnak rengeteg oka lehet. Ha a tápok közül prémium kategóriájút választ (ezek a drágább tápok), és életkorának, testméretének megfelelő típust etet a kutyával megfelelő mennyiségben, emellett normális állagú a kutya bélsara és jó a kondíciója, akkor nem lehet baj a táppal. Előfordulhat táplálékintolerancia, táplálék allergia természetesen a legjobb tápok esetében is. Ilyenkor viszketegség, szőrhullás, bőrelváltozások és hasmenés a vezető tünetek. Ez irányban is egy állatorvosi vizsgálat segítene.
Kellő táplálás esetén megfelelő méretű akváriumban nem fognak kárt tenni egymásban.
Attól függ, hogyan van tartva. Az ivartalanított, beoltott, egészségesen táplált szobacica általában 12-18 évet él. Az eddig jelentett legöregebb macska 28 évesen halt meg. A kinti macskák (nem ivartalnított, nem oltott, házi koszttal táplált) átlagosan négy vagy öt évig élnek. Haláluk általában traumák miatt következik be, elüti őket egy autó vagy kutyaták kergetik meg.
Valószínűleg méhgyulladása van, mert elvetélt, sürgősen vigye el állatovorshoz, elképzelhető, hogy azonnali műtétre van szükség. Üdv