1921. Hogyan tanítsuk meg a kiskutyánkat a behívásra? Elmondjuk
A behívás a kutya nevelésének talán egyik legfontosabb leckéje. A kiskutya biztonsága érdekében minél előbb meg kell tanítanunk arra, hogy mit is jelent a „gyere ide”. De hogyan?
A behívás a kutya nevelésének talán egyik legfontosabb leckéje. A kiskutya biztonsága érdekében minél előbb meg kell tanítanunk arra, hogy mit is jelent a „gyere ide”. De hogyan?
Fajtájuk történelmét figyelembe véve a kutyák háziasítása viszonylag új eseménynek számít. Bár vadon élő kutyák már több millió éve léteznek, ebből csak néhány ezer évet töltöttek házi kedvencünkként. Nem csoda hát, hogy máig megőriztek néhány vad ösztönt; ezek egyike a rejtőzködés, bújás.
A kutyák viselkedése általában vagy ösztönös, vagy tanult cselekedet. Ez alól az ásás sem kivétel; ez is egyösztönös viselkedés. Vannak bizonyos kutyafajták (az úgynevezett kotorékebek), mint a terrierek és a tacskók, amelyeket kifejezetten a vadak, mint például a borz, a róka és a vidra kiásására tenyésztettek ki.
Lumboszakrális (ágyéki) szűkületet nevezik még lumboszakrális instabilitásnak, lumboszkarális fejlődési rendellenességnek, lumboszkarális torzulás, ágyéki gerincszűkületnek, lumboszakrális szpondilózisnak, lumboszakrális ideggyökér tömörödésnek, és a cauda equina szindrómának is.
A myasthenia gravis, magyarul izomgyengeség egy ritka neuromuszkuláris zavar, ami felnőtt kutyákat és kölyköket egyaránt megtámadhat. Az esetek többségében szerzett, de ritkán lehet örökletes elváltozás is.
A papagáj akkor érzi magát a legnagyobb biztonságban, ha nagyjából mell-fejmagasságban lehet a gazdájával. A fölé tornyosuló ember megrémisztheti. A kailtba benyúlás nem volt korai, mivel valóban jól haladtak a szelídítéssel és tényleg minél fiatalabb korban érdemes elkezdeni. A kiengedés viszont még valószínűleg korai volt, nem érezte magát még otthon a ketrecben(nem lakta be a revírjét), illetve az ebből adódó ketrecáthelyezések is megijeszthették. A fürtökölessel való kézhezszoktatás úgy történt, "ahogy a nagykönyvben megvan írva". Ez folytatható, de a kiengedés még várhat, a szelíd madár előbb-utóbb követelni is fogja. Amikor ez bekövetkezik, egyéb foglalkozás helyett elég elérni, hogy megüljön a kézen, vállon és így ismerkedjen az új lakókörnyezetével. A legtöbb szelídülő papagáj előbb csendben figyeli, hogy gazdája újságot olvas,számítógép elé ül, majd ő fogja jelezni, ha igényli a törődést. Ez az előrehajtott buksijukon is látszik, mikor kérik a tarkójuk vakargatását, vagy hozzákezdenek az újság "lapozgatásához".
Kedves Gazdi! Ezt a problémát okozhatja férgesség, azonban ha féreghajtás után sincs javulás (1- max 2 hét), alapos belgyógyászati kivizsgálás javasolt (fizikális vizsgálat, vérlabor, ultrahang)!
Kedves Angéla! Ha a műtéttel kapcsolatban kérdései lennének, akkor mindenképpen azt javasolnám, hogy elsősorban az operációt végző kollégához forduljon. Ez egy nagy műtét, a teljes gyógyuláshoz legalább két hét szükséges, úgyhogy a tünetek, amiket lát, azok normálisak. Varratszedésig antibiotikumot és fájdalomcsillapitót szoktunk adni, illetve diétás tápot a húgykőanalizis alapján. Vizeletével később nem lesz gond, azonban a homok/kőképződés megelőzése érdekében élete végéig kontrollálni kell...
Kedves Norbert! Van oka. Mindenképpen vigye állatorvoshoz. Lehet egy felső légúti fertőzés, de kora miatt érdemes lenne szivét/tüdejét is megvizsgálni...