1921. Hogyan tanítsuk meg a kiskutyánkat a behívásra? Elmondjuk
A behívás a kutya nevelésének talán egyik legfontosabb leckéje. A kiskutya biztonsága érdekében minél előbb meg kell tanítanunk arra, hogy mit is jelent a „gyere ide”. De hogyan?
A behívás a kutya nevelésének talán egyik legfontosabb leckéje. A kiskutya biztonsága érdekében minél előbb meg kell tanítanunk arra, hogy mit is jelent a „gyere ide”. De hogyan?
Fajtájuk történelmét figyelembe véve a kutyák háziasítása viszonylag új eseménynek számít. Bár vadon élő kutyák már több millió éve léteznek, ebből csak néhány ezer évet töltöttek házi kedvencünkként. Nem csoda hát, hogy máig megőriztek néhány vad ösztönt; ezek egyike a rejtőzködés, bújás.
A kutyák viselkedése általában vagy ösztönös, vagy tanult cselekedet. Ez alól az ásás sem kivétel; ez is egyösztönös viselkedés. Vannak bizonyos kutyafajták (az úgynevezett kotorékebek), mint a terrierek és a tacskók, amelyeket kifejezetten a vadak, mint például a borz, a róka és a vidra kiásására tenyésztettek ki.
Lumboszakrális (ágyéki) szűkületet nevezik még lumboszakrális instabilitásnak, lumboszkarális fejlődési rendellenességnek, lumboszkarális torzulás, ágyéki gerincszűkületnek, lumboszakrális szpondilózisnak, lumboszakrális ideggyökér tömörödésnek, és a cauda equina szindrómának is.
A myasthenia gravis, magyarul izomgyengeség egy ritka neuromuszkuláris zavar, ami felnőtt kutyákat és kölyköket egyaránt megtámadhat. Az esetek többségében szerzett, de ritkán lehet örökletes elváltozás is.
A csibék, növendékek előtt általában folyamatosan áll a táp a tenyésztőknél. Ha alkalmanként kapnak enni, úgy egy-egy alkalommal nagyobb mennyiséget vesznek magukhoz, de kevésbé gazdaságos és nagyobb az éhezés, illetve hasmenés esélye, mintha önetetőből bármikor az eleséghez férnek, A lemaradt madárnak is több kilátása van a túlélésre, ha bármikor hozzáfér a táphoz.
Mindenképpen vigye el állatorvoshoz. Szükség lenne egy hasi ultrahangos vizsgálatra. A vérzést okozhatja méhgyulladás és/vagy vetélés is.
A gyengéd harapdálás a kiskutyák játékának része, melyet nem túl sok idő múltán kinőnek. Arra kell megtanítanod, hogy milyen erős az a harapás, mely már fájdalmat okoz neked. Ez azért is fontos, mert későbbi játékoknál, például kötélhúzásnál is előfordulhat, hogy ráfog a kezedre véletlenül, ám ha tudja, mekkorát haraphat, akkor igyekszik ilyenkor fékezni magát, legalábbis én ezt tapasztaltam. Fontos, hogy a kiskutya pontosan tudja, hogy fájdalmat okozott neked, tehát, ha túl erősen harap, akkor azonnal jajdulj fel éles hangon (a testvérei is ezt tennék), s eztán hagyd abba a vele való foglalkozást, csak pár percre. Valóban, a kiskutyák igen fogékonyak ilyenkor (is), ám nem úgy és olyan dolgkora, mint egy idősebb kutya. A szocializáció (melynek pl a harapdálás része), a különböző zajok és illatok, az emberekhez való viszony, a különböző élmények fokozott feldolgozása zajlik most. KUtya felugrálásról leszoktatás >>
A kutya ürülékének illatanyagával kell preparálni a kert azon részét, amelyik a ´kutya WC´ szerepét volna hívatott betölteni, - de a szilárd ürüléket innen is rendszeresen el kell takarítani, mert ellenkező esetben a kutya azért nem fogja azt használni.A szoktatási technika többi része megegyezik a szobatisztaságra neveléssel.
Elképzelhető a fitymaszűkület, ami kezelést igényel. Ha azóta sem tudja visszahúzni, akkor ajánlott mihamarabb állatorvoshoz menni a kutyussal.