1921. Hogyan tanítsuk meg a kiskutyánkat a behívásra? Elmondjuk
A behívás a kutya nevelésének talán egyik legfontosabb leckéje. A kiskutya biztonsága érdekében minél előbb meg kell tanítanunk arra, hogy mit is jelent a „gyere ide”. De hogyan?
A behívás a kutya nevelésének talán egyik legfontosabb leckéje. A kiskutya biztonsága érdekében minél előbb meg kell tanítanunk arra, hogy mit is jelent a „gyere ide”. De hogyan?
Fajtájuk történelmét figyelembe véve a kutyák háziasítása viszonylag új eseménynek számít. Bár vadon élő kutyák már több millió éve léteznek, ebből csak néhány ezer évet töltöttek házi kedvencünkként. Nem csoda hát, hogy máig megőriztek néhány vad ösztönt; ezek egyike a rejtőzködés, bújás.
A kutyák viselkedése általában vagy ösztönös, vagy tanult cselekedet. Ez alól az ásás sem kivétel; ez is egyösztönös viselkedés. Vannak bizonyos kutyafajták (az úgynevezett kotorékebek), mint a terrierek és a tacskók, amelyeket kifejezetten a vadak, mint például a borz, a róka és a vidra kiásására tenyésztettek ki.
Lumboszakrális (ágyéki) szűkületet nevezik még lumboszakrális instabilitásnak, lumboszkarális fejlődési rendellenességnek, lumboszkarális torzulás, ágyéki gerincszűkületnek, lumboszakrális szpondilózisnak, lumboszakrális ideggyökér tömörödésnek, és a cauda equina szindrómának is.
A myasthenia gravis, magyarul izomgyengeség egy ritka neuromuszkuláris zavar, ami felnőtt kutyákat és kölyköket egyaránt megtámadhat. Az esetek többségében szerzett, de ritkán lehet örökletes elváltozás is.
Vélhetőleg antibiotikumos kezelésre van szükség. Kérem vigye el állatorvosához, ahol a szükséges kezelést elindítják. Egyben jó alkalom a féreghajtásra és a jövőbeli vakcinázás megbeszélésére
Az minden bizonnyal helyes megállapítás volt a kolléga részéről, hogy a kutya gerincével lehet baj, de innentől kezdve azért már kicsit más a kérdés megítélése. A gerinccel sokféle probléma lehet, köztük természetesen akár sérülés is, de a palotapincsi azok közé a fajták közé tartozik, amelyek erősen hajlamosak (alkatuknál fogva) a porckorong sérvre (ezt tacskóbénulásnak is hívják). De más okai is lehetnek a gerinc működészavarának. Ezek között a lehetőségek között azonban csak nagyon alapos vizsgálódással lehet eligazodni és pontos diagnózishoz jutni. A legjobb lenne ortopédiában járatos állatorvossal megnézetni (www.kisallatortopedia.hu). A kezelés és a kilátások már attól függőek, hogy mi derül ki. Jó lenne sürgősen továbblépni és nem húzni az időt, mert annak komoly következményei is lehetnek!
Kedves Hadnagy Úr! Lehet a kutyáknál is allergiás orrfolyás, vagy asthma szerű köhögés. Azért nem ártana egy alaposabb légzőszervi vizsgálat az allergia teszt előtt (orrüreg röntgen, mellkas röntgen, bronchoszkópia, rhinoszkópis stb.) Üdvözlettel Dr. Szaniszló Ferenc (www.vetlabor.hu)
Kedves Csaba! Az egér tökéletesen megfelel a pitonnak, nekem tíz évig csak azt ettek. Adhat neki a változatosság kedvéért egeret, degut, mongol futó egeret, csok csecsű egeret, növendék patkányt. Én egérrel, szopós patkánnyal és sok csecsű egérrel etetem a kígyóimat.
Kedves Kérdező! Ha tényleg gyakran és pár perc után következnek be a leírt tünetek, akkor állatorvosi kivizsgálásra van szükség. Dr. Puskás Gábor