1951. Kutya thrombocytopenia
A thrombocytopenia egy olyan rendellenesség, amelyben a vérlemezek száma alacsonyabb a normálisnál. A vérlemezkék valójában darabjai a különleges sejteknek, amelyek szükségesek a vér megfelelő alvadásához.
A thrombocytopenia egy olyan rendellenesség, amelyben a vérlemezek száma alacsonyabb a normálisnál. A vérlemezkék valójában darabjai a különleges sejteknek, amelyek szükségesek a vér megfelelő alvadásához.
A Von Willebrand-kór egy gyakori örökletes vérzési rendellenesség embereknél és kutyáknál egyaránt. A véralvadás egy bonyolult mechanizmus; a vérlemezkék mellett a vérrögképződés egy hosszú kémiai láncreakció eredménye, melyet egyes molekulák, úgynevezett "alvadási faktorok" végeznek el.
A murin tífuszt a Rickettsia typhi okozza, melyet a rágcsálókon vagy kutyákon, macskákon élősködő bolha csípése továbbít (trópusi patkánybolha és macskabolha) vagy a bolhaürülék figyelmetlen belekaparása a nyílt sebbe.
Kisagyi hypoplasia-nak nevezzük azt az állapotot, amikor az agy egy része, az úgynevezett cerebellum (kisagy) nem fejlődik ki, vagy röviddel a születés után elcsökevényesedik (visszafejlődik). A kiváltó ok lehet genetikai, összefügghet egy anyaméhbeli fertőzéssel, de gyakran ismeretlen marad.
Egy kutya gerincoszlopa számos kisméretű csontból épül fel, melyeket csigolyáknak hívunk. Ezek a koponya alaptól egészen a farokcsontig terjednek. A csigolyák rugalmas korongszerű porccal kapcsolódnak egymáshoz – ez a porckorong.
A szőrhullás (nem betegség, hanem tünet) hátterében többféle ok is lehet. Meg kéne próbálni kideríteni (vizsgálatokkal), hogy mi ez az ok. Amennyiben a vélt ok kezelésére adott szer nem hat, tovább kell vizsgálni az esetet. A foltokban történő szőrhullás hátterében pl. akár gombás megbetegedés is lehet. Mindenképpen ajánlott ilyenkor egy bőrkaparék- és szőr vizsgálat, de vérvizsgálatra is szükség lehet. Ez azért fontos, mert e nélkül csak találomra lehet megpróbálni kezelni, ami nem hiszem, hogy jó lenne. Ezért a vizsgálatért még akár messzebbre is érdmes elutazni vele, ha a lakóhelyük környékén nincs bőrgyógyászattal foglalkozó állatorvos.
Kedves Író Úr! Azt gondolom, így nem lehet a kérdést leegyszerűsíteni. Egyetlen emlős állatban (és az emberben) sem csak a hormonok irányítják az anyai ösztönök működését, sőt, ezeknek az ösztönökhöz legkevésbé a hormonoknak van köze. A hormonok csak bizonyos folyamatok elindításban, vagy befejezésében játszanak szerepet. A lényeg a génekben van, így az örökletes folyamatokban, az évezredek alatt kialakult és az adott fajba beivódott viselkedésformákban lehet a kérdés nyitja. Azt gondolom, hogy ebben a témában leginkább az etológusok tudnának Önnek segíteni. Javaslom, keresse meg az ELTE Etológiai tanszékét, bizonyára szívesen segítenek Önnek.
A "sípolással" kapcsolatban mindenképpen jól tenné, ha megmutatná az állatot a kezelő állatorvosnak! Lehet, hogy valamilyen légzőszervi betegség van a háttérben. A kutyák között a hierarchia harc (falkán belüli rangsorban előre kerülés) természetes dolog. Az öregedéssel, vagy esetleges betegségek (legyengülés) esetén a fiatalok megpróbálják ezt kihasználni, és próbálkoznak. Mindenesetre valószínűnek látszik, hogy valami nincs rendben az Ön állatánál, ezért a betegségek kizárása érdekében igen javasolt állatorvoshoz fordulniuk. Ha egészségileg minden rendben, akkor vissza lehet térni az etológiai problémára.
A jelenség okai lehetnek: • a kutya korának megfelelő fizikai és szellemi igényei nincsennek kielégítve ("Mindegy, milyen nagy a kerted, a kutyád számára nem jelent többet egy kennelnél." - Cesar Millan) • a két kutya közötti rivalizáció, pozícióharc stresszét egy fajta pótcselekvésként ilyen módon (is) vezeti le e kutya. • túlzott általános domináns és/vagy szexuális domináns magatartási forma Megoldás: • ivartalanítás • fizikai / szellemi igények kielégítése • a két kutya közötti rangsor beállítása • domináns megnyilvánulások megszüntetése
Sajnos az elmondása alapján kutyájuknak sürgős állatorvosi segítségre van szüksége. Az egy hete tartó hányás, bágyadtság és étvágytalanság már valószínűleg nem írható egy egyszerű gyomorrontás számlájára, és akár súlyos betegségek is szóba jöhetnek (pl: bélelzáródás, hasnyálmirigy gyulladás, veseelégtelenség, stb). Mindenképp vigyék állatorvoshoz!