196. Nem mindig lehet házilag megoldani a duguláselhárítást (x)
Milyen módszereket érdemes kipróbálni, mielőtt szakemberhez fordulnánk, és mikor hívjunk szerelőt?
Milyen módszereket érdemes kipróbálni, mielőtt szakemberhez fordulnánk, és mikor hívjunk szerelőt?
Legyen szó pázsitról, cserjékről, virágokról vagy háztáji kertről, minden esetben gondoskodni kell a növények rendszeres öntözéséről. Ebben nyújt segítséget egy minőségi elemekből megépített, profi öntözőrendszer.
A jelenlegi helyzetben a személyes találkozások is háttérbe szorultak. Ez az állásinterjúk esetében sincs másképp. A legtöbb cég ezt a helyzetet úgy oldotta meg, hogy az interjúkat online tartották meg. Amit azonban nem szabad elfelejteni, hogy az online állásinterjút is komolyan kell venni, és megfelelően kell felkészülni rá. Ehhez adunk most néhány tippet.
Az urbanizáció terjeszkedésével az elmúlt évtizedekben egyre több nem háziasított állat kezdett emberközelben élni. A városi vadvilág alkalmazkodott a forgalomhoz, a zajhoz, az emberek életmódjához egy nemzetközi kutatócsoport szerint, amelynek kutatásában Garamszegi László Zsolt, az Ökológiai és Botanikai Intézet igazgatója is részt vett.
Napjainkban még nagyobb figyelmet és tudatosságot igényel a környezetvédelem, hiszen manapság még égetőbb a probléma, mint valaha. Amennyiben nem leszünk képesek redukálni az általunk termelt szemét mennyiségét, odafigyelni fogyasztásunkra és elkerülni a túlzott energiamennyiség felhasználását, akkor az eddig okozott változások véglegesen is visszafordíthatatlanok és megállíthatatlanok lesznek.
A gyógyszer adagja 0,25-0,5 mg / ttkg, így egy 6,5 kg-os kutya adagja napi 1,625-3,25 mg között van, de hogy ezen belül mennyi, azt egyedileg kell beállítani. A leírtak alapján a napi 3/4 tabl. jó adagnak tűnik. A kutyájának a szívbetegség mellett még felső légúti hurutos gyulladása is van, ez sokat befolyásol az állapotán. Heveny rosszullétek bármikor jöhetnek. Gyakran kell állatorvoshoz vinni kontrollra.
A kutyák végbélnyílásánál elhelyeződő mirigyek (bűzmirigyeknek, végbélzacskóknak, vagyis paraanális sinusoknak is nevezik őket) gyakran betegszenek meg. A kétoldali borsónyi, babnyi nagyságú végbélzacskók járatai a végbélbe nyílnak, tartalmukat bélsárürítés közben a bélsár felületére juttatják. Amennyiben gombostűfejnyi kimeneteli nyílásuk eltömődik, tartalmuk (sűrű, igen bűzös váladék) felgyülemlik, bennük a baktériumok elszaporodnak és a mirigyek fala gyulladásos állapotba kerülhet. erőteljes fertőződés esetén a végbélzacskók gennyes gyulladása alakul ki. Az állatok a váladék felhalmozódása miatt nyugtalanok, a végbélnyílás környékét nyalogatják, dörzsölik, szánkáznak. A bélsárürítés nehezített és fájdalmas lehet. A végbélnyílás tájékán mogyorónyi-diónyi, fájdalmas duzzanat tapintható (lásd az 1. képen). A nyomásra belőle ürülő váladék híg vagy kenőcsszerű és rendkívül bűzös. Gennyes gyulladás esetén a végbélnyílás mellett gyulladásos beszűrődés alakul ki, tályog képződhet, amely gyakran feltör (lásd a 2. képen). A feltörési nyílás begyógyulhat, de néha a helyén sipoly marad vissza. Az elváltozás kiújulásra hajlamos. Az ismételt gyulladás következtében az öböl fala megvastagodik, ami tömött tapintású duzzanatot okoz. A végbélmirigyek idült gyulladása egyéb betegségeket, pl. ekcémát, vakaródzást, külső hallójárat-gyulladást, bőrgyulladást és szőrhullást is okozhat, és az állat általános ellenálló képessége nagymértékben lecsökken. A felhalmozódott váladékot kinyomással távolítjuk el. Ilyenkor az állatorvos a gumikesztyűvel védett mutatóujját mélyen a végbélbe vezeti és a váladékot mind a két oldali végbélmirigyből kinyomja. A kezelést szükség esetén többször is meg kell ismételni. A váladéktermelés csökkentésére az öblök üregét átöblíthetjük fertőtlenítő oldattal, a gennyes gyulladás esetén antibiotikumot is adhatunk. A tályogot azonnal fel kell nyitni. Visszatérő és súlyos probléma esetén a mirigyeket esetleg el lehet távolítani műtétileg. El kellene vinni állatorvoshoz!
A fajta és a leírt tünetek leginkább a szőrtüsző atkára utalnak. Én még a negatív bőrkaparék lelet után is erre gondolnék, mert gyakori hogy mindenhol vannak atkák csak éppen a kaparékba nem kerültek bele. A lényeg, hogy tovább kell vizsgálni, ill. ki kell próbálni kezeléseket. A tanácstalan állatorvosra pedig egy másik állatorvos lehet a megoldás!
Kedves Kérdező! A tömör tapintat,fájdalom nélkül mindenkép vizsgálatra szorul.Keresse fel állatorvosát ahol kivizsgálják az elváltozást. Dr.Puskás Gábor
Sajnos nem tudok sok újdonságot írni! Én is azt gondolom, hogy a kutyája azért nyalja magát folyamatosan, mert cseppenként ugyan, de szivárog(hat) a vizelet a húgyhólyagjából. Ez sajnos előfordul az ivartalanítás után, és egyértelműen ösztrogén hiány az oka. Tudnia kell, hogy ahhoz, hogy a hólyag záróizomzata kellően erősen tudjon szorítani és ellenállni a belső vizelet nyomásának, kell egy nagyon kevés ösztrogén a vérben. Ha ez nincs meg, akkor nem fog tudni kellően zárni és a vizelet szivárogni fog. Vagy keveset (csak cseppeket), vagy többet, ez egyedi. Nem kell "patakokban csorgó vizeletet gondolni, itt valóban cseppekről van szó! (Ezt azonban a kutya érzi, és ösztönösen tisztogatja magát.) Az ösztrogének legtöbbje a petefészekben képződik, de nem 100%-ban csak itt! Emiatt az ivartalanítás után a legtöbb kutyában éppen elég az, ami máshol keletkezik. Baj és inkontinencia akkor van (lesz), ha a máshol keletkező ösztrogén is kevés. A problémára az egyetlen megoldás az ösztrogén pótlás, ami mással nem váltható ki. (10 éve még ez sem volt!) A gyógyszerben éppen csak annyi van belőle, amennyi 1 napra kell. Ezért kell minden nap adni. Nem gyülemlik fel sehol, így nincs tartós káros hatása. Azt ajánlom, higgyen az állatorvosának, és ne féljen ettől, adja nyugodtan a kutyájának, mert csak ez fog segíteni a probléma megoldásában! Hogyan gyógyítsuk kedvenceink vizeletkiválasztó és elvezető rendszerének betegségeit? Az ivartalanítás következményei