2166. A lovak és a galandféreg - 2.rész
A galandférgek sokkal veszélyesebbek, mint amilyennek tartják őket. Derítsük ki, hogy hogyan kell szembeszállni ezekkel a ravasz parazitákkal!
A galandférgek sokkal veszélyesebbek, mint amilyennek tartják őket. Derítsük ki, hogy hogyan kell szembeszállni ezekkel a ravasz parazitákkal!
A macskák vizeletürítési problémáit okozhatja fertőzés, húgykő, a húgyhólyag gyulladása. Enyhébb esetben rendszeres kezeléssel műtét nélkül is elmúlik a probléma, de súlyosabb esetben csak a műtéti beavatkozás lehet a megoldás.
A sok pénzt igénylő macskával kapcsolatos gondokat el lehet kerülni, ha egy kicsi odafigyeléssel megkönnyíthetjük kedvenceink, macskáink életét. Itt van egy felsorolás olcsó és ötletes megoldásokról, melyeket a legdrágább gondok elkerülésére használhatunk.
Ha arra gyanakszol, hogy cicád megmérgezte magát, de semmi jele annak, hogy rosszul érezné magát, ne izgulj! Bradley Viner állatorvos elárulja mi ilyenkor a teendő.
Egy macska hat hónapos korától szaporodik, és évente háromszor lehet vemhes, alkalmanként 5-6 utódot szülhet. A hím egyedek ugyanígy, 6 hónapos kortól kezdve szaporodnak, és évente több száz nőstényt ejthet teherbe. Miért fontos az ivartalanítás?
A szőrhullás (nem betegség, hanem tünet) hátterében többféle ok is lehet. Meg kéne próbálni kideríteni (vizsgálatokkal), hogy mi ez az ok. Amennyiben a vélt ok kezelésére adott szer nem hat, tovább kell vizsgálni az esetet. A foltokban történő szőrhullás hátterében pl. akár gombás megbetegedés is lehet. Mindenképpen ajánlott ilyenkor egy bőrkaparék- és szőr vizsgálat, de vérvizsgálatra is szükség lehet. Ez azért fontos, mert e nélkül csak találomra lehet megpróbálni kezelni, ami nem hiszem, hogy jó lenne. Ezért a vizsgálatért még akár messzebbre is érdmes elutazni vele, ha a lakóhelyük környékén nincs bőrgyógyászattal foglalkozó állatorvos.
Kedves Író Úr! Azt gondolom, így nem lehet a kérdést leegyszerűsíteni. Egyetlen emlős állatban (és az emberben) sem csak a hormonok irányítják az anyai ösztönök működését, sőt, ezeknek az ösztönökhöz legkevésbé a hormonoknak van köze. A hormonok csak bizonyos folyamatok elindításban, vagy befejezésében játszanak szerepet. A lényeg a génekben van, így az örökletes folyamatokban, az évezredek alatt kialakult és az adott fajba beivódott viselkedésformákban lehet a kérdés nyitja. Azt gondolom, hogy ebben a témában leginkább az etológusok tudnának Önnek segíteni. Javaslom, keresse meg az ELTE Etológiai tanszékét, bizonyára szívesen segítenek Önnek.
A "sípolással" kapcsolatban mindenképpen jól tenné, ha megmutatná az állatot a kezelő állatorvosnak! Lehet, hogy valamilyen légzőszervi betegség van a háttérben. A kutyák között a hierarchia harc (falkán belüli rangsorban előre kerülés) természetes dolog. Az öregedéssel, vagy esetleges betegségek (legyengülés) esetén a fiatalok megpróbálják ezt kihasználni, és próbálkoznak. Mindenesetre valószínűnek látszik, hogy valami nincs rendben az Ön állatánál, ezért a betegségek kizárása érdekében igen javasolt állatorvoshoz fordulniuk. Ha egészségileg minden rendben, akkor vissza lehet térni az etológiai problémára.
A jelenség okai lehetnek: • a kutya korának megfelelő fizikai és szellemi igényei nincsennek kielégítve ("Mindegy, milyen nagy a kerted, a kutyád számára nem jelent többet egy kennelnél." - Cesar Millan) • a két kutya közötti rivalizáció, pozícióharc stresszét egy fajta pótcselekvésként ilyen módon (is) vezeti le e kutya. • túlzott általános domináns és/vagy szexuális domináns magatartási forma Megoldás: • ivartalanítás • fizikai / szellemi igények kielégítése • a két kutya közötti rangsor beállítása • domináns megnyilvánulások megszüntetése
Sajnos az elmondása alapján kutyájuknak sürgős állatorvosi segítségre van szüksége. Az egy hete tartó hányás, bágyadtság és étvágytalanság már valószínűleg nem írható egy egyszerű gyomorrontás számlájára, és akár súlyos betegségek is szóba jöhetnek (pl: bélelzáródás, hasnyálmirigy gyulladás, veseelégtelenség, stb). Mindenképp vigyék állatorvoshoz!