3101. Új-zélandi szagos madarak
A folyamatban lévő kutatások kimutatták, hogy az Új-Zélandon őshonos bagolypapagájnak annyira átható bűze van, hogy magára vonzza a ragadozók figyelmét.
A folyamatban lévő kutatások kimutatták, hogy az Új-Zélandon őshonos bagolypapagájnak annyira átható bűze van, hogy magára vonzza a ragadozók figyelmét.
Az örvös medve, vagy latinul az Ursus thibetanus egy közepes méretű, éles karmokkal rendelkező, fekete bundázatú medve. Mellkasán egy jellegzetes fehér-krém színű „V” betű található, melynek köszönhetően egyes térségekben holdmedvének is nevezik.
Fontos, hogy a póni vásárlásakor bizonyos dolgokra odafigyelj, főleg ha kezdő vagy. Mutatjuk, hogy mire!
Az a mondás, hogy „nincs pata, nincs ló” aláhúzza, hogy milyen fontos a ló egészsége szempontjából az erős és egészséges pata. A paták gondos ápolásával komoly problémákat előzhetünk meg.
A megnyúlt, elszakadt ínszalagok gyakori sérülésnek számítanak, főleg a versenylovak körében. A sikeres felépülés titka az, hogy a problémát időben felfedezzék.
Ha leszakadt és nem vérzik, akkor nincs semmi teendő. Majd kinő. Egyébként ha mindig hosszúak a körmei, akkor rendszeresen le kell vágatni állatorvosnál, így megelőzhető a letörés, leszakadás.
Ha mindenképpen vinni szeretné őket, akkor érdemes előtte rövidebb utakat tenni, gyakorlásképpen. Ilyenkor meg lehet figyelni, hogyan viselkednek, bírják-e az utat. A nagy hőséggel viszont vigyázni kell, nehogy hőgutát kapjanak, bár a légkonditól meg megfáznának... Szóval én nem vinném őket nyaralni, inkább itthon maradnék :)
Nagyon dicsérendő, hogy nem akar kiskutyákat csak úgy. A felelőtlen emberek által tartott, nem ivartalanított kutyák évente kétszer "lerakják" az almot természetes ösztöneiknek engedve. Nagyon sok keverék kutya aztán az utcán vagy menhelyeken végzi. A tanácsom az lenne, hogy mielőbb vigyék el a szuka kutyát állatorvoshoz és adassanak be egy olyan injekciót (Depo promone), ami a tüzelést elhalasztja. Ezzel szinte meg is oldódik a probléma és ráér akkor ivartalaníttatni, amikor a kutya már megszokta a gazdit és az új helyét.
Lehet gyógyszert adni, Ovarid a neve, állatorvos írja fel. Hormon, annak minden mellékhatásával. Megszünteti a tüzelést és folyamatosan adva nem is tüzel a cica. Éveken át nem célszerű adni! Legjobb az ivartalanítás, feltéve, hogy nem szeretnének kicsiket. Elvileg lehet oltani tüzeléskor, de jobb, ha nem tüzel.
Szerintem azt nem tudja a madár, hogy megtermékenyített tojásról van-e szó vagy sem. Hiszen sokszor egyedülálló tojók is kotlanak a terméketlen tojásaikon, pedig biztos lehetnek benne, hogy nem pároztak senkivel :) Valószínűbb, hogy a tartási, takarmányozási körülmények nem megfelelők (pl. odúméret, berendezés, környezet, stb.). Az is előfordulhat, hogy a hím szekálja a tojót... Tenyésztői oldalakról kellene leegyeztetni az optimális odú- és röpde-méreteket!