3116. Amit tudni érdemes a keleti szürkemókusról
A keleti szürkemókust (Sciurus carolinensis) először a XIX. század végén telepítették be Angliába, ahonnan azután rohamosan elterjedt az egész kontinensen.
A keleti szürkemókust (Sciurus carolinensis) először a XIX. század végén telepítették be Angliába, ahonnan azután rohamosan elterjedt az egész kontinensen.
Van valaki a házamban, aki kutyának álcázza magát. A neve Tuxcitto. Azért állítom azt, hogy nem egy közönséges kutya, mert olyan dolgokat talál ki és visz véghez, amelyek egy gondolkodó lénynek is a dicsőségére válnának. Az alábbi eset tökéletesen alátámasztja a fenti kijelentést. Megtudhatod milyen hasznos egy ilyen kutyus a ház körül, ha a környékeden mókusok is randalíroznak.
Ma már csupán négy folyamidelfinfaj él folyóban, tavakban és a trópusi Déli Félteke tölcsértorkolataiban. A folyamidelfint más néven édesvízi delfinnek nevezik, habár egyik faja sósvízű tölcsértorkolatban él, amely sósvízi folyamdelfinként ismert.
A pápaszemes medve, más nevén az andoki medve Dél-Amerikában honos, az Andok hegység környékén. Területe észak-nyugat Argentinától kezdve, Perun át, egészen Venezueláig és Braziliáig terjed.
Az amazonasi folyami delfin legfőbb fizikai jellemvonása a hosszú, vékony orr, az állkapocs mindkét részén sorakozó 24-34 darab kónikus fog (a delfinek általános jellemvonása), a gömbölyű fej, valamint a nyakcsontok rugalmassága.
Kedves gazdi! Egy 14 éves cicánál komolyan kell venni minden rendellenességet, főleg ha a hasa feltűnően megnőtt. Nem tudom ivartalanított-e vagy nem, de valószínűsítem, hogy nem az, mert nem említette. Ez esetben az első gondolatom a gennyes méhgyulladás, ami kezdetben nem jár súlyos tünetekkel, rosszulléttel, de a betegség előrehaladtával állapota életveszélyessé válik. Műtéttel időben jól gyógyítható. Lehet a cicának hasvízkórja, amit számos szervi megbetegedés okozhat, és nem kizárt a hasűri daganat sem. Mindezeket állatorvosi vizsgálat nélkül nem lehet pontosan diagnosztizálni és gyógykezelni sem. Cicája érdekében küzdje le félelmét és sürgősen vigye őt be olyan állatorvosi rendelőbe, ahol hasi ultrahangos vizsgálatot is tudnak végezni. Elkerülhetetlennek tartom még a vér laborvizsgálatát is.
Kedves Natália! A kutyák és macskák vadász mivoltukból fakadóan előnyben részesítik a meleg táplálékot. Ez abból következik, hogy a régi időkben a vadászat során még melegen elfogyasztották az áldozatukat. Ebből fakadóan a meleg vízzel vagy húslével felöntött tápnak sikere lehet még a finnyás kutyáknál is.Az ösztönös viselkedés természetesen az, hogy válogatás nélkül felfalja amit elé rakunk, így ha természetes közeget akarunk biztosítani számára akkor úgy kell tálalnuk a táplálékát mintha az a hőn áhított vad lenne melyért megküzdött. Ha így teszünk, akkor nem kell attól tartanunk, hogy ott hagyja a vacsoráját, és biztos, hogy a számára legmegfelelőbb összetételű táplálékhoz jut.
Kedves Kis Judit! A leírása alapján valóban fokális rohamokat látott kutyusán. A második spontán roham után valóban epileptológiai kivizsgálás és gyógyszerbeállítás javasolt. Üdvözlettel: dr. Kiss Gabriella 0620-9943-157
A városokban meghúzódó denevérek főként a panelházak réseiben tanyáznak, itt alusszák téli álmukat is. A budapesti denevérállományt nem lehet pontosan felmérni, de nagyságrendileg több tízezer védett emlős élhet a külső kerületek lakótelepein. A legtöbb városlakó már megszokta az alkonyatkor felettük cikázó állatokat, amelyek télen „eltűnnek”, téli álmot alszanak. Ezt azonban nem úgy kell elképzelni, hogy ősszel ledermednek, majd tavasszal felébrednek: a téli álmot többször megszakítják, úgynevezett komfortmozgást végeznek, elintézik kisebb és nagyobb dolgukat, még ki is repülhetnek a búvóhelyükről. Egy lakásfelújítással járó fúrás-faragás éppen elég, hogy kiverje az álmot a közelben lakó denevér szeméből.A felébresztett állat elvégzi komfortmozgását, majd minél hamarabb alvóhelyet keres magának. Ilyenkor a gyorsaság sokszor a minőség rovására megy: találtak már alvó denevért virágládában az erkélyen, lámpaoszlop, ház tövében. Az állatok testhőmérséklete a téli álom alatt 5-10 Celsius-fokra csökken, életfunkcióik lelassulnak. Ezért az „ébredés” sem megy egyik percről a másikra, egy-másfél óra kell hozzá. Nagy segítségükre van ebben a barna zsírszövet, ami annyiban speciális, hogy erek sűrű hálózata fut benne. Így az apró emlős hatékonyan, és viszonylag gyorsan tudja a kellő hőmérsékletre melegíteni a testét Mit csináljon vele... A télen talált, félig dermedt, magatehetetlen denevéreket a Fővárosi Állat- és Növénykert fogadja be. A szakembereknek nincs lehetőségük egy-egy helyszínre kimenni, ezért Molnár Zoltán azt kéri: aki ilyen állatot talál, vigye be az állatkertbe. Itt vizet adnak neki, ha kell megetetik, állatorvosi vizsgálaton esik át, majd hűvös helyre teszik, hogy folytathassa téli álmát. Tavasszal pedig elengedik. Ha a befogás helye alkalmas élettér, akkor ott, ha nem, akkor természetes élőhelyet keresnek számára.Ha a denevér az utcán marad, nagy eséllyel elpusztul. Amennyiben nem fagyos az idő, nagyban nőnek az esélyei, ha a talált denevért dobozba tesszük, megitatjuk, egy-két órára meleg helyre tesszük, majd sötétedéskor szabadon engedjük. Ekkor nagy eséllyel talál magának megfelelő búvóhelyet – tanácsolja a denevérvédelmi csoport vezetője. Magyarországon egyébként minden denevérfaj védett, eszmei értékük 10-100 ezer forint.
Kedves Gazdi! Ez minden esetben a diszplázia mértékétől függ. A kialakult probléma kezelhető lehet esetleg gyógyszerek, fájdalomcsillapítók adásával. Enyhébb esetekben jó eredmények érhetők el úsztatás, valamint a fizioterápia segítségével, melynek során terhelés nélkül javíthatjuk az ízület mozgását és erősíthetjük az izomzatot. Sokszor azonban nem kerülhetjük el a fájdalomcsillapító gyógyszerek és porcregeneráló készítmények alkalmazását. Némely súlyos, idült esetben a műtét az egyetlen eljárás, amitől eredményt várhatunk. Többféle korrekciós műtéti megoldás létezik, (pl. csípőprotézis beültetése, combcsontfej eltávolítás), amiknek számos nemkívánatos következménye lehet (fertőződés, izomsorvadás, rendellenes járás, stb.)