3186. Énekesmadarak: a fenyőcsíz (Carduelis pinus), a mozgékony madárka
A fenyőcsíz (Carduelis pinus) a verébalakúak (Passeriformes) rendjébe és a pintyfélék (Fringillidae) családjába tartozó madárfaj.
A fenyőcsíz (Carduelis pinus) a verébalakúak (Passeriformes) rendjébe és a pintyfélék (Fringillidae) családjába tartozó madárfaj.
Egy lelkes szervezet keresett meg minket, hogy segítsünk minél több emberhez eljuttatni a kezdeményezésüket. Mivel remek ötletnek tartjuk, ajánljuk figyelmetekbe!
Az elmúlt években újra megtaláltam a karácsonyi békémet, melyet a felgyorsult világban, az intenzív és elvárásokat támasztó reklámok nyomása alatt, a bevásárló központok zsibongó tömegében, az ideges és sokszor a feszültség miatt agresszív lökdösődésben elveszettnek hittem.
Óva intettek a felelőtlen karácsonyi ajándékozásoktól a Pedigree Örökbefogadási Program kampányzáróján.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) már a nyár végén felhívta a figyelmet arra, hogy az ide szokatlan időjárás felborította a madarak – köztük elsősorban a gólyák – bioritmusát és ez szokatlan magatartásformákhoz vezetett.
A cicánál valószínűleg feltételes reflex alakult ki, amelyet a simogatás vált ki. Lehet, hogy a simogatást etetés/evés követi vagy követte korában? (Lásd: Pavlov kutyakísérletei a feltételes reflex kiváltására...)
Az álvemhesség valójában áltejelést jelent, semmi köze a vemhességhez, ha nam történik fedezés vagy fogamzás, akkor is kialakulhat. Normál élettani folyamat, csak azért nem szeretjük, mert jelentős viselkedésbeli változást okoz a kutyánál (fészkel, játékot hurcol, nem eszik, nyűgös), valamint a sokszori tejelés emlőgyulladást, esetleg daganatot okozhat. Az első tüzelés után is előfordulhat, kb. a tüzelés utáni 6-8. héten kezdődik.
Lehet, hogy megfázott, illetve felsőlégúti gyulladása van. Kezelni kellene a dolgot, ezért jó lenne elvinni egy állatorvoshoz.
Én nem látom ezt nagy problémának. Egyrészt még fiatal és ezért nincs meg a kellő magabiztossága. Ez idővel meg fog változni és ellesi a többiektől az ugatás fortélyait. Másrészt a legtöbbször az jelent problémát, hogy túl sokat és túl hangosan ugat egy kutya, ami zavarja a környezetét és a gazdáját is. Tehát én nem aggódnék.
A fejrázás sokszor begyhuruttól van, de parazitás fertőzés is okozhatja, ami viszket és ezért rázza, kaparja a fejét. Ha csak ritkán teszi, akkor az természetes viselkedési forma is lehet (azaz: valami rákerült a lábára/csőrére és azt akarja lerázni...).